Maroko: Za kritiku krále hrozí editorovi vězení

lem
24. 8. 2007 13:00
Parlamentní volby jsou pouhou fraškou

Casablanca - Sloupek o nedemokratičnosti marockých parlamentních voleb a výsostného postavení tamního krále dostal editora deníku Tel Quel a týdeníku Nichane Ahmeda Reda Benšemsího před soud.

Začátkem srpna zveřejnil novinář článek, ve kterém se podle marockých úřadů pustil příliš zostra do krále Muhammada, čímž mohl ovlivnit morálku marocké společnosti, pro kterou je král i nadále ztělesněním moci a úspěchu.

Král je pro Maroko vším. Nekritizovat!

Na září plánované parlamentní volby jsou podle Benšemsího pouhou fraškou, protože na nedemokratičnosti společnosti nemohou nic změnit. Poslední slovo bude mít vždy král Muhammad.

Ministerstvo vnitra si krátce nato pozvalo editora prestižních novin k výslechu a předalo mu trestní oznámení. Proces začíná dnes před soudem v Casablance.

Benšemsímu hrozí až pětileté vězení a pokuta ve výši 100 tísíc dirhamů, asi 12 tisíc amerických dolarů.

Kromě urážky království se podle marockých úřadů časopis Nichane opovážil zesměšnit proroka Muhammada a pošpinit tím dobré mravy a samotný islám.

"Nad těmito kroky, které jsou protizákonné a demoralizují marockou společnosti, premiér vyjádřil rozhořčení " stojí v prohlášení premiérovy kanceláře.

Týdeník testuje svobodu tisku

Nichane, který vychází v místním marockém dialektu, testuje hranice svobody tisku pravidelně.

Nechť žije království a islám.
Nechť žije království a islám. | Foto: Reuters

Před časem byl odvolán šéfredaktor Driss Ksikes, což vydávání týdeníku na dva měsíce přerušilo. Objevily se v něm totiž vtipy o islámu, sexu a politice. Ksikes a jeden z redaktorů byli následně odsouzeni k tříletému trestu vězení.

Marocký tisk je i přesto považován za mnohem svobodnější, než je tomu v dalších arabských zemích regionu.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Colorado hlásí druhý případ hokejisty nakaženého koronavirem

V kádru hokejistů Colorada Avalanche se objevil druhý případ hráče nakaženého novým typem koronaviru. Klub jméno nezveřejnil, pouze oznámil, že hráč je v domácí izolaci. V NHL se ví dohromady o čtyřech případech, další dva pocházejí z týmu Ottawy.

Klub z Denveru v prohlášení uvedl, že všichni, kdo přišli s hráčem do blízkého kontaktu, byli informováni a zůstávají v karanténě, kterou dříve nařídilo vedení ligy. Žádný další hokejista ani člen realizačního týmu podle klubu nevykazuje příznaky nemoci COVID-19.

Ve čtvrtek vedení Colorada, v němž působí i brankář Pavel Francouz a útočník Martin Kaut, oznámilo první případ nákazy. Nejmenovaný hráč se podle klubu už zcela zotavil.

NHL je přerušená od 12. března, do konce základní části v té době zbývaly zhruba tři týdny. Nyní jsou v karanténě všichni hráči NHL zatím do 6. dubna. Ve Spojených státech amerických počet nakažených koronavirem už přesáhl 100.000 a jsou nejvíce zasaženou zemí na světě.

Další zprávy