Svoboda tisku znamená mnohde svobodu zemřít

Pavel Vondra
3. 5. 2007 17:02
Rok 2006 byl pro novináře mimořádně brutální
"Přestaňte zabíjet novináře," dožadovali se dnes u příležitosti Světového dne svobody tisku mediální pracovníci na Filipínách. Od roku 1986 tam podle Národního svazu novinářů zahynulo 88 žurnalistů
"Přestaňte zabíjet novináře," dožadovali se dnes u příležitosti Světového dne svobody tisku mediální pracovníci na Filipínách. Od roku 1986 tam podle Národního svazu novinářů zahynulo 88 žurnalistů | Foto: Reuters

Vídeň/New York - Dnešek je Světovým dnem svobody tisku. Přestože je svoboda vyjadřování zakotvena ve Všeobecné deklaraci lidských práv, ti, kdo se šířením informací zabývají profesionálně, mají stále těžší úlohu. Svědčí o tom tragická bilance loňského roku.

Rok 2006 byl podle Mezinárodního tiskového institutu (IPI) se sídlem ve Vídni "nejbrutálnějším rokem v historii moderních médií". Jak vyplývá z výroční zprávy IPI o stavu svobody tisku ve světě, o život přišlo při výkonu práce nejméně sto novinářů, téměř polovina z nich v Iráku.

Mezi životu nejnebezpečnější země z pohledu mediálních pracovníků dále patří Afghánistán, Pákistán, Filipíny, Mexiko a Srí Lanka. Vysvětlovat tamní vysoký počet zabitých novinářů ozbrojeným odbojem proti centrální vládě, který v těchto zemích probíhá, ale není zcela přesné. Mnody je to totiž samotná vláda, kdo představuje pro novináře větší hrozbu než povstalci.

Umlčení Anny Politkovské

Zřejmě největší rozruch loni vyvolala vražda ruské investigativní novinářky listu Novaja Gazeta Anny Politkovské, která neúnavně upozorňovala na porušování lidských práv ruskými jednotkami v Čečensku.

Anna Politkovská byla zastřelena loni v říjnu. Pátrání po pachateli zatím nepřineslo úspěch
Anna Politkovská byla zastřelena loni v říjnu. Pátrání po pachateli zatím nepřineslo úspěch | Foto: Reuters

Její smrt dosud nebyla objasněna, mnoho lidí v Rusku a ještě více lidí v zahraničí však nepochybuje o tom, že příkaz k jejímu odstranění přišel z nejvyšších míst.

IPI ji loni v prosinci, dva měsíce po její smrti, zařadil na seznam "hrdinů svobody tisku" , který vznikl v roce 2000. V 51členném seznamu figuruje i jméno někdejšího československého ministra zahraničí Jiřího Dienstbiera , jehož příspěvky můžete od letošního dubna číst také v sekci blogů na Aktuálně.cz.

Za posledních deset let přišlo podle IPI v Rusku o život 43 novinářů. Podle Výboru na ochranu novinářů (CPJ), který sídlí v New Yorku, z posledních 11 vražd ruských žurnalistů nebyla objasněna ani jedna.

Infobox
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Infobox

Kde se za posledních pět let nejvíce zhoršila svoboda tisku

1. Etiopie

2. Gambie

3. Rusko

4. Demokratická republika Kongo

5. Kuba

6. Pákistán

7. Egypt

8. Ázerbájdžán

9. Maroko

10. Thajsko 

Zdroj: Výbor na ochranu novinářů (CPJ)

To je také jeden z hlavních důvodů, proč v nejnovějším přehledu zemí s nejslabší ochranou svobody tisku figuruje Rusko na třetím místě. V desítce hříšníků se nově ocitají i Maroko či Thajsko, které přitom ve svých regionech dlouho patřily ke vzorům hodným následování.

"Rychlý ústup (svobody tisku) v zemích, kde se médiím dosud dařilo, dokazuje, jak snadno může být toto základní právo potlačeno," cituje agentura Reuters výkonného ředitele výboru Joela Simona.

Nemusí jít o život

Zabití novináře, ať už jde o úmyslný čin, či o tzv. "kolaterální škody", je tou nejextrémnější formou omezování svobody projevu. Existuje ale mnoho jiných, méně brutálních, ovšem neméně účinných, forem umlčování nepohodlných hlasů.

Úřady si v poslední době začaly vedle tradičních médií všímat i těch nových, a tak se mezi trestně stíhanými či vězněnými ocitli i první bloggeři, tedy nezávislí internetoví publicisté.

Není bez zajímavosti, že do konfliktu se zákonem se dostalo i několik novinářů ve Spojených státech, kteří odmítli u soudu vyzradit identitu svých zdrojů.

IPI ve své dnešní tiskové zprávě, vydané u příležitosti Světového dne svobody tisku, upozorňuje i na další na rozšířený problém, kterým je regulování toku informací prostřednictvím omezování svobody pohybu novinářů.

"Je důležité, abychom si právě dnes uvědomili, že jsou mezi námi novináři, kteří se nemohou vrátit do svých zemí vykonávat svou profesi stejně jako existují určité oblasti, které novináři nemohou zpravodajsky pokrývat, neboť jim jsou upírána víza a odebírány akreditace," cituje prohlášení ředitele IPI Johanna Fritze.

 

Právě se děje

Další zprávy