Krvavé dny v Sýrii, armáda útočí u tureckých hranic

Zahraničí Zahraničí
18. 6. 2011 21:05
Jen za sobotu zemřelo 19 lidí, Berlín a Paříž žádají přitvrdit
Masivní protesty Syřanů v Dejr ez-Zoru. Snímek ze 17. června 2011.
Masivní protesty Syřanů v Dejr ez-Zoru. Snímek ze 17. června 2011. | Foto: Reuters

* Do článku jsme nově doplnili informace o postoji Paříže a Berlína * Merkelová i Sarkozy žádají tvrdý postup proti Damašku

Damašek - Syrské vládní jednotky a ozbrojené milice v sobotu operovaly jen kousek od tureckých hranic. Zaútočily na město Bdama, zastřelili 19 lidí, pozatýkali více než 70 obyvatel a zapálili také domy.

"Přijeli kolem sedmé hodiny ranní. Napočítal jsem devět tanků, deset obrněných transportérů, dvacet džípů a deset autobusů. Viděl jsem ozbrojence milicí šabíha, jak zapalují dva domy," řekl Reuters místní právník Saria Hammouda.

Milice jsou loajální prezidentovi Bašáru Asadovi. Agentura AP napsala, že kromě ochrany režimu ovládají také vyděračské a pašerácké gangy a další zločinecké kruhy.

Další ze svědků řekl, že vládní jednotky také ve městě pálily plodiny, které tu místní pěstovali.

Sarkozy, Merkelová: Netolerovatelné

Asad tak navzdory sílícímu tlaku mezinárodního společenství pokračuje v rozsáhlé ofenzivě proti odpůrcům režimu.

V sobotu na to společně zareagovala Paříž a Berlín. Jak francouzský prezident Nicolas Sarkozy, tak německá kancléřka Angela Merkelová požadují tvrdší postup proti Damašku.

"Voláme po tvrdších sankcích vůči syrským úřadům, které provádějí netolerovatelné a neakceptovatelné akce a represe proti obyvatelstvu," vzkázali společně.

Lidé se teď bojí zastřelení. Nejdou si ani pro jídlo

Sobotním vpádem do Bdamy chtějí vládní ozbrojené jednotky odříznout Syřany, kteří uprchli ze svých vesnic, od potravin a dalších nejnutnějších věcí. Pravě toto město ležící zhruba dva kilometry od turecké hranice zásobuje lidi žijící v provizorních táborech.

Podle šéfa syrské organizace pro monitorování lidských práv Ramí Abdar Rahmána se nyní lidé bojí do Bdamy pro jídlo jít. Obávají se toho, že budou zatčeni, nebo dokonce zastřeleni.

Tato oblast byla vždy nepřátelská vůči syrskému režimu a kladla největší odpor prezidentu Asadovi. Vládní jednotky tam bojují také proti stovkám armádních dezertérů.

Bdama leží ve stejné oblasti jako město Džisr aš-Šughúr, které bylo po řadu týdnů hlavní baštou protivládních demonstrantů. Po tvrdém útoku je vládní jednotky ale minulý týden dobyly zpět.

Jeden z místních obyvatel tehdy agentuře AP popsal, že tanky do města přijely ze dvou směrů za soustředěné palby z kanónů a kulometů. Džisr aš-Šughúr, ve kterém původně žilo 50 tisíc obyvatel, zůstalo po několikadenních bojích liduprázdné.

Nejméně pět tisíc lidí uteklo do sousedního Turecka. Dalších asi 10 tisíc obyvatel našlo podle svědků útočiště u hranice. 

Režim prezidenta Bašára Asada čelí protestům od poloviny března. Revoltu i přes kritiku téměř celého světa drtí střelbou ostrými náboji, tanky a masovým zatýkáním. Zemřelo už přes 1300 lidí, více než 10 tisíc osob tajná policie či armáda zatkla.

 

Právě se děje

Další zprávy