Král odvolal bičování Saúdky, která usedla za volant

Petr Jemelka Petr Jemelka
29. 9. 2011 12:17
Bojovnice za ženská práva měla za demonstrativní porušení fatvy dostat 10 ran
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: YouTube

Rijád - Saúdskoarabský král Abdalláh omilostnil bojovnici za ženská práva, známou jako Šajma, které soud za řízení automobilu v úterý uložil trest deseti ran bičem.

Aktivistka se "provinila" v červenci, kdy v rámci iniciativy Woman2Drive spolu s desítkami dalších žen po celé zemi přes zákaz usedla za volant, aby tím vyjádřila nesouhlas s diskriminací žen.

Milost nebyla oficiálně oznámena, ale prostřednictvím Twitteru o ní informovala saúdskoarabská princezna Amíra Tavílová.

"Zbičování Šajmy bylo díky bohu odvoláno. Vděčíme za to našemu drahému králi. Jsem si jista, že všechny ženy budou stejně šťastné, jako jsem teď já," tweetovala ve čtvrtek ráno saudská princezna, která přiznala, že v zahraničí sama řídila a až to bude v její zemi povoleno, usedne za volant znovu.

Další příspěvek poslala poté, co s Šajmou údajně mluvila. "Říkala, že se díky královu rozhodnutí rozplynuly obavy, které jí od nespravedlivého rozhodnutí soudu sužovaly," stojí v další zprávě od princezny Tavílové.

Saudská Arábie je silně konzervativní islámské království a ženy tam dosud nemají stejná práva jako muži. Řízení auto nemají ženy zakázáno nikde jinde na světě.

Král slíbil i volební právo

Král Abdalláh ale o víkendu přislíbil reformy - ženy by měly získat volební právo a už v roce 2015 hlasovat v komunálních volbách. Mimo to prý získají právo být voleny a zasednout v královské poradní radě. Do právě pobíhajících voleb tedy ještě nezasáhnou.

Podobné sliby už ale král pronášel před volbami, které se konaly před šesti lety a ženy nakonec k urnám nemohly.

Ve stejný den, kdy byl Šajmě prominut trest, byla navíc podle Českého rozhlasu za řízení automobilu zatčena další žena, která se zúčastnila natáčení dokumentu pro západní novináře. Krom toho, upozorňuje CNN, na trest za řízení čekají ještě další dvě aktivistky. V jejich případě by měl verdikt padnout do konce roku.

V opozici proti, na saudské poměry velmi reformnímu králi, stojí vlivní duchovní a značná část konzervativních mužů.

Svoboda ženy svádí ke hříchu

Řízení ženám žádný psaný zákon nezakazuje. Za vše může fatva, kterou v roce 1991 vynesl jeden z duchovních. Podle tohoto výkladu svoboda pohybu ženy svádí ke hříchům. Proto bez svého mužského "ochránce", tedy nejčastěji manžele, bratra, otce, ale i například syna, nemohou samy cestovat.

Bez souhlasu dozorujícího muže nemohou ani činit závažná rozhodnutí - například zapsat se na školu nebo nastoupit do zaměstnání. Paradoxem je, že bez mužského doprovodu nemohou tamní ženy ani nahlásit domácí násilí, i když agresorem často bývá právě jejich "ochránce".

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Policie obvykle ženy, které přistihne za volantem, pouze vyslechne a dám ji podepsat slib, že už své "provinění" nebudou opakovat.

Zbičování Šajmy ale mělo být exemplárním trestem, který by hnutí Woman2drive zarazil. Na Facebooku vznikla stejnojmenná skupina, jež vyzývala všechny ženy, které to umí, aby usedly za volant a tím bojovaly za svá práva.

Iniciativu podpořila i nezisková organizace Amnesty International a aktivně jí podpořily desítky žen. Režim tak zřejmě byl šířícím se hnutím znepokojený.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 34 minutami

Španělská vláda schválila milosti pro devět odsouzených katalánských politiků

Španělská vláda schválila udělení milostí pro devět katalánských politiků a aktivistů, kteří si ve vězení odpykávají dlouhé tresty kvůli uspořádání neústavního referenda o nezávislosti v roce 2017. Političtí lídři včetně bývalého místopředsedy regionální vlády a několika exministrů byli odsouzeni v roce 2019 k trestům od devíti do 13 let vězení za vzpouru, protože referendum vypsali navzdory nesouhlasu vlády v Madridu a soudů. Za mřížemi dosud strávili asi 3,5 roku.

O udělení milostí pro prominentní zastánce nezávislosti Katalánska hovořil v pondělí v Barceloně premiér Pedro Sánchez, pro kterého se podle agentury AP prosazení tohoto kontroverzního kroku může stát velmi riskantní politickou hrou. S milostmi totiž zásadně nesouhlasí zástupci pravicové opozice a dokonce ani někteří členové Sánchezových vládních socialistů. Menšinová vláda si ale chce naklonit poslance katalánských stran ve španělském parlamentu, které potřebuje ke schválení rozpočtu a dalších důležitých zákonů.

Milosti mohou vstoupit v platnost teprve poté, co je svým podpisem definitivně stvrdí král Felipe VI. a co je potvrdí nejvyšší soud. To se však považuje pouze za formalitu.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Nguyen odešel z Liberce do Slovácka na hostování s opcí

Fotbalový brankář Filip Nguyen odešel z Liberce do Slovácka na roční hostování s opcí na případný přestup. Oba kluby o tom informovaly na svých webových stránkách.

Člen širšího kádru české reprezentace Nguyen působil v Liberci od roku 2018, ale v jarní části minulé sezony ztratil místo jedničky. Osmadvacetiletý gólman v nejvyšší soutěži dosud za Slovan odchytal 77 utkání a udržel 27 čistých kont.

"Ve hře bylo více variant, ale jsme rádi, že jsme se nakonec domluvili právě s Filipem, který má mimo jiné zkušenosti i z pohárové Evropy," uvedl sportovní ředitel Slovácka Veliče Šumulikoski.

Další zprávy