Král odvolal bičování Saúdky, která usedla za volant

Petr Jemelka Petr Jemelka
29. 9. 2011 12:17
Bojovnice za ženská práva měla za demonstrativní porušení fatvy dostat 10 ran
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: YouTube

Rijád - Saúdskoarabský král Abdalláh omilostnil bojovnici za ženská práva, známou jako Šajma, které soud za řízení automobilu v úterý uložil trest deseti ran bičem.

Aktivistka se "provinila" v červenci, kdy v rámci iniciativy Woman2Drive spolu s desítkami dalších žen po celé zemi přes zákaz usedla za volant, aby tím vyjádřila nesouhlas s diskriminací žen.

Milost nebyla oficiálně oznámena, ale prostřednictvím Twitteru o ní informovala saúdskoarabská princezna Amíra Tavílová.

"Zbičování Šajmy bylo díky bohu odvoláno. Vděčíme za to našemu drahému králi. Jsem si jista, že všechny ženy budou stejně šťastné, jako jsem teď já," tweetovala ve čtvrtek ráno saudská princezna, která přiznala, že v zahraničí sama řídila a až to bude v její zemi povoleno, usedne za volant znovu.

Další příspěvek poslala poté, co s Šajmou údajně mluvila. "Říkala, že se díky královu rozhodnutí rozplynuly obavy, které jí od nespravedlivého rozhodnutí soudu sužovaly," stojí v další zprávě od princezny Tavílové.

Saudská Arábie je silně konzervativní islámské království a ženy tam dosud nemají stejná práva jako muži. Řízení auto nemají ženy zakázáno nikde jinde na světě.

Král slíbil i volební právo

Král Abdalláh ale o víkendu přislíbil reformy - ženy by měly získat volební právo a už v roce 2015 hlasovat v komunálních volbách. Mimo to prý získají právo být voleny a zasednout v královské poradní radě. Do právě pobíhajících voleb tedy ještě nezasáhnou.

Podobné sliby už ale král pronášel před volbami, které se konaly před šesti lety a ženy nakonec k urnám nemohly.

Ve stejný den, kdy byl Šajmě prominut trest, byla navíc podle Českého rozhlasu za řízení automobilu zatčena další žena, která se zúčastnila natáčení dokumentu pro západní novináře. Krom toho, upozorňuje CNN, na trest za řízení čekají ještě další dvě aktivistky. V jejich případě by měl verdikt padnout do konce roku.

V opozici proti, na saudské poměry velmi reformnímu králi, stojí vlivní duchovní a značná část konzervativních mužů.

Svoboda ženy svádí ke hříchu

Řízení ženám žádný psaný zákon nezakazuje. Za vše může fatva, kterou v roce 1991 vynesl jeden z duchovních. Podle tohoto výkladu svoboda pohybu ženy svádí ke hříchům. Proto bez svého mužského "ochránce", tedy nejčastěji manžele, bratra, otce, ale i například syna, nemohou samy cestovat.

Bez souhlasu dozorujícího muže nemohou ani činit závažná rozhodnutí - například zapsat se na školu nebo nastoupit do zaměstnání. Paradoxem je, že bez mužského doprovodu nemohou tamní ženy ani nahlásit domácí násilí, i když agresorem často bývá právě jejich "ochránce".

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Policie obvykle ženy, které přistihne za volantem, pouze vyslechne a dám ji podepsat slib, že už své "provinění" nebudou opakovat.

Zbičování Šajmy ale mělo být exemplárním trestem, který by hnutí Woman2drive zarazil. Na Facebooku vznikla stejnojmenná skupina, jež vyzývala všechny ženy, které to umí, aby usedly za volant a tím bojovaly za svá práva.

Iniciativu podpořila i nezisková organizace Amnesty International a aktivně jí podpořily desítky žen. Režim tak zřejmě byl šířícím se hnutím znepokojený.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 18 minutami

Při požáru výrobny střelného prachu na jihu Ruska zemřelo až 16 lidí

Až 16 lidí zřejmě přišlo o život a deset dalších utrpělo zranění při požáru ve výrobně střelného prachu na jihu evropské části Ruska. Úřady podle agentury TASS potvrdily sedm mrtvých s tím, že devět osob je pohřešováno.

Podle záchranářů ale ani tito nezvěstní neštěstí velmi pravděpodobně nepřežili.

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Babiš uvítal pokyn ze summitu, aby Brusel zvážil další regulaci energetického trhu

Český premiér Andrej Babiš (ANO) považuje za velký úspěch pokyn unijního summitu, aby komise zvážila další regulaci energetického trhu. Podle něj zatím Evropská komise nereaguje adekvátně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy