Kouřit nebudete ani doma! To už je moc, říká Amerika

lem
12. 10. 2007 10:00
V kalifornském Belmontu zakázali kouřit lidem v bytech
Kuřákem v USA? Jen to ne...
Kuřákem v USA? Jen to ne... | Foto: Reuters

San Jose - Cigaretu v ruce chápe stále více Američanů jako stigma. Kouření je něco, co byste měli dělat doma. Tajně!

V Kalifornii, která se pyšní nejpřísnějšími protikuřáckými zákony, platí zákaz v restauracích, barech, na hřištích, některá města dokonce vyhlásila zákaz kouření na plážích.

V Los Angeles, Sacramentu nebo Oaklandu si nezapálíte v blízkosti knihoven či na chodnících, píší americké deníky.

Radikální kroky pokračují

Kalifornský Belmont zašel ještě o krok dál. Podle některých až za hranici únosnosti. Nezapálíte si tam ani ve vlastním bytě. Tento týden to odsouhlasili místní radní. A pokud budete přichycen doma s cigaretou v ruce, zaplatíte pokutu tisíc dolarů.

Novinář a autor knih o kouření Jacob Sullum považuje "zákaz kouření doma za příliš radikální krok," píše deník Silicon Valley's Metro.

Těch ale není v Kalifornii nikdy dost. Aktivisté ze San Jose chtějí po dvou letech snah prosadit absolutní zákaz kouření v parcích.

Starosta Pete Constant, sám nekuřák, ale ví, že omezit kouření v parcích bude nadlidský úkol. A navíc zbytečný. "Umožníme kuřákům vůbec někde kouřit? Myslím, že uprostřed parku nikomu neubližují," ptá se Constant.

S tím však nesouhlasí prezidentka antitabákové ligy Margo Sidenerová. "Čím víc toho o pasivním kouření vím, tím nebezpečnější mi přijde," říká a doufá, že s návrhem na radnici tentokrát uspěje.

Kouřením týráte děti!

Co však přijde na řadu po parcích? ptají se kuřáci a pomalu se připravují na dobu, kdy za trestný čin a týrání bude považováno kouření v blízkosti dítěte. Zákon trestající kouření v automobilech, pokud je uvnitř dítěm čeká na schválení. Ve státě Arkansas dokonce platí.

Ve Spojených státech se tak život lidí závislých na nikotinu stává stále těžším. Optimisté doufají, že zákazy přimějí lidi s kouřením přestat, nebo alespoň kouření omezit.

"Pokud v budoucnosti zůstane jedinou možností tajné kouření doma, těžko vykouříte denně celou krabičku," doufá Jacob Sullum.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 10 minutami

Bývalý protikorupční policista dostal pokutu za podvod, zaplatí 1,5 milionu

Bývalému protikorupčnímu policistovi Jindřichu Látovi obžalovanému z podvodu uložil Okresní soud pro Prahu - západ peněžitý trest 1,5 milionu korun. Peněžité tresty uložil i dalším dvěma obžalovaným, posledního stíhaného Ladislava Tesaříka potrestal dvouletou podmínkou s odkladem na 2,5 roku. Informaci o trestech poskytl mluvčí soudu Dominik Duchoň. Obžalovaní vinu odmítají. Verdikt není pravomocný.

Okresní soud původně Láta obžaloby zprostil, zbylé obžalované potrestal peněžitými tresty. Rozsudek ale zrušil odvolací Krajský soud v Praze. Nové rozhodnutí vynesl prvostupňový soud na počátku března.

Obžaloba tvrdí, že Lát svému známému Tesaříkovi sliboval, že mu za peníze poskytne ochranu v případě, kdy by byl trestně stíhán, nebo že do kauz přímo zasáhne. Celkem za to od Tesaříka podle spisu převzal 520 tisíc korun. Podle obžaloby ale Lát muže uvedl v omyl a žádnou činnost pro něj nevykonával, proto je obžalován z podvodu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Brněnské tunely se budou v dubnu zavírat, silničáři potřebují udělat údržbu

Všechny čtyři brněnské silniční tunely čeká v dubnu krátkodobá uzavírka, aby silničáři mohli provést potřebnou údržbu. Kvůli co nejmenšímu omezení provozu ji Ředitelství silnic a dálnic chystá na noční hodiny, většinou od 21:00 do 5:00. Pouze Královopolský tunel, který jako jediný umožňuje obousměrný provoz v jednom tubusu, bude uzavřený i přes den. Jako první se uzavře v pondělí Pisárecký tunel, napsala v tiskové zprávě mluvčí silničářů Lucie Trubelíková.

V Pisáreckém tunelu se bude pracovat od 3. do 9. dubna, od 10. do 16. dubna budou práce v Husovickém tunelu a 24. až 27. dubna na Hlinkách. V Královopolském tunelu se ze 17. na 18. dubna uzavře galerie Voroněžská a o den později galerie Záhřebská, obě pouze přes noc. Ve středu 19. dubna se od 6:00 do 5:00 dalšího dne uzavře jeden z tubusů a ve čtvrtek 20. dubna na stejnou dobu druhý z tubusů. Od pátku 21. dubna od 21:00 do neděle 23. dubna 21:00 budou uzavřené oba tubusy.

Objížďky silničáři vyznačí, Pisárecký tunel se bude objíždět Rybnickou ulicí, objízdná trasa pro Husovický tunel povede Merhautovou a Provazníkovou ulicí, Královopolský tunel bude možné objet ulicemi Králova Pole a mimoúrovňovou křižovatku Hlinky Veslařskou ulicí a okolo Anthroposu či přes Žlutý kopec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy