Zákaz kouření? Italové si ho pochvalují

Lenka Málková
6. 1. 2006 0:01
Řím - Zákaz kouření na veřejných místech platí v Itálii rok. S výjimkou prodejců tabákových výrobků si Italové zákon chválí.
V České republice každý den zemře na nemoci související s kouřením 50 lidí, ročně je to 18 tisíc Čechů, kteří umírají v souvislosti s kouřením.
V České republice každý den zemře na nemoci související s kouřením 50 lidí, ročně je to 18 tisíc Čechů, kteří umírají v souvislosti s kouřením. | Foto: Aktuálně.cz

Představitelé Asociace prodejců tabákových výrobků však neskrývají své rozpaky. "Naše tržby v uplynulém roce klesly o celých deset procent, což je 94,3 millionů euro," vzkazují.

Chráníme nekuřáky, tvrdil exministr

Dnes již bývalý italský ministr zdravotnictví Girolamo Sirchia loni protikuřácký zákon obhajoval se slovy, že je nutno hlavně chránit lidi před pasivním kouřením.

"Většina populace se nechce nechat obtěžovat tabákovým kouřem v místech, kde pracují nebo kde tráví volný čas. Většina Italů se zákonem souhlasí," prohlásil tehdy.

PŘEČTĚTE SI: Vláda nutí Španěly, aby přestali kouřit

"Tento zákon je jen prvním krokem. Dalším bude kampaň namířená na mladé lidi a nakonec zavedeme speciální daň na tabákové výrobky," dodal Sirchia v rozhovoru pro deník La Repubblica.

Nový ministr zdravotnictví Francesco Storace však považuje zákon za zbytečně přísný. Vymezit kuřácké prostory by podle něj mělo být mnohem jednodušší.

Proti jen majitelé barů

V Itálii se od 10. ledna loňského roku nesmí kouřit na veřejných místech včetně barů, restaurací a kanceláří. Na rozdíl od Španělska, kde přijetí zákona vyvolalo mezi obyvateli značnou nevoli, Italové se zákazem vesměs souhlasili.

Policisté trestali kuřáky na zastávkách NAJDETE ZDE

Kritika se ozývala pouze ze strany majitelů barů a restaurací, kteří jsou za porušení nového zákona postihováni vysokými pokutami. V případě, že si některý z jejich hostů zapálí, čeká ho penalizace až do výše dvou tisíc euro. Pokuta hrozí i samotným kuřákům. Pokud odmítnou zákaz respektovat, zaplatí až 275 eur.

Foto: Aktuálně.cz

Mnoho barů vyřešilo nové nařízení po svém. Před svými podniky zřídili kuřácké prostory.

Počet kuřáků dosahuje v Itálii patnácti milionů, na následky kouření tam pak ročně zemře na devadesát tisíc osob.

Obdobné zákony platí od loňského března v Irsku a od letošního ledna ve Španělsku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Bouřky rozvodnily některé toky, dopravu komplikovaly popadané stromy

Bouřky a vydatné večerní deště ve středu večer rozvodnily v Česku některé toky, poničily střechy a komplikovaly dopravu na železnici. V jižních Čechách vystoupaly dva potoky, Křemžský a Zlatý na 3. povodňový stupeň, tedy ohrožení. Obec Ktiš na Prachaticku voda odřízla od okolí, před 23:00 se ale situace uklidnila. Třetího stupně dosáhl večer také potok Botič v Jesenici u Prahy, v osadě Kocanda večer pytlovali.

Silné bouřky dnes přecházejí v pásu od východu Středočeského kraje přes Vysočinu do Pardubického a Královéhradeckého kraje. Podle meteorologů při nich může napršet až 90 litrů na metr čtvereční a řeky odvodňující Šumavu a Novohradské hory mohou dosáhnout i na třetí povodňový stupeň.

Zdroj: ČTK
Další zprávy