V OSN pokračuje zákopová válka o Kosovo

pav, mat
18. 2. 2008 0:45
Rada bezpečnosti tápe, iniciativu si bere EU a NATO
Foto: Reuters

New York/Moskva/Praha - Kosovo už sice vyhlásilo nezávislost, diplomatická bitva o její uznání ale teprve začíná.

Dnes by měl v Radě bezpečnosti Organizace spojených národů promluvit srbský prezident Boris Tadič, který bude na mezinárodní společenství apelovat, aby neotvíralo Pandořinu skříňku separatistických ambicí.

Rada se na žádost Ruska v newyorském sídle světové organizace narychlo sešla už v neděli. Jejich konzultace ale podle očekávání skončily neúspěchem.

"Litujeme toho, že se Rada bezpečnosti nedokáže shodnout na cestě vpřed, ale v této slepé uličce se nacházíme už několik měsíců," přečetl po jednání novinářům ze společného prohlášení sedmi západních zemí belgický velvyslanec při OSN Johan Verbeke. Prohlášení podepsali kromě něj zástupci Francie, Itálie, Británie, Německa, USA a Chorvatska.

Západ vs. Rusko

Jak novinářům potvrdil předseda RB OSN Alberto Arias z Panamy, vzájemné neshody mezi Západem a Ruskem, které stojí plně na straně Srbska, jež v neděli označilo kosovské odtržení za protiprávní krok, "zůstávají prakticky beze změn".

ČTĚTE VÍCE: Kosovo vyhlásilo nezávislost, Bělehrad ji neuznává

Podle zástupců zmiňované západní sedmičky se kosovský "status quo stal neudržitelným a koordinovaný stabilní proces s mezinárodní podporou je lepší než prodlužovaná nestabilita".

"Jsme odhodláni zhostit se své zodpovědnosti coby jednotlivé státy i členové Evropské unie a Severoatlantické aliance a zajistit v regionu stabilitu a bezpečnost," píše se také v prohlášení.

Očekává se, že možná už zítra kosovskou nezávislost uznají Spojené státy a také někteří z členů Evropské unie. Zda mezi nimi bude i Česká republika, zatím není jasné.

Česká diplomacie: Připojíme se k EU

"Česká republika bere na vědomí deklaraci nezávislosti přijatou kosovským parlamentem," stojí v dnes zveřejněném oficiálním stanovisku ministerstva zahraničních věcí.

Při uznávání samostatnosti kosovské provincie hodlá ČR postupovat v souladu se společným stanoviskem Evropské unie.

To se bude probírat na zasedání evropské Rady pro všeobecné záležitosti a vnější vztahy v pondělí 18. února.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Jak uvedla agentura ČTK, podle místopředsedy vlády pro evropské záležitosti Alexandra Vondry bude na půdě EU dohoda velmi složitá. Důvodem jsou rozdílné postoje států Unie vůči deklaraci nezávislosti. Podle Vondry je pravděpodobné, že nezávislost budou jednotlivé země uznávat až postupně.

"Podle mezinárodního práva je suverénním rozhodnutím každé země, tedy i České republiky, který stát se rozhodne uznat," uvedl ve svém prohlášení k aktuálnímu vývoji předseda vlády Mirek Topolánek.

"Věřím, že ani události posledních dní neodvrátí Srbsko z nastoupené cesty evropské integrace a že bude pokračovat dialog směřující k jeho členství v EU. Pokračování integračního procesu považuji za klíčové pro vyřešení otázky celého západního Balkánu," dodal Topolánek.

Klaus: Může to mít dominový efekt

Václav Klaus v souvislosti s uznáním nezávislostí Kosova varuje před dominovým efektem, který by takový krok mohl spustit
Václav Klaus v souvislosti s uznáním nezávislostí Kosova varuje před dominovým efektem, který by takový krok mohl spustit | Foto: Tomáš Adamec

Své obavy nad aktuální situací v Kosovu dnes naopak vyjádřil český prezident Václav Klaus. "Může to mít dominový efekt. Některé jiné části jiných států mohou najednou přijít na to, že jim to tak úplně nevoní v tom větším státu, ve kterém se dodneška nacházejí. Takových věcí se bojím," uvedl Klaus v debatním pořadu TV Prima Nedělní partie. 

Proti uznání Kosova se staví i opoziční ČSSD, která považuje vyhlášení nezávislosti za předčasné a zvyšující nestabilitu na Balkánu. "Vyzvali jsme všechny ústavní orgány České republiky, aby jednostranné vyhlášení nezávislosti Kosova nepřijaly," cituje server Novinky.cz předsedu strany Jiřího Paroubka.

V oficiálním stanovisku MZV vítá ČR fakt, že se Kosovo v deklaraci přihlásilo k Ahtisaariho plánu. V něm zvláštní vyjednávač OSN Martti Ahtisaari přiznává Kosovu nezávislost, bude-li zpočátku provázena mezinárodním dohledem.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 5 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 5 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 6 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy