Živě z Kosova: Začíná velký balkánský mejdan

Zdeněk Mihalco
17. 2. 2008 14:24
Albánci jsou v euforii, na obavy Srbů nemyslí
Dnešek patří nám, říkají kosovští Albánci.
Dnešek patří nám, říkají kosovští Albánci. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Priština (od zpravodaje Aktuálně.cz v Kosovu) - "Jindy vůbec nepiju, jsem samozřejmě muslim, ale včera jsme to hodně rozjeli. A dneska to bude ještě větší jízda," říká třicetiletý Fatos. "Slaví všichni. Vždyť je to pro nás největší den historie!"

Kosovo dnes vyhlásí nezávislost na Srbsku. Dva milióny Albánců žijících na území velkém jako Středočeský kraj si užívají pořádný balkánský mejdan.

Červené albánské vlajky s černým dvouhlavým orlem plápolají v ledovém vichru na všem, co jen trochu vyčnívá. Na betonových sloupech rozestavěných domů, na anténách aut i na hrobech.

ČTĚTE VÍCE: Kosovo odpočítává poslední hodiny do nezávislosti

Děkujeme, Ameriko

Ve výlohách lze spatřit plakáty "Děkujeme, Ameriko". Vedle albánských a amerických vlajek jsou vidět i prapory Severoatlantické aliance a Evropské unie a sem tam lze zahlédnout i tu českou.

Venkované a Albánci žijící v cizině se sjíždějí do hlavního města Prištiny. Po bulváru Billa Clintona míří do centra města, kde už začínají velkolepé oslavy.

Chystají se koncerty, ohňostroj, filharmonici zahrají Beethovenovu Ódu na Radost.

Svou vlastní hymnu totiž Kosovo zatím nemá. "Hodně lidí už začalo slavit včera, když náš premiér oznámil, že dnes dojde k vyhlášení nezávislosti," říká Fatos. "Zpívalo se, tancovalo, peklo se cukroví. Všichni už se nemohli dočkat nezávislosti, hrozně se to protahovalo."

Na městské oslavy se chystá i prištinský čtyřicátník Hakim. "Děkujeme Američanům a všem národům, které nám nezávislost přály a jsou ji připraveny uznat," říká.

"Věříme, že nás v tom nenechají a pomůžou i v budoucnu," zasní se a přejede si rukou po miniaturní americké vlaječce, kterou má vyšitu na prsou.

A co Srbové?

Zatím to vypadá, že se Hakimovo přání naplní. Američané i Evropská unie se chystají nezávislost Kosova uznat i přes protesty Ruska.

Proti je samozřejmě i Srbsko, které přichází o svou další oblast, kde navíc žijí desetitisíce Srbů a kde leží řada památek spojených se srbskou státností.

Kosovský mejdan se tedy zdaleka netýká všech. Více než sto tisíc Srbů a dalších národů žijících na území Kosova se bojí útisku, vyhánění a násilí.

ČTĚTE VÍCE: Srbům z kosovského Belfastu nastává nejistá budoucnost

Srby obývané území mají chránit vojáci mezinárodních sil. Včetně české posádky, která  hlídkuje nedaleko hraničního přechodu se Srbskem.

Budou přes něj muset utíkat Srbové dosud žijící v kosovských enklávách obklopených albánskými vesnicemi?

"Snad ne. Mezi Srby nemám přátele, ale nevadí mi. Jenže Srbové prohráli. Samozřejmě že jsou smutní, naštvaní a mají strach," říká Albánec Fatos.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 5 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 5 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 6 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy