Sestra prezidenta Emómalí-ji Rahmóna minulý týden zemřela v nemocnici jen deset dní poté, co byla hospitalizována. Čtyřiašedesátiletá Kurbanbi Rahmónová podle místních médií zemřela na covid-19, oficiální důvod ale její bratr neuvedl.
Její synové pak v reakci zbili ministra zdravotnictví a ředitele nemocnice, kde se matka léčila. Oba muži utrpěli vážná zranění a lehké rány má i řada dalších lékařů, kteří byli také napadeni.
Vláda nechtěla incident nijak komentovat, ministr zdravotnictví se ale následně nedostavil na tiskovou konferenci, kterou musel vést jeho zástupce.
Incident se přitom stal jen týden poté, co na covid-19 zemřela také Rahmónova tchyně. Podle informací rádia Ozodi, tádžické stanice Rádia Svobodná Evropa, se koronavirem nakazilo už deset členů prezidentovy rodiny.
"Je to jen tuberkulóza"
Letos v dubnu tádžická vláda oznámila, že vyhrála nad koronavirem i přesto, že v tu dobu počty nově nakažených v zemi opět rostly. Pak statistiky přestala zveřejňovat úplně.
"Hodně lidí v horku na začátku července pilo až moc studenou, nebo přímo ledovou vodu a plavalo ve studené vodě," snažil se mluvčí ministerstva zdravotnictví Emomali Mirozojev vysvětlit, co za nárůstem počtu nemocných údajně stojí. "Lidé, kteří chodí k doktorům, mají většinou vysokou teplotu. Ale nemají koronavirus, mají tuberkulózu," tvrdil úředník.
Podle serveru Eurasianet pak lidé začali sdílet na internetu vlastní pozitivní výsledky testů, aby dokázali, že nemoc nikam nezmizela.
Minulý týden vyzval jeden z významných imámů k modlitbám za prezidentova zetě, mocného byznysmena Šamsulla Sohibova, který se také údajně nakazil koronavirem a byl převezen za léčbou do Německa. Ve vážném stavu je podle místních zdrojů i prezidentův švagr Hassan Asadullozoda, který řídí banku a vlastní celou řadu společností, včetně aerolinek.
Většina běžných Tádžiků si však drahou léčbu nemůže dovolit. Tádžikistán je nejchudší zemí Střední Asie. Více než 26 procent lidí tu žije pod hranicí chudoby. Průměrný měsíční plat je asi 1530 tádžických somoni (v přepočtu 2900 korun).
Odvolávám, co jsem odvolal
Vláda teď otočila. Ještě před pár týdny tvrdila, že virus v zemi v podstatě není a že se ani nešíří žádné jeho nakažlivější mutace. V pondělí ale zástupce ministra zdravotnictví oznámil, že se situace v Tádžikistánu zhoršuje kvůli variantě delta, která se podle něj dostala do země z Ruska.
Je však složité se ke skutečným počtům nakažených dostat. Podle oficiálních statistik se v zemi za poslední měsíc nakazilo více než 1050 lidí a 26 jich zemřelo. Úřady ale nyní přiznávají, že data nejsou přesná, píše americký list Washington Post.
Podle vlády zemřelo kvůli koronaviru od úplného začátku pandemie 90 lidí. Jenže při srovnání statistik o všech úmrtích v zemi zemřelo v loňském roce o více než 8600 lidí více než v letech předchozích.
V zemi s necelými 10 miliony obyvatel je podle oficiálních dat naočkováno skoro půl milionu lidí. Spojené státy tento týden doručily do Tádžikistánu 1,5 milionu dávek vakcíny Moderna.