Kongresmani nechtějí financovat základnu v Polsku

Red Zah, ČTK
10. 5. 2007 13:49
Americký systém protiraketové obrany nemá doma podporu
Foto: Aktuálně.cz

Washington - Branný výbor Sněmovny reprezentantů amerického Kongresu podpořil v noci na dnešek seškrtání výdajů na vybudování protiraketové základny ve střední Evropě.

Před týdnem to samé učinili členové podvýboru pro strategické síly v druhé komoře Kongresu, Senátu.

Omezení financí se nemá dotknout plánovaného umístění radaru v České republice, ale dislokace odpalovacích zařízení pro deset takzvaných interceptorů, tedy záchytných raket, v Polsku, uvedla agentura AP.

Bílý dům ještě neprohrál

Zablokované peníze mohou být ovšem opět uvolněny v dalším legislativním procesu, až se otázkou bude zabývat celá Sněmovna reprezentantů a také Senát. Platnost konečného rozhodnutí Kongresu musí navíc podpisem stvrdit prezident George Bush.

Branný výbor se přiklonil k návrhu zmiňovaného senátního podvýboru, který před týdnem jednomyslně odsouhlasil snížení vládou požadovaných 310 milionů dolarů pro program na fiskální rok 2008 o 160 milionů dolarů.

Citelně ale zmírnil původní postoj klauzulí, že Bushova vláda může opět o odmítnuté finance požádat, pokud Polsko uzavře s USA dohodu o umístění raket na svém území v příštím roce.

Varšava zatím projevila zájem o záležitosti diskutovat, ale k závazné dohodě se obě strany ještě nedopracovaly. Washington uvádí, že by se s výstavbou základny mohlo začít již počátkem roku 2008.

Výhrady odpůrců

Šéf Pentagonu Robert Gates nedávno nabízel ruským představitelům v Moskvě spoluúčast na projektu. Dostalo se mu chladného odmítnutí
Šéf Pentagonu Robert Gates nedávno nabízel ruským představitelům v Moskvě spoluúčast na projektu. Dostalo se mu chladného odmítnutí | Foto: Reuters

Bushova vláda tvrdí, že systém je zapotřebí k ochraně před raketami dlouhého doletu, které vyvíjí Írán. Teherán by je podle amerických bezpečnostních služeb mohl mít k dispozici někdy kolem roku 2015.

Rusko s projektem i přes výzvy USA ke spolupráci na něm ostře odmítá. Moskva základnu považuje za hrozbu pro vlastní bezpečnost. Prezident Vladimir Putin také pohrozil protiopatřeními.

Americkým kritikům pak vadí především to, že interceptory nebyly dostatečně otestovány a že záležitost nebyla předem důkladně konzultována se spojenci v Severoatlantické alianci. Tato argumentace je vlastní i české vládní Straně zelených a opozičním sociálním demokratům.

 

Právě se děje

před 16 minutami

D11 u Prahy bude uzavřena kvůli demolici mostu až do 18:00

Dálnice D11 v pražských Horních Počernicích bude kvůli komplikacím při demolici mostu uzavřená až do nedělních 18:00. Stavbaři v konstrukci našli kabel, který nebyl evidován v dokumentaci a který byl pod proudem.  Kvůli kolonám navíc Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) uzavírku v průběhu odpoledne posunulo dále od Prahy. Uzavírka, která začala v sobotu v podvečer měla skončit původně dnes v 09:00. Most, který převádí Božanovskou ulici přes dálnici, byl ve špatném stavu. Příští rok začne stavba nového. Řidiči musí jezdit po objízdné trase.

"V nosné konstrukci jsme objevili kabel vysokého napětí, který nebyl nikde zanesen, v žádné dokumentaci, a byl pod proudem. Proto se práce z bezpečnostních důvodů zastavily na několik hodin. V noci se následně znovu rozjely, ale předpokládáme, že uzavírka se prodlouží až do dnešních 18:00," řekla mluvčí Technické správy komunikací (TSK) Barbora Lišková.

ŘSD odpoledne rozšířilo uzavírku dálnice ve směru z Prahy až na exity 25 na Sadskou a ve směru do hlavního města na exit 18 směrem na Bříství na Nymbursku. "Práce na demolici mostu pokračují. Prioritní je pro nás v tuto chvíli směr do Prahy. O postupu prací a znovuzprůjezdnění budeme průběžně informovat," řekla ČTK ve zhruba 14:30 Lišková.

Diagnostika letos prokázala, že stav mostu se zhoršuje, zatékalo do něj. V mostní konstrukci se rozpadal beton a padal na dálnici. Před demolicí mostu byl provoz na dálnici omezen na dva jízdní pruhy v každém směru, důvodem byly přípravné práce. Provoz v Božanovské ulici bude přerušen až do dokončení nového mostu. Objízdná trasa pro osobní auta vede ulicemi Ve Žlíbku a Náchodská a pro nákladní je svedena z ulice Ve Žlíbku do Mladých Běchovic a dále po Českobrodské na Pražský okruh. Omezení se dotklo i autobusových linek 222, 224 a 221.

Zdroj: ČTK
Další zprávy