Fidel Castro ohlásil konec, vzdává se vlády nad Kubou

Red Zah
19. 2. 2008 12:01
Castro vládl Kubě 49 let, od revoluce v roce 1959
Tuto fotografii nasnímal brazilský prezident Luiz Inacio Lula da Silva letos 15. ledna.
Tuto fotografii nasnímal brazilský prezident Luiz Inacio Lula da Silva letos 15. ledna. | Foto: Luiz Inacio Lula da Silva

Havana - Fidel Castro oficiálně oznámil, že se nevrátí do funkce kubánského prezidenta. Učinil tak v prohlášení, které vyšlo v oficiálních kubánských médiích.

Castro byl nejdéle sloužící nekorunovanou hlavou na světě, Kubě vládl od komunistické revoluce v roce 1959.

"Vám, drahým spoluobčanům, kteří jste mi dali tu neuvěřitelnou čest, když jste mě nedávno zvolili do parlamentu, oznamuji, že už nebudu usilovat a nepřijmu funkci prezidenta a vrchního velitele ozbrojených sil," napsal Castro v dopise zveřejněném deníkem Juventud Rebelde.

"Zradil bych své svědomí, když bych vykonával úkoly vyžadující pohyblivost a úplné nasazení, čehož nyní nejsem fyzicky schopen. Říkám to bez dramatismu."

Zdravotní důvody

Castro už funkci prezidenta aktivně nevykonával od července roku 2006. Tehdy se podrobil operaci trávicího traktu a předal dočasně moc svému bratrovi Raúlovi. Od té doby se také neobjevoval na veřejnosti.

Publikovány byly pouze krátké video nahrávky z nemocnice, kde ho navštívil například venezuelský prezident Hugo Chávez.

"Dělalo mi starosti neustále mluvit o svém zdraví a vyhýbat se myšlenkám, co by se mohlo stát, pokud by došlo ke zhoršení a k našemu lidu by uprostřed bitvy dorazily tragické novinky," pokračuje nyní už bývalý kubánský vůdce.

Po celou dobu od operace se objevovaly spekulace, jak na tom ve skutečnosti Castro zdravotně je. Nezúčastnil se žádných oficiálních oslav, ani stranických jednání.

Posledním zahraničním státníkem, který se s Castrem sešel, byl zřejmě počátkem ledna brazilský prezident Lula da Silva.

"Castro je v bezchybném zdravotním stavu, jeho bystrost je neuvěřitelná. Je připravný znovu převzít svou politickou roli na Kubě a historickou roli ve světě," řekl Lula da Silva po setkání v Havaně.

Čtěte více: Jak se má Fidel Castro? Prý bezchybně

Castro stál v čele Kuby od komunistické revoluce v roce 1959.

Budu vojákem idejí

Už v prosinci přitom naznačil, že hodlá odstoupit a předat moc mladší generaci. Castro se nebojí, že by mladí, kteří přijdou po staré generaci revolucionářů, mohli vládnout nezkušeně.

"(Mladí) mají autoritu a zkušenost, kterými zajistí výměnu stráží. Disponujeme také lidmi středního věku, kteří se učili společně s námi komplexním a takřka nedosažitelným zásadám umění organizace a vedení revoluce," píše Fidel.

Upozornil také na to, že boj se Spojenými státy nekončí.

"Protivník, se kterým bojujeme, je velmi silný, ale drželi jsme ho na uzdě již polovinu století," prohlásil vůdce, který se postupně potýkal s deseti americkými prezidenty.

Foto: Aktuálně.cz
Edvard Kožušník: Jedno z hesel Fidela Castra: Dějiny mi dají za pravdu!

"Neloučím se s vámi. Chci dále bojovat pouze jako voják idejí... Buďte obezřetní. Děkuji," ukončil svůj dopis Castro, který bude i nadále přispívat svými úvahami do kubánského tisku. 

Podrobnosti: Castro Kubáncům: Na moci už mi nezáleží

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Pomoc Červeného kříže Sýrii soustředí na obnovu pomocí osiva a ovcí

Humanitární pomoc Sýrii se začíná soustředit na menší projekty, jejichž cílem je pomoci obyvatelům válkou zdevastované země pěstovat zemědělské plodiny, chovat ovce a najít si způsob obživy. Podle agentury Reuters to dnes řekl šéf Mezinárodní federace společností Červeného kříže a Červeného půlměsíce (IFRC) Jagan Chapagain.

Přímá humanitární pomoc Sýrii v podobě léků a potravin bude podle Chapagaina pokračovat. Doplnil, že je nutné přejít také k zajišťování nepřímé pomoci. "Chceme začít přecházet na podporu obživy," řekl v rozhovoru v Ženevě po návratu ze syrských měst Homs a Dúmá, jež byla povstaleckými baštami, ale dobyla je zpět vojska loajální k vládě prezidenta Bašára Asada.

Syrská občanská válka, kterou zažehlo potlačení prodemokratických demonstrací v roce 2011, si vyžádala statisíce obětí na životech a přiměla 11 milionů lidí, tedy zhruba polovinu populace, opustit domovy. Největší výzvou pro prezidenta Asada, kterému se podařilo obnovit kontrolu nad zhruba 70 procenty syrského území, je zdevastovaná ekonomika.

Někteří západní dárci ale nejsou ochotni financovat obnovu syrského území kontrolovaného Asadem. Ten minulý měsíc zvítězil ve volbách a získal čtvrtý mandát. Podle Západu však volby poznamenaly podvody.

Zdroj: ČTK
Další zprávy