Katrina New Orleans nezlomila, před bouří Isaac nepláče

Petr Jemelka Petr Jemelka
27. 8. 2012 17:45
Přesně sedm let po ničivém hurikánu město tvrdí: Jsme připraveni jako nikdy v historii

New Orleans - Přesně sedm let poté, co New Orleans zdevastoval hurikán Katrina, se obyvatelé připravují na další přírodní katastrofu - přechod tropické bouře Isaac.

Podle posledních informací televize NBC by měl živel zasáhnout pevninu ve středu někde mezi severozápadní částí Floridy a New Orleans.

Aktuální polohu, rychlost a směr Isaaca můžete sledovat ZDE.

Na pevninu už Isaac udeří v podobě hurikánu druhého stupně na pětibodové Saffirově-Simpsonově stupnici (Katrina dosáhla pětky), rychlost větru uvnitř bouře pokoří 150 až 160 kilometrů za hodinu.

Guvernéři států Louisiana, Mississippi a Alabama v noci na pondělí vyhlásili stav nouze a vyzvali obyvatele, aby si udělali zásoby jídla, vody, léků a oblečení.

Přestože má New Orleans totální devastaci velkou vodou, jež Katrina přinesla, stále v živé paměti, radnice i obyvatelé se do televizních kamer usmívají a hlásí odhodlání se s nepřízní počasí poprat.

Při Katrině bylo zaplaveno 80 procent území města, Isaac však má být podstatně slabší než Katrina.

"Všechny složky integrovaného záchranného systému jsou plně připraveny na cokoliv, co bude třeba," ujistil na stránkách města zástupce starosty pro bezpečnost obyvatel Jerry Sneed.

Kompletní evakuace netřeba, uklidňuje radnice

Město má připraven evakuační plán a počítá se zavřením škol i letiště. V níže položených čtvrtích už povinnou evakuaci nařídilo. V případě potřeby hasičům a policistům pomůže národní garda.

Kompletní evakuace ale zatím v plánu není. Radnice by k ní přistoupila až v případě, že by bouře přímo nad městem měla dosáhnout třetího stupně. A to se podle meteorologů nestane. Zatím tak starosta obyvatelům doporučil, aby se připravili na výpadky dodávek pitné vody a elektřiny.

"Kilometry ochranných bariér a vodních pump, do nichž armádní rekonstrukční sbory po Katrině investovaly miliardy dolarů, učinily z New Orleans mnohem bezpečnější místo pro život," prohlásil mluvčí starosty Mitche Landrieuho Ryan Berni.

Místní radnici věří. Cítí se lépe připraveni i lépe chráněni. Alespoň podle listu USA Today, který se na to obyvatel nejvýznamnějšího přístavu na jihu Spojených států ptal.

Strach nemají, přesto odjedou

Většina z nich si přesto netouží katastrofu, která si před sedmi lety vyžádala na 1800 obětí na životech, připomínat, a tak město přeci jen opustí.

"Jsme připraveni mnohem lépe, než kdykoliv předtím. Obyvatelstvo má za sebou zkoušku ohněm a už prokázalo, že se nedá zlomit. Nesmíme ale nic podcenit," cituje server Shreveport Times 20letého studenta Lousianské univerzity v Baton Rouge.

Takhle teď bouře Isaac vypadá. Vyroste z ní hurikán.
Takhle teď bouře Isaac vypadá. Vyroste z ní hurikán. | Foto: Reuters

"Před Katrinou jsme bouře nebrali tak vážně, nyní každý plánuje, kam v případě nutnosti odjede," vysvětluje student a dodává, že už mu rodiče volali, zda mohou přijet.

Najdou se ale i tací, kteří chtějí zůstat za každou cenu. Jednoduše proto, že nemají kam jít. To je případ stanového městečka pro bezdomovce, které v Petrohradě na Floridě vybudovala katolická charita.

"Zatím je to jen tropická bouře, která tak maximálně poláme stromy a poničí stany. Na to jsme tu zvyklí," vysvětluje šéfka místní arcidiecéze Sheila Lopezová.

To, před čím v New Orleans utíkají, nechává jednoho z obyvatel tábora - 30letého Johna Boucharda - klidným. "Lidé, kteří něco podobného nezažili a jsou venku, mají strach. Já jsem ale zažil horší. Dokud nejde o život, není důvod k obavám," cituje Boucharda USA Today.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Armáda vystřídala sedm desítek vojáků v Mali. V čele mise EU zůstává český generál

Česká armáda na misi v Mali vystřídala sedm desítek vojáků, kteří střeží velitelství mise a výcvikovou základnu. Podílí se také na výcviku malijské armády. Nová jednotka v úterý od svých předchůdců převzala operační úkol. Uvedl to mluvčí výcvikové mise EU Jakub Šimíček. Velitelem celé mise Evropské unie i nadále zůstává český generál František Ridzák, svou funkci bude předávat v polovině ledna.

Slavnostní akt předání operačního úkolu mezi 3. a 4. úkolovým uskupením české armády se uskutečnil v úterý. Jednotka, která v Mali působila od května, byla složena především z vojáků 74. mechanizovaného praporu, doplnili je příslušníci 43. výsadkového praporu a dalších útvarů české armády. Nyní je vystřídali vojáci ze 131. dělostřeleckého oddílu z Jinců a specialisté z dalších útvarů.

Česká jednotka má v Mali za úkol chránit samotné velitelství mise v hlavním městě Bamaku, zajišťují také doprovod důležitých osob. Další její část zajišťuje bezpečnost výcvikové základny Koulikoro a chrání její velení. Podílí se také na výcviku. Kromě této jednotky má česká armáda v Mali několik desítek vojáků v čele s Ridzákem, kteří se podílejí na řízení samotné mise. Ridzák je prvním českým vojákem, který spojenecké misi v zahraničí velí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy