Kanárské ostrovy dál trápí požár, evakuovali 5000 lidí

ČTK ČTK
12. 8. 2012 18:08
Oheň řádí na ploše 3300 hektarů, doprava se zastavila
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Madrid - Už 4700 lidí bylo kvůli postupujícím požárům evakuováno ze španělských ostrovů La Gomera a Tenerife, které jsou součástí Kanárských ostrovů. 

Šéf místní bezpečnostní služby Juan Santana oznámil, že doprava na ostrovech se částečně zastavila, oheň řádí na ploše 3300 hektarů.

Minulý týden španělští hasiči dostali oheň pod kontrolu, ale v posledních dnech přišla nová vlna veder z africké pevniny a oheň se znovu rozhořel. Velké škody požár způsobil v národním parku Garajonay, kde shořelo 300 hektarů chráněného lesa.

Do hašení se zapojilo šest vrtulníků a čtyři protipožární letadla, na pomoc byla povolána armáda.

Teplé počasí a neopatrnost lidí vedly k lesním požárům i v dalších španělských regionech, zejména v Galicii a provincii Kastilie-La Mancha.

Jenom od ledna do 29. července ve Španělsku shořelo 130 830 hektarů vegetace, což je nejvíc za posledních deset let, uvedlo tamní ministerstvo zemědělství. 

Nejničivější byl požár v oblasti Valencie, jenž spálil počátkem července na 50 000 hektarů porostu.


 

Právě se děje

Aktualizováno před 11 minutami

Prezident Miloš Zeman jmenoval Pavla Šámala soudcem Ústavního soudu. Ten je tak po víc než roce kompletní

Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek na Pražském hradě jmenoval dosavadního předsedu Nejvyššího soudu Pavla Šámala soudcem Ústavního soudu  Soud je tak kompletní po více než roce, jednoho soudce postrádal od rezignace Jana Musila ze zdravotních důvodů k loňskému 31. lednu. Senát vyslovil souhlas se jmenováním experta na ústavní právo Šámala koncem ledna.

Po dnešním přesunu Šámala mezi ústavní soudce povede Nejvyšší soud do jmenování nového předsedy jeho místopředseda Roman Fiala, sdělil mluvčí soudu Petr Tomíček. Hrad zatím neupřesnil, kdy Zeman nového předsedu vybere. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy