Kanárské ostrovy v ohni. Stovky lidí byly evakuovány

ČTK ČTK
5. 8. 2012 17:30
Na dvou ostrovech požáry zničily několik stovek hektarů porostů
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Madrid - Kanárské ostrovy sužují od soboty dva velké požáry, které přinutily k evakuaci několik stovek lidí.

Zasaženy jsou ostrovy La Gomera a La Palma, kde lehly popelem již stovky hektarů porostů.

Podle španělských úřadů citovaných agenturou AFP přiživují plameny silné větry, které komplikují práci nasazeným hasičům.

Na La Gomeře pronikl požár i do přírodního parku Garajonay, který je zařazen na seznamu UNESCO.

V oblasti bylo podle úřadů evidováno zhruba 600 osob, které byly přinuceny k evakuaci. Šlo o místní obyvatele, kteří strávili noc pod nouzovým přístřeším v obavách o osud opuštěných farem a dobytka ponechaného na místě.

Na La Palmě, kde shořelo na tisíc hektarů porostů a kde bylo evakuováno sedmdesát lidí, se podařilo protipožárním jednotkám situaci "prakticky stabilizovat".

Proti ohni byly nasazeny desítky hasičů podporované na každém z ostrovů čtyřmi cisternovými vrtulníky.

Foto: Amerika v plamenech. Mohutné požáry se nedaří hasit

Oheň na kontinentu zabíjel

Protipožárním silám se také podařilo lokalizovat oheň v oblasti Extremadura na jihozápadě kontinentálního Španělska, který vypukl už v pátek a který si v sobotu vyžádal jednoho mrtvého a tři zraněné.

Španělsko je letos v létě vystaveno větším rizikům požárů kvůli nezvyklé suché zimě, která byla v tomto ohledu nejhorší za posledních sedmdesát let.

Koncem července zničil rozsáhlý požár v Katalánsku na severovýchodě země na třináct tisíc hektarů porostů. Čtyři lidé při tom přišli o život. Vůbec nejhorší požár zpustošil počátkem července na 50 tisíc hektarů půdy v oblasti Valencie na východě Španělska.

Foto z Moravské Sahary: Optimistická procházka vypáleným lesem

 

Právě se děje

před 14 minutami

Čeští ekologové se mohou odvolat proti rozšíření dolu Turów, čas mají do 17. března

Do Česka oficiálně dorazil z Polska překlad souhlasu k rozšíření polského dolu Turów, takže se proti němu nyní mohou čeští ekologové odvolat. V tiskové zprávě to oznámilo ministerstvo životního prostředí. Na odvolání mají ekologické organizace čas do 17. března. Samo ministerstvo už dříve vydalo k rozšíření hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice nesouhlasné stanovisko. Proti rozšíření se staví i Liberecký kraj a dotčené české obce. Česko se obává, že rozšíření může mít negativní dopad na zásobování části Liberecka pitnou vodou.

V lednu vydalo polské Regionální ředitelství pro ochranu životního prostředí ve Vratislavi rozhodnutí v procesu EIA (vyhodnocení vlivů na životní prostředí), kterým souhlasilo se záměrem na rozšíření dolu Turów i přes námitky české strany. Zároveň vydalo stanovisko o okamžité vykonavatelnosti rozhodnutí.

"Ministerstvo životního prostředí rozhodnutí polského úřadu zveřejnilo v plném znění a v českém jazyce na svých stránkách. Česká veřejnost má podle polského práva možnost se proti rozhodnutí polského úřadu odvolat výhradně prostřednictvím ekologických organizací," sdělila mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

před 59 minutami

Syrský prezident Asad: Boje v Sýrii budou pokračovat až do osvobození celé země

Současná ofenziva syrské a ruské armády proti povstalcům na severu Sýrie nesignalizuje konec syrského konfliktu. Řekl to syrský prezident Bašár Asad. Boje podle něj budou pokračovat. Syrské armádě se s pomocí Ruska podařilo o víkendu získat další města v okolí někdejšího průmyslového centra země Aleppa. Tento týden má být obnovený provoz na tamním letišti, které bylo zavřené od roku 2012.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Varům bude chybět zraněný kapitán Skuhravý

Hokejisté extraligových Karlových Varů se budou muset v závěru základní části obejít bez pomoci kapitána Václava Skuhravého. Jedenačtyřicetiletý útočník utrpěl v nedělním zápase na ledě Sparty blíže nespecifikované zranění v dolní části těla a bude mimo hru dva až tři týdny. Energie o tom informovala na svém klubovém webu.

Skuhravý odehrál na Spartě dvě třetiny, ve třetí části už stál na střídačce jen v civilu a pomáhal trenérům. Západočeši v O2 areně prohráli 3:6.

Odchovanec Kladna odehrál v této sezoně za Karlovy Vary 40 zápasů, vstřelil čtyři branky a přidal 17 asistencí. Energie je šest kol před koncem základní části soutěže sedmá a bojuje o 6. místo a přímý postup do čtvrtfinále play off. Na jedenácté Vítkovice má k dobru 12 bodů, takže by ve vyřazovací části neměla chybět.

Zdroj: ČTK
Další zprávy