Jemenský prezident neodstoupí, Sýrie se sankcí nebojí

Petr Jemelka Petr Jemelka
19. 5. 2011 14:07
USA uvalily sankce na syrský režim, EU je zřejmě zpřísní
Prezident Alí Abdalláh Sálih v jemenském parlamentu.
Prezident Alí Abdalláh Sálih v jemenském parlamentu. | Foto: Reuters

Saná - Šéf delegace Rady pro spolupráci zemí Perského zálivu (GCC) Abdal Latíf Zajjání, který spolu s dalšími vyjednavači působil jako prostředník dohody mezi jemenskou opozicí a prezidentem Alím Abdalláhem Sálihem, se stejně jako v dubnu vrátil s prázdnou.

Prezident, který zemi vládne už 33 let, opět na poslední chvíli couvl a dohodu o předání moci, jež by mu zaručila beztrestnost, znovu odmítl podepsat.

Podle Zajjáního nebyl Sálih spokojen s tím, že smlouva je stvrzena podpisy pouhé pětice opozičních vůdců. Tito lidé podle něj nemohou jednat jménem celé sjednocené opozice. 

Ještě ve středu odpoledne se přitom zdálo, že se dohodu konečně podaří uzavřít

Nepokoje v zemi trvají od února a vyžádaly si už minimálně 170 obětí. Pro opozici je Sálihovo odstoupení požadavkem číslo jedna.

Jemen byl - na rozdíl od ostatních zemí v regionu - nestabilní už před příchodem vlny arabských revolucí. Velmi silnou pozici má na jeho území Al-Káida, která teď vycítila šanci a snaží se tuto zemi ovládnout, nebo v ní alespoň posílit svou moc.

To je také jeden z argumentů prezidenta Sáliha. Tvrdí, že je jedinou zárukou, že se v Jemenu nedostanou k moci radikálové.

Sankce vůči Sýrii

Situace zůstává napjatá i v Sýrii. Autokratický prezident Basár Assád se sice nechal slyšet, že je krize u konce, ale nic kromě jeho slov tomu nenasvědčuje.

Foto: Aktuálně.cz

Střety mezi vládními jednotkami a opozičními demonstranty, které syrský režim nazývá ozbrojenými teroristickými gangy, pokračují. Evropská unie proto oznámila, že zpřísní sankce vůči nejvyšším představitelům Sýrie a nově je uvalí i na samotného prezidenta Asada.

Očekává se, že v pondělí zmrazí jeho finanční aktiva v Unii a zároveň mu zakáže cestovat do unijních států.

Už od 10. května obdobná restriktivní opatření platí pro 13 syrských představitelů, mezi nimiž je i Bašárův bratr a velitel prezidentské gardy Máhir Asad.

Podobně se zachovaly Spojené státy. Prezident Barack Obama ve středu oznámil uvalení sankcí na sedm nejvyšších představitelů režimu, včetně Bašára Asada.

Americké sankce zahrnují zmrazení veškerých aktiv syrských představitelů v USA a obecně zákaz jednání s nimi pro americké společnosti i soukromé osoby.

Za vše může zlý Izrael

Syrský prezident Bašár Asad.
Syrský prezident Bašár Asad. | Foto: Reuters

Syrský režim uvalení sankcí ze strany Spojených států i Evropské unie odsoudil, vzápětí ale dodal, že jsou bezzubé.

"Odsuzujeme americká opatření, která tvoří součást sankcí přijímaných po sobě jdoucími americkými vládami na úkor syrského lidu a která mají za cíl především sloužit zájmům Izraele v regionu," uvedl oficiální zdroj citovaný syrskou státní televizí.

Od vypuknutí nepokojů už v Sýrii podle Organizace spojených národů zemřelo 850 lidí.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Výrobce letadel Boeing vykázal první čtvrtletní zisk od roku 2019

Americký výrobce letadel Boeing hospodařil ve druhém čtvrtletí s čistým ziskem 567 milionů dolarů (přes 12 miliard korun) po ztrátě 2,4 miliardy dolarů před rokem. Vykázal tak první čtvrtletní zisk od roku 2019. Firma to oznámila v tiskové zprávě. Šéf podniku David Calhoun navíc uvedl, že Boeing se rozhodl omezit plánované snižování počtu pracovních míst.

Čtvrtletní tržby Boeingu se meziročně zvýšily o 44 procent na téměř 17 miliard dolarů. Firma ve druhém čtvrtletí dodala zákazníkům 79 letadel, zatímco před rokem jich bylo 20.

Boeing se nyní zotavuje z negativních dopadů pandemie covidu-19 na leteckou dopravu i z dočasného pozastavení provozu letadel Boeing 737 MAX. Tato letadla nemohla do vzduchu od jara 2019, kdy je úřady po celém světě po dvou tragických nehodách nařídily odstavit z provozu. Americký Federální úřad pro letectví (FAA) zákaz zrušil loni v listopadu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pfizer zvýšil čtvrtletní zisk o 60 procent, čeká vyšší tržby z vakcíny

Americká farmaceutická společnost Pfizer ve druhém čtvrtletí zvýšila čistý zisk meziročně zhruba o 60 procent na téměř 5,6 miliardy dolarů (121,6 miliardy korun). Tržby se díky prodej vakcíny proti covidu-19 skoro zdvojnásobily na 19 miliard USD. Firma ve zprávě o hospodaření také zvýšila výhled tržeb z prodeje tohoto přípravku, který vyvinula ve spolupráci s německou společností BioNTech.

Pfizer zvýšil letošní výhled tržeb za vakcínu o 28,8 procenta na 33,5 miliardy dolarů (727 miliard korun). Směrem nahoru upravil i celoroční výhled.

Vakcína proti covidu-19 se stala nejprodávanějším výrobkem Pfizeru. Letos má firma celosvětově dodat 2,1 miliardy dávek. Očekávané celoroční tržby jen za vakcínu jsou jen o dvě miliardy nižší než celkové tržby v loňském druhém čtvrtletí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy