Jemenský prezident neodstoupí, Sýrie se sankcí nebojí

Petr Jemelka Petr Jemelka
19. 5. 2011 14:07
USA uvalily sankce na syrský režim, EU je zřejmě zpřísní
Prezident Alí Abdalláh Sálih v jemenském parlamentu.
Prezident Alí Abdalláh Sálih v jemenském parlamentu. | Foto: Reuters

Saná - Šéf delegace Rady pro spolupráci zemí Perského zálivu (GCC) Abdal Latíf Zajjání, který spolu s dalšími vyjednavači působil jako prostředník dohody mezi jemenskou opozicí a prezidentem Alím Abdalláhem Sálihem, se stejně jako v dubnu vrátil s prázdnou.

Prezident, který zemi vládne už 33 let, opět na poslední chvíli couvl a dohodu o předání moci, jež by mu zaručila beztrestnost, znovu odmítl podepsat.

Podle Zajjáního nebyl Sálih spokojen s tím, že smlouva je stvrzena podpisy pouhé pětice opozičních vůdců. Tito lidé podle něj nemohou jednat jménem celé sjednocené opozice. 

Ještě ve středu odpoledne se přitom zdálo, že se dohodu konečně podaří uzavřít

Nepokoje v zemi trvají od února a vyžádaly si už minimálně 170 obětí. Pro opozici je Sálihovo odstoupení požadavkem číslo jedna.

Jemen byl - na rozdíl od ostatních zemí v regionu - nestabilní už před příchodem vlny arabských revolucí. Velmi silnou pozici má na jeho území Al-Káida, která teď vycítila šanci a snaží se tuto zemi ovládnout, nebo v ní alespoň posílit svou moc.

To je také jeden z argumentů prezidenta Sáliha. Tvrdí, že je jedinou zárukou, že se v Jemenu nedostanou k moci radikálové.

Sankce vůči Sýrii

Situace zůstává napjatá i v Sýrii. Autokratický prezident Basár Assád se sice nechal slyšet, že je krize u konce, ale nic kromě jeho slov tomu nenasvědčuje.

Foto: Aktuálně.cz

Střety mezi vládními jednotkami a opozičními demonstranty, které syrský režim nazývá ozbrojenými teroristickými gangy, pokračují. Evropská unie proto oznámila, že zpřísní sankce vůči nejvyšším představitelům Sýrie a nově je uvalí i na samotného prezidenta Asada.

Očekává se, že v pondělí zmrazí jeho finanční aktiva v Unii a zároveň mu zakáže cestovat do unijních států.

Už od 10. května obdobná restriktivní opatření platí pro 13 syrských představitelů, mezi nimiž je i Bašárův bratr a velitel prezidentské gardy Máhir Asad.

Podobně se zachovaly Spojené státy. Prezident Barack Obama ve středu oznámil uvalení sankcí na sedm nejvyšších představitelů režimu, včetně Bašára Asada.

Americké sankce zahrnují zmrazení veškerých aktiv syrských představitelů v USA a obecně zákaz jednání s nimi pro americké společnosti i soukromé osoby.

Za vše může zlý Izrael

Syrský prezident Bašár Asad.
Syrský prezident Bašár Asad. | Foto: Reuters

Syrský režim uvalení sankcí ze strany Spojených států i Evropské unie odsoudil, vzápětí ale dodal, že jsou bezzubé.

"Odsuzujeme americká opatření, která tvoří součást sankcí přijímaných po sobě jdoucími americkými vládami na úkor syrského lidu a která mají za cíl především sloužit zájmům Izraele v regionu," uvedl oficiální zdroj citovaný syrskou státní televizí.

Od vypuknutí nepokojů už v Sýrii podle Organizace spojených národů zemřelo 850 lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy