Jemenský prezident neodstoupí, Sýrie se sankcí nebojí

Petr Jemelka Petr Jemelka
19. 5. 2011 14:07
USA uvalily sankce na syrský režim, EU je zřejmě zpřísní
Prezident Alí Abdalláh Sálih v jemenském parlamentu.
Prezident Alí Abdalláh Sálih v jemenském parlamentu. | Foto: Reuters

Saná - Šéf delegace Rady pro spolupráci zemí Perského zálivu (GCC) Abdal Latíf Zajjání, který spolu s dalšími vyjednavači působil jako prostředník dohody mezi jemenskou opozicí a prezidentem Alím Abdalláhem Sálihem, se stejně jako v dubnu vrátil s prázdnou.

Prezident, který zemi vládne už 33 let, opět na poslední chvíli couvl a dohodu o předání moci, jež by mu zaručila beztrestnost, znovu odmítl podepsat.

Podle Zajjáního nebyl Sálih spokojen s tím, že smlouva je stvrzena podpisy pouhé pětice opozičních vůdců. Tito lidé podle něj nemohou jednat jménem celé sjednocené opozice. 

Ještě ve středu odpoledne se přitom zdálo, že se dohodu konečně podaří uzavřít

Nepokoje v zemi trvají od února a vyžádaly si už minimálně 170 obětí. Pro opozici je Sálihovo odstoupení požadavkem číslo jedna.

Jemen byl - na rozdíl od ostatních zemí v regionu - nestabilní už před příchodem vlny arabských revolucí. Velmi silnou pozici má na jeho území Al-Káida, která teď vycítila šanci a snaží se tuto zemi ovládnout, nebo v ní alespoň posílit svou moc.

To je také jeden z argumentů prezidenta Sáliha. Tvrdí, že je jedinou zárukou, že se v Jemenu nedostanou k moci radikálové.

Sankce vůči Sýrii

Situace zůstává napjatá i v Sýrii. Autokratický prezident Basár Assád se sice nechal slyšet, že je krize u konce, ale nic kromě jeho slov tomu nenasvědčuje.

Foto: Aktuálně.cz

Střety mezi vládními jednotkami a opozičními demonstranty, které syrský režim nazývá ozbrojenými teroristickými gangy, pokračují. Evropská unie proto oznámila, že zpřísní sankce vůči nejvyšším představitelům Sýrie a nově je uvalí i na samotného prezidenta Asada.

Očekává se, že v pondělí zmrazí jeho finanční aktiva v Unii a zároveň mu zakáže cestovat do unijních států.

Už od 10. května obdobná restriktivní opatření platí pro 13 syrských představitelů, mezi nimiž je i Bašárův bratr a velitel prezidentské gardy Máhir Asad.

Podobně se zachovaly Spojené státy. Prezident Barack Obama ve středu oznámil uvalení sankcí na sedm nejvyšších představitelů režimu, včetně Bašára Asada.

Americké sankce zahrnují zmrazení veškerých aktiv syrských představitelů v USA a obecně zákaz jednání s nimi pro americké společnosti i soukromé osoby.

Za vše může zlý Izrael

Syrský prezident Bašár Asad.
Syrský prezident Bašár Asad. | Foto: Reuters

Syrský režim uvalení sankcí ze strany Spojených států i Evropské unie odsoudil, vzápětí ale dodal, že jsou bezzubé.

"Odsuzujeme americká opatření, která tvoří součást sankcí přijímaných po sobě jdoucími americkými vládami na úkor syrského lidu a která mají za cíl především sloužit zájmům Izraele v regionu," uvedl oficiální zdroj citovaný syrskou státní televizí.

Od vypuknutí nepokojů už v Sýrii podle Organizace spojených národů zemřelo 850 lidí.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 35 minutami

Dálnici D8 na Mělnicku uzavřela nehoda dvou nákladních aut

Dálnici D8 na Mělnicku uzavřela v sobotu odpoledne nehoda dvou nákladních aut, směr na Prahu je neprůjezdný. Hasiči odstraňují kapaliny vyteklé na vozovku, řekla ČTK mluvčí krajských hasičů Tereza Fliegerová. Podle policejní mluvčí Evy Hašlové se kolize obešla bez zranění.

Událost se stala po 13:30 na 22. kilometru ve směru na Prahu. Nákladní auta podle Fliegerové skončila zhruba 300 metrů od sebe, z jednoho unikly provozní kapaliny.

"Oba jízdní pruhy jsou uzavřeny kvůli vyšetřování dopravní nehody a odčerpávání pohonných hmot," uvedla Hašlová před 14:30. Řidiči havarovaných aut byli cizinci, podle dechové zkoušky před jízdou nepili alkohol.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Feuz vyhrál sjezd ve Wengenu a vyrovnal Klammerův rekord

Sjezd Světového poháru ve švýcarském Wengenu potřetí v kariéře vyhrál domácí lyžař Beat Feuz a vyrovnal rekord slavného Rakušana Franze Klammera. Dvaatřicetiletý závodník navázal na triumfy z let 2012 a 2018.

Feuz si na zkrácené trati po nočním sněžení dojel pro vítězství časem 1:42,53. Dominika Parise na druhém místě porazil o 29 setin a navíc italského reprezentanta sesadil z prvního místa průběžného pořadí Světového poháru sjezdařů a vede před ním o 16 bodů.

Třetí příčku obsadil se ztrátou 31 setin Thomas Dressen z Německa a na stupních vítězů se tak seřadili pouze vítězové dosavadních pěti sjezdů v sezoně. Dressen ovládl úvodní závod v Lake Louise, Feuz poté triumfoval v Beaver Creeku a v Bormiu dvakrát vyhrál Paris.

Feuz vedle tří vítězství ve Wengenu ještě skončil dvakrát druhý. Klammer závod na Lauberhornu ovládl třikrát za sebou v letech 1975 až 1977.

SP ve sjezdovém lyžování ve Wengenu (Švýcarsko):

Muži - sjezd:

1. Feuz (Švýc.) 1:42,53, 2. Paris (It.) -0,29, 3. Dressen (Něm.) -0,31, 4. Mayer (Rak.) -0,38, 5. M. Caviezel (Švýc.) -0,42, 6. Kilde (Nor.) -0,48, 7. Bennett (USA) -0,87, 8. Hintermann (Švýc.) a Kriechmayr (Rak.) oba -0,93, 10. Weber (Švýc.) -1,00.

Průběžné pořadí sjezdu (po 5 z 10 závodů): 1. Feuz 400 b., 2. Paris 384, 3. Dressen 201, 4. Mayer 200, 5. Kilde 198, 6. Kriechmayr 198.

Průběžné pořadí SP (po 20 z 44 závodů): 1. Pinturault (Fr.) 613, 2. Kristoffersen (Nor.) 611, 3. Kilde 591, 4. Paris 556, 5. Mayer 512, 6. Feuz 461, …116. Zabystřan (ČR) 12.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 53 minutami

Lyžařka Smutná dojela třetí v dálkovém závodu La Diagonela

Lyžařka Kateřina Smutná doběhla třetí v závodu seriálu Ski Classics ve Švýcarsku, který před rokem vyhrála. Na dvaašedesátikilometrové trati La Diagonely porazila i dosud vedoucí ženu seriálu Brittu Johanssonovou Norgrenovou ze Švédska, přesto průběžné třetí místo neudržela.

Do čela Ski Classics se dostala suverénní vítězka Astrid Öyre Slindová z Norska. Smutná na ni ztratila téměř sedm minut, ale Johanssonovou Norgrenovou zdolala o 25 sekund a podruhé v sezoně se postavila na stupně vítězů.

Závod mužů vyhrál rovněž s velkým náskokem Nor Chris Andre Jespersen. Nejlepším Čechem byl na 32. místě šestačtyřicetiletý Stanislav Řezáč.

Smutná se na trati musela vypořádat s pádem na 22. kilometru a zlomenou hůlkou. "My se blížily ke štědře dotované sprinterské prémii a najednou se tam přiřítili zezadu muži. Max Novak mě bohužel regulérně napálil zezadu a už jsem ležela. Měla jsem zlomenou hůlku a navíc mě začala bolet záda," uvedla Smutná v tiskové zprávě.

V tu chvíli byla osmá, po velké stíhací jízdě se ale prodrala až na třetí pozici. "Jak se mi hnula záda, tak jsem si asi po šesti kilometrech říkala, že končím. Pak ale přišel delší sjezd, kde se to srovnalo, a dojela jsem až do cíle - navíc na bronzové pozici. Těžko říct, jak by to vypadalo bez toho pádu," dodala Smutná, která ani při šestém startu na La Diagonele nechyběla na stupních vítězů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy