Dav držel západní diplomaty na velvyslanectví v Jemenu

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
22. 5. 2011 19:21
Po několika hodinách je evakuovala jemenská armáda
Jemenský prezident Alí Abdalláh Sálih
Jemenský prezident Alí Abdalláh Sálih | Foto: Reuters

Praha, Saná - Velvyslanci Evropské unie, Spojených států amerických a Velké Británie museli být evakuováno vrtulníkem jemenské armády z ambasády Spojených arabských emirátů poté, co budovu obklopili příznivci jemenského prezidenta Alí Abdalláh Sálih.

Nejmenovaný saúdskoarabský diplomat agentuře AP popsal, že dav obklopující velvyslanectví je vyzbrojen bodnými a sečnými zbraněmi. "Všichni jsme znepokojeni, nemůžeme opustit ambasádu," dodal.

Diplomaté, dohadující předání moci z rukou Sáliho jemenské opozici, zde byli uvězněni několik hodin.

Sám Sálih bezprostředně před dnešní chystanou ceremonií opět zpochybnil svůj podpis pod vyjednanou dohodou a dokument nakonec nepodepsal.

Požadoval, aby harmonogram jeho odstoupení po 32 letech u moci, při oficiálním aktu podepsala spolu s ním opozice, přestože ta tak učinila již v sobotu. Rovněž prý trval ještě na upřesnění "mechanismu naplňování" dohody.

Opozice další Sálihovy požadavky rezolutně odmítla a varovala, že pokud prezident dohodu nepodepíše, "bude potupně zbaven moci pod tlakem ulice", zatímco dohoda mu zaručuje beztrestné odstoupení.

Protesty v Jemenu
Protesty v Jemenu | Foto: Reuters

Podpis bez prezidenta

Dokument nakonec podepsali "jen" zástupci režimu. Státní televize odvysílala záběry ceremonie v prezidentském paláci. Podle AP podepisování dokumentu přihlíželi americký velvyslanec a Sálih. Ze zpravodajství agentur není jasné, zda dohoda i bez prezidentova podpisu platí.

Nepokoje v zemi trvají od února a vyžádaly si už minimálně 170 obětí. Pro opozici je Sálihovo odstoupení požadavkem číslo jedna.

Jemen byl - na rozdíl od ostatních zemí v regionu - nestabilní už před příchodem vlny arabských revolucí. Velmi silnou pozici má na jeho území Al-Káida, která teď vycítila šanci a snaží se tuto zemi ovládnout, nebo v ní alespoň posílit svou moc.

To je také jeden z argumentů prezidenta Sáliha. Tvrdí, že je jedinou zárukou, že se v Jemenu nedostanou k moci radikálové.

 

Právě se děje

Další zprávy