Jedenáctka republikánských senátorů chce zvrátit výsledek prezidentských voleb v USA

ČTK ČTK
2. 1. 2021 22:34
Jedenáct amerických republikánských senátorů nebo těch, kteří byli do Senátu nově zvoleni v listopadu, se pokusí zvrátit výsledek prezidentských voleb. V čele skupiny je texaský senátor Ted Cruz. Svůj krok plánují na středu, kdy má Kongres formálně sečíst hlasy volitelů a vyhlásit vítěze voleb. Podle agentury Reuters je to však jen formalita a pokus nemá prakticky šanci na úspěch.
V čele jedenáctky republikánských senátorů, kteří chtějí zvrátit výsledky amerických prezidentských voleb, je Ted Cruz.
V čele jedenáctky republikánských senátorů, kteří chtějí zvrátit výsledky amerických prezidentských voleb, je Ted Cruz. | Foto: Reuters

Cruz a jeho kolegové pokračují ve snaze poraženého prezidenta Donalda Trumpa volby zvrátit. List The New York Times napsal, že byť naděje na úspěch není žádná, přesto se tato skupina postará o to, že co mohlo být rutinní záležitostí, bude stranickou třenicí. V ní budou republikáni argumentovat Trumpovými obviněními z rozsáhlých volebních podvodů, jež se ale neprokázaly.

A bude to také ukázka rozkolu v Republikánské straně v kritické době - republikáni totiž budou muset volit mezi přijetím výsledku voleb, i když to rozzlobí ty, kdo s výsledkem nesouhlasí, nebo se postavit za Trumpa, který chce, aby podpořili jeho snahu udržet se v úřadě.

Skupinu kolem Cruze tvoří sedm senátorů a čtyři nově zvolení, kteří přísahu složili v neděli. Ve společném prohlášení vyzvali k desetidennímu auditu hlasů v nerozhodných státech a nehodlají výsledek volby sboru volitelů v těchto státech uznat, dokud audit neskončí.

Ústava ale s takovou kontrolou nepočítá, jakmile sbor volitelů volební výsledek svým hlasováním potvrdí, což se stalo 14. prosince. Volitelé se vyslovili tak, jak je pověřili voliči jednotlivých států a dali 306 hlasů kandidátovi Demokratické strany Joeu Bidenovi a 232 hlasů Trumpovi.

"Politická akrobacie", která výsledek voleb nezmění

Jedenáct senátorů počítá s tím, že jakmile audit skončí, "posoudí výsledek jednotlivé státy, které budou moci svolat zvláštní legislativní zasedání, na němž se v případě potřeby změna volebního výsledku potvrdí". Z tohoto prohlášení není jasné, o jaké státy má jít.

Profesor práv Derek Muller z univerzity v Iowě považuje vyžadování auditu za "politickou akrobacii", která volební výsledek nezmění. Připustil, že zákon o tom, jak mají poslanci a senátoři přesně volební výsledek potvrdit, není jednoznačný, ale panuje přesvědčení, že Kongres nemá právo požadovat audit.

"I kdyby tuto pravomoc měl, bude ten požadavek muset podpořit většina v obou komorách, a to nemá žádnou šanci na úspěch," řekl Muller.

Biden má složit přísahu 20. ledna. Agentura Reuters k tomu napsala, že se Trump snaží republikány přimět, aby ve složení přísahy Bidenovi zabránili. Trump o to po volbách usiloval u několika soudů, ale vždy marně.

Poslední takovou prohrou bylo páteční soudní zamítnutí případu, v němž poslanec Louie Gohmert usiloval o to, aby viceprezident Mike Pence, který bude středeční parlamentní schůzi předsedat, mohl vyhlásit vítězem voleb Trumpa.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Erdogan navštívil strategické město, které získal Ázerbájdžán v bojích s Arménií

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes navštívil strategické město Šuša, které obsadil Ázerbájdžán v loňských bojích o Náhorní Karabach s Arménií. Erdogana přijal s vojenskými poctami ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev. Turecko a Ázerbájdžán jsou blízkými spojenci, a to také ve vojenské oblasti. Arménie označila návštěvu za provokaci, uvedla agentura AP.

Oba prezidenti podepsali ve městě společnou deklaraci, ve které se jejich země zavazují k širší spolupráci. "V tomto dokumentu je mimořádně významná naše spolupráce v oblasti obranného průmyslu a vojenské podpory," uvedl Alijev.

Erdogan je prvním zahraničním prezidentem, který navštívil město Šuša poté, co se dostalo pod kontrolou Ázerbájdžánu. Uvedl, že zde chce otevřít turecký konzulát. "Tím zajistíme, že naše aktivity budou rychlejší a efektivnější," prohlásil. Zároveň vyzval Arménii, aby se zapojila do spolupráce a budování společné budoucnosti v regionu, uvedl turecký tisk.

Arménie však návštěvu odsoudila. Její ministerstvo zahraničí ji označilo za provokaci, jež "výrazně poškozuje mezinárodní snahy o stabilitu v regionu".

před 6 hodinami

Macron: Evropa by měla mít 10 obřích technologických firem, aby konkurovala USA

Francouzský prezident Emmanuel Macron by v Evropě do roku 2030 rád viděl deset technologických gigantů s tržní hodnotou každého z nich přesahující sto miliard eur (přes 2,5 bilionu Kč). Macron dnes v Elysejském paláci hostil stovku evropských investorů a podnikatelů v oblasti nových technologií. Iniciativa Scale Up Europe, po níž akce převzala jméno, si klade za cíl narušit dominanci Spojených států v odvětví.

Podnikatelé musí vlády dotlačit k větší efektivitě, myslí si Macron, který přitom zdůraznil zejména americkou a čínskou konkurenci. Cílem zmíněné evropské iniciativy, kterou se Francie pokouší vést, je zlepšení financování start-upů, hlavně v pozdější fázi růstu, aby se dostaly do vyšší ligy, přitáhly další investice a špičkové zaměstnance.

Macron s ohledem na francouzské předsednictví Evropské unie od počátku roku 2022 apeloval na zavedení takzvaného evropského technologické ho víza, aby bylo možné do EU přilákat zahraniční talenty, a na zaměření velkých investorů na inovaci.

Francouzský prezident připomněl, že cílem Francie je mít 25 jednorožců, tedy firem s hodnotou přes jednu miliardu dolarů (zhruba 25 miliard Kč). Dnes jich má patnáct.

Další zprávy