Vědci hlásí možný průlom v léčbě rakoviny prostaty

gaz
24. 7. 2008 1:33
Nový lék by mohl vyléčit až 80 procent případů

Alexandria (USA) - Lékaři ohlásili velký průlom v léčbě rakoviny prostaty, která je nejčastějším typem tohoto onemocnění mezi mužskou populací.

Podle studie uveřejněné v respektovaném časopise Journal of Clinical Oncology, o které informovala britská BBC, jde potenciálně o největší objev na tomto poli za posledních sedmdesát let.

Lék jménem Abiraterone je údajně schopen vyléčit až 80 procent mužů trpících tou nejagresivnější formou rakoviny prostaty, na kterou dosud dostupné léky ani chemoterapie nebo radioterapie nezabírají.

Další výhodou je, že se pacienti nemusejí podrobovat těmto drastickým metodám s obrovskými vedlejšími účinky.

Vědci také doufají, že by Abirateron mohl pomoci i u nejrozšířenější formy onemocnění u žen - rakoviny prsu.

Abirateron blokuje tvorbu hormonů živících zhoubné nádory jako je např. testosteron
Abirateron blokuje tvorbu hormonů živících zhoubné nádory jako je např. testosteron | Foto: Reuters

Pilulka místo chemoterapie

"Jde o pilulku, kterou užíváte orálně jednou denně. Má velmi malé vedlejší účinky," řekl BBC šéf výzkumu Johann de Bono. "Lidé, kteří trpí rakovinou prostaty, se mohou téměř kompletně vrátit k běžnému způsobu života, což je klíčové."

Američtí a britští vědci zatím provedli předběžné testy na 250 lidech, dalších 1200 pacientů se nyní léčbě podrobuje v dalším kole klinických zkoušek.

Pokud půjde vše dobře, mohli by nemocní začít lék užívat za dva a půl až tři roky.

Rakovinou prostaty onemocní v Evropské unii podle údajů Onkologického centra v České Lípě každoročně 150 tisíc mužů, jeden z nejhorších poměrů výskyt/úmrtnost má právě Česká republika.

Širší testy budou klíčové

Podle vědců Abirateron blokuje produkci hormonů, které rakovinu prostaty živí, nejen ve varlatech jako jiné léky, ale také jinde v těle.

"Než jsem začal lék brát, neušel jsem bez hole ani pár kroků," říká jeden z testovaných Richard Pflaum. "Dnes to vypadá trochu zvláštně, protože nyní odpočívá společně s deštníky vepředu v hale a několik měsíců jsem na ni nesáhl."

Klíčové budou nyní širší klinické studie. Právě při nich je třeba ověřit, jestli lék nemůže mít nežádoucí vedlejší účinky.

 

Právě se děje

Další zprávy