AIDS přestává být verdiktem smrti. Díky lepší léčbě

gaz
25. 7. 2008 9:25
Pacienti s HIV se dožívají o 13 let více než dříve
Foto: Reuters

Londýn - Syndrom získaného selhání imunity (AIDS) přestává být smrtelnou chorobou a stává se chronickým postižením.

K tomuto výsledku dospěla studie 43 tisíc pacientů, která vyšla v britském lékařském časopise Lancet. Informovala o ní BBC.

Výzkumníci zjistili, že od konce devadesátých let se průměrná doba života pacienta s virem HIV prodloužila o 13 let. Za předpokladu, že byla nemoc diagnostikována v ranném stadiu.

Díky kvalitnější léčbě se nyní dvacetiletý pacient dožije 69 let. Tedy méně než člověk, který HIV netrpí, ale více než pacienti na konci devadesátých let (56 let) a na začátku tisíciletí (61 let).

Je to především zásluhou antiretrovirálních léků, které zpomalují replikaci viru v těle. Byly zavedeny už v devadesátých letech, ale jejich účinnost se od té doby zvýšila.

"Tyto pokroky proměnily HIV ze smrtelné nemoci, která byla pro pacienty realitou před příchodem kombinované léčby, do dlouhodobé chronické nemoci," řekl BBC vedoucí studie Jonathan Sterne. 

Lékaři však zdůrazňují, že u případů, jejichž diagnóza je učiněna v pozdějším stadiu, jsou výsledky mnohem méně uspokojivé.

Včasná diagnóza je zejména problémem pro země subsaharské Afriky, které epidemie AIDS decimuje. Studie publikovaná v Lancetu se však zaměřila pouze na země s vyššími příjmy.

Třetina světových nemocných podle odborníků vůbec neví, že je virem HIV infikována.

 

Právě se děje

Další zprávy