Italští žalobci chtějí vidět božského Silvia za mřížemi

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
15. 2. 2012 18:47
Za uplácení právníka pro něj žádají pětileté vězení, Berlusconiho ale čekají ještě další tři procesy
Silvio Berlusconi
Silvio Berlusconi | Foto: Reuters

Řím - Italská prokuratura žádá pro bývalého italského premiéra Silvia Berlusconiho pět let vězení.

Podle obžaloby si ho zaslouží za údajné podplacení svého bývalého právníka Davida Millse. Tomu měl za falešné svědectví ve dvou procesech z 90. let zaplatit 600 tisíc dolarů (nyní asi 11,4 milionu korun).

Berlusconi je viněn, že použil peníze z údajných tajných fondů společnosti Mediaset, ovládané jeho rodinou. Jako obvykle ale trvá na své nevině.

Krom takzvaného případu Mills pětasedmdesátiletého italského expremiéra čekají přelíčení v dalších třech případech. Zřejmě nejznámější z nich se týká obvinění, že zaplatil za sex s nezletilou marockou tanečnicí Karimou Mahrúgovou alias Ruby a zneužil svých pravomocí k tomu, aby vše zametl pod koberec.

V dalších případech je Berlusconi viněn z daňových úniků ve své mediální společnosti Mediaset. Třetí se týká jeho údajné účasti na zveřejnění nelegálně pořízených nahrávek.

Proces proti Berlusconimu v kauze Mills byl v roce 2008 na základě zákona o imunitě pozastaven. Po znovuotevření v dubnu 2010 zase Berlusconi využil zákonné ustanovení o "legitimní překážce", která umožňuje šéfovi italské vlády a jeho ministrům dosáhnout pozastavení procesu až na 18 měsíců.

Jak ale poznamenala agentura Reuters, i kdyby soud bývalého premiéra shledal vinným, verdikt by byl spíše symbolický. Obhajoba by se s největší pravděpodobností odvolala a případ by byl promlčen.

Mills, manžel britské exministryně Tessy Jowellové, byl v únoru 2009 odsouzen na čtyři a půl roku za křivé svědectví. Kasační soud v roce 2010 však označil jeho trestný čin za promlčený.

Nekonečné soudní tahanice se s božským Silviem, a jeho imunitou na míru, ale zřejmě brzy skončí. Když totiž 12. listopadu podal demisi, udělal dost možná definitivní tečku za svou bohatou politickou kariérou.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy