22. 5. 2007 9:18
Basescu nazval novinářku "smradlavou cikánkou"
Traian Basescu po sobotním referendu zůstává ve funkci, jeho odvolání parlamentem neplatí. | Foto: Reuters

Bukurešť - Rumunský prezident Traian Basescu se omluvil novinářce, kterou v rozrušení nazval "smradlavou cikánkou".

Urážku nahrál mobilní telefon reportérky a prezidentova slova se dostala do vysílání místní televize.

K incidentu došlo v jednom bukurešťském supermarketu během sobotního referenda o odvolání hlavy státu, které Basescu nakonec vyhrál. Poté, co sám odhlasoval, šel s manželkou na nákup.

Novinářka Andrea Panaová prezidenta požádala o vyjádření k hlasování a přitom si jej nahrávala na mobilní telefon. Podrážděný Basescu jí telefon sebral; přístroj pak zachytil, jak si prezident své choti stěžuje na novinářku jako na "smradlavou cikánku".

Podle nedávné zprávy UNICEF žijí Romové v mnoha balkánských zemích v hluboké bídě a nemají mnoho šancí získat zaměstnání. | Foto: Reuters

Prezidentův mluvčí později telefon vrátil a prezidentův výrok se tak dostal do médií.

V pondělí před sídlo hlavy státu přišla demonstrovat dvacítka romských aktivistů, někteří v tričkách s nápisem "Špinavý cikán".

Kromě dopisu, připomínajícím prezidentovi jeho ústavní povinnost aktivně čelit všem formám diskriminace, zanechali úřadu i kousek mýdla a CD s romskou hudbou.

Šéfovi státu nezbylo než se omluvit. Prezident "lituje, že použil nevhodný výraz v soukromém rozhovoru, který se stal veřejným", uvedla v pondělí prezidentská kancelář a dodala, že Basescu požádal novinářku, aby přijala jeho upřímnou omluvu.

Basescu nakonec sobotní referendum s jasnou převahou tří čtvrtin hlasů vyhrál a upevnil si tak svou politickou pozici vůči parlamentu i vládě.

Maďarská opozice míří k vítězství v Budapešti, ve volbách zřejmě porazila Orbánovu stranu

V nedělních volbách starosty maďarské metropole Budapešti podle předběžných výsledků míří za vítězstvím kandidát sjednocené opozice Gergely Karácsony. S lehce nadpolovičním ziskem hlasů (50,1 procenta) poráží po sečtení bezmála tří čtvrtin hlasů kandidáta vládní strany Fidesz Istvána Tarlóse, jemuž vyjádřilo podporu 44,8 procenta budapešťských voličů. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž by se jednalo o největší vítězství maďarské opozice za posledních deset let.

před 3 hodinami

Brazilci nedokázali porazit ani Nigérii, Neymar se zranil

Fotbalisté Brazílie ani ve druhém přípravném utkání v Singapuru nedokázali porazit soupeře z Afriky. S Nigérií dnes remizovali 1:1 stejně jako ve čtvrtek se Senegalem. Zápas nedohrála jejich největší hvězda, útočník Neymar odkulhal ze hřiště už ve 12. minutě se zraněným levým stehnem.

Sedmadvacetiletý Neymar ve čtvrtek odehrál stý reprezentační zápas a stal se sedmým brazilským fotbalistou, který to dokázal. Dnes ho ale už krátce po zahájení duelu musel vystřídat Philippe Coutinho.

Nigerijci v poločase vedli po brance Johna Ariba, který nebojácně vběhl do vápna, obhodil si stopera Marquinhose a prostřelil gólmana Edersona. Krátce po přestávce vyrovnal Casemiro, jenž zblízka doklepl do sítě míč odražený od břevna.

Brazilci po červencovém triumfu na Copě América ještě nezvítězili. Ve třech ze čtyř přípravných zápasů remizovali a s Peru prohráli.

Argentina bez potrestaného Lionela Messiho rozstřílela Ekvádor 6:1. Proti jihoamerickému soupeři si zahráli také Slováci, tým českého kouče Pavla Hapala remizoval v Bratislavě s Paraguayí 1:1.