Rumunsko se omluvilo Romům za válečné deportace

man
30. 10. 2007 19:12
Prezident Basescu vyzval ke smíření a porozumění
Foto: Reuters

Bukurešť - V Rumunsku se rýsuje šance na lepší integraci Romů do společnosti, soudí tamní romské organizace i jejich kolegové jinde v Evropě.

Za dobrý krok tímto směrem považují gesto rumunského prezidenta Traiana Baseska. Ten jako vůbec první rumunský politik od konce války přiznal odpovědnost země za deportace Romů do koncentračních táborů.

Prosba o odpuštění

Romskou komunitu v Rumunsku zároveň požádal o odpuštění.

"Odpusťte nám, naši bratři a sestry," uvedl prezident poté, co předal státní vyznamenání třem Romům, kteří pobyt v nacistických táborech přežili.

Rumunský prezident Traian Basescu.
Rumunský prezident Traian Basescu. | Foto: Reuters

"Musíme pravdivě říci našim dětem, že před šesti desítkami let byly děti, jakou jsou ony, poslány Rumunskem na smrt hladem a zimou," uvedl prezident.

V době druhé světové války skončilo v koncentračních táborech asi pětadvacet tisíc rumunských Romů, z toho polovina dětí. Jedenáct tisíc Romů zahynulo.

Rumunsko bylo až do roku 1945 spojencem hitlerovského Německa.

Podle aktivistů, zabývajících se romskou problematikou, by nyní Bukurešť měla řešit i situaci současných Romů v Rumunsku. Stejně jako jinde na Balkáně se potýkají s vysokou nezaměstnaností, špatným vzděláním a opovržením většinové společnosti.

"Utrpení Romů v době holokaustu by se mělo v Rumunsku dostat do učebnic. A úřady by měly začít dělat více proti diskriminaci současných Romů," řekl agentuře Reuters Ciprian Necula, který vede program na vzdělávání Romů, financovaný Evropskou unií.

Rasistický výrok prezidenta

Sám prezident Basescu nedávno čelil obvinění z protiromského rasismu. Když jej v obchodě v době předvolební kampaně zastavila novinářka, vytrhl jí mobil z ruky a nazval ji "smradlavou cikánkou".

Nevšiml si však, že mobil stále nahrává a když ho žurnalistce vrátil, jeho slova zůstala zaznamenaná. Později se za ně omluvil.

V Rumunsku žijí přibližně dva miliony Romů, nejvíce ze všech evropských zemí.

 

 

Právě se děje

před 46 minutami

Při požáru panelového domu v Kladně zemřela žena, 14 zraněných

Při požáru panelového domu v Kladně v noci na dnešek zemřela žena. Zraněno bylo 14 lidí a hasiči evakuovali 115 lidí. Příčinu vzniku ohně bude zjišťovat vyšetřovatel, řekl ČTK mluvčí středočeských hasičů Petr Svoboda.

Hasiči na místo vyjížděli před 03:30. "V době příjezdu hasičů byl byt v 11. patře požárem kompletně zasažen a požár se rozšířil i do bytu nad ním do 12. patra," uvedl Svoboda. Na místě zasahovaly desítky hasičů, zhruba po hodině byl oheň pod kontrolou.

"V bytě zasaženém výbuchem a následným požárem nalezena žena ročník 1958 bez známek života. Další osoba z tohoto bytu, muž ročník 1958 z bytu vyběhl ven, nyní je s popáleninami hospitalizován," informovali policisté na twitteru.

Podle mluvčí středočeské záchranné služby Petry Effenbergerové bylo na místě 13 posádek záchranářů. Ošetřili 13 lidí, kteří se nadýchali kouře, po nezbytné péči na místě pak většinu převezli do kladenské nemocnice. "Jedna osoba byla vážně popálená. Po intenzivní péči včetně připojení na umělou plicní ventilaci byla převezena do pražské nemocnice Vinohrady," dodala mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy