Jordánští popeláři změní oděv. Aby nepřipomínali vězně IS

ČTK ČTK
10. 3. 2015 7:36
Zářivě oranžové uniformy pracovníků technických služeb se příliš podobají oblečení, do kterého radikálové z Islámského státu oblékají své oběti. Na přání pozůstalých se to změní.
Uvězněný jordánský pilot Kasásba. Právě jeho rodina o změnu stejnokroje technických služeb žádala.
Uvězněný jordánský pilot Kasásba. Právě jeho rodina o změnu stejnokroje technických služeb žádala. | Foto: Reuters

Ammán - Aktivity radikálů z organizace Islámský stát (IS) mají vliv nejen na životy milionů lidí v jimi obsazených částech Sýrie a Iráku, ale i jinde. Dokonce v oblastech, kde by to čekal jen málokdo.

Své uniformy kvůli nim budou muset vyměnit zaměstnanci technických služeb v jordánském hlavním městě Ammánu. Ty dosavadní v zářivě oranžové barvě prý totiž příliš připomínaly oděv, do kterého islamisté oblékali své oběti, informoval web stanice Al-Arabíja.

Radikálové z IS kromě několika západních novinářů a humanitárních pracovníků zavraždili v oranžovém celotělovém oděvu také jordánského pilota Maáze Kasásbu. S největší pravděpodobností ho zaživa upálili v kleci.

Video s Kasásbovou smrtí vyvolalo v Jordánsku vlnu protestů a jordánské letectvo následně zaútočilo na pozice islamistů v Sýrii.

Podle mluvčího ammánských městských služeb Mázina Fardžína radnice vyslyšela přání obyvatel i rodiny zavražděného pilota. Od 20. března tak bude 5000 městských zaměstnanců, kteří se starají o čistotu nejen v ulicích, nosit uniformu v tyrkysové barvě.

Kasásbova rodina prý přijala rozhodnutí s "obrovskou úlevou". "Naše děti mají právo, aby nemusely v ulicích tuto barvu vídat," uvedl bratr zavražděného pilota Džavád Kasásba.

Oranžové uniformy jsou podle mnohých analytiků součástí promyšlené propagandistické strategie IS. Mají připomínat oděvy vězňů, které USA kvůli podezření z terorismu zadržují na základně Guantánamo na Kubě.

Jordánsko se připojilo ke koalici zemí bojujících proti IS v září loňského roku. Spolu s USA a čtyřmi dalšími arabskými zeměmi - Saúdskou Arábií, Spojenými arabskými emiráty, Katarem a Bahrajnem - podniká nálety na pozice IS v Sýrii.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy