Íránci sestřelili americké letadlo a hrozí odvetou

Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
4. 12. 2011 21:18
Írán tvrdí, že sestřelil americké špionážní letadlo a chystá odvetu mimo vlastní území
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Barnard Microsystems

Teherán - Již tak napjaté vztahy mezi Spojenými státy a Íránem se dále vyostřily.

Televize Al-Alam s odvoláním na vojenské zdroje informovala, že se íránské protivzdušné obraně podařilo na východě země u hranic s Pákistánem a Afghánistánem sestřelit americké bezpilotní špionážní letadlo. Šlo údajně o letoun typu RQ-170.

Oficiální místa v Teheránu dala najevo, že nezůstane u sestřelení letadla. Vojenské zdroje uvedly, že porušení vzdušného prostoru země se setká s odezvou, která se neomezí na území Íránu. Další detaily však nezmínily.

Spojené státy se zatím k incidentu oficiálně nevyjádřily. Vládní činitel, který si nepřál být jmenován, však agentuře Reuters řekl, že zatím USA nemají žádný důkaz, že by Íránci letoun skutečně sestřelili.

Velení mezinárodních jednotek ISAF působících v Afghánistánu ale uvedlo, že nad jedním ze špionážních letounů operujících nad západním Afghánistánem ztratilo v týdnu kontrolu, a může tak jít o stroj, který Íránci sestřelili.

Mezi Washingtonem a Teheránem panuje napětí kvůli íránskému jadernému programu. Spojené státy spolu se západními spojenci teheránský režim podezírají, že ho rozvíjí kvůli výrobě atomových zbraní, a uvalily na něj přísné sankce. Írán tvrdí, že jeho jaderný program má čistě civilní účely.

 

Právě se děje

Další zprávy