Navštivte bývalý koncentrák, žádají po uprchlících němečtí Židé. Chtějí tím čelit antisemitismu

ČTK ČTK
10. 1. 2018 17:05
Čelný představitel německých Židů Josef Schuster chce, aby uprchlíci, kteří přijedou do Německa, v rámci integračních kurzů navštívili bývalý koncentrační tábor.
Koncentrační tábor Osvětim.
Koncentrační tábor Osvětim. | Foto: Libor Fojtík

Berlín - Německá ústřední židovská rada podporuje myšlenku, aby nově příchozí imigranti do Německa povinně navštívili některý z památníků na místě bývalých koncentračních táborů. Prohlásil to ve středu šéf zastřešující židovské organizace Josef Schuster. Opatření by prý mohlo pomoci čelit rostoucímu počtu projevů antisemitismu.

Antisemitismus je v Německu citlivým tématem i více než 70 let po konci nacistické vlády, během níž bylo zabito na šest milionů Židů.

Současný německý kabinet označil za ostudné incidenty při protiizraelských protestech z konce minulého roku, kdy demonstranti pálili izraelské vlajky. Protesty vyvolalo prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa o uznání Jeruzaléma jako hlavního města Izraele.

Schuster ve středu vyjádřil podporu berlínské zákonodárkyni Sawsan Chebliové, aby se nově příchozí uprchlíci povinně účastnili exkurzí do někdejších nacistických koncentračních táborů.

"U lidí, kteří k nám utekli, kteří museli utéct nebo byli vyhnáni, mohou takové památníky vyvolat empatii," řekl Schuster rozhlasové stanici Deutschlandfunk.

Německo, kde nyní žije odhadem na 200 tisíc Židů, si v posledních desetiletích vydobylo pověst země, která je vůči Židům tolerantní a v níž se Židé mohou cítit bezpečně.

Zatím nejaktuálnější policejní údaje ale ukazují, že během prvních osmi měsíců loňského roku bylo v Německu zaznamenáno 681 trestných činů souvisejících s antisemitismem, což je o čtyři procenta více než ve srovnatelném období předchozího roku.

"Je smysluplné, aby každý, kdo žije v této zemi, alespoň jednou v životě povinně navštívil památník připomínající koncentrační tábor," řekla Chebliová nedělníku Bild am Sonntag. Politička palestinského původu uvedla, že takové návštěvy, které němečtí středoškoláci běžně podnikají, by se měly vztahovat i na nové přistěhovalce, a to jako součást jejich povinných integračních kurzů.

Německý ministr spravedlnosti Heiko Maas už minulý měsíc zdůraznil, že na holocaust by se měl klást větší důraz v imigračních integračních kurzech.

 

Právě se děje

Další zprávy