Trestu nacistický zločinec neunikne. "Osvětimský účetní" má i v 96 letech nastoupit do vězení

ČTK ČTK
29. 11. 2017 14:30
Někdejší německý dozorce z Osvětimi Oskar Gröning, kterému je nyní 96 let, může podle soudu nastoupit do vězení. Rozhodl o tom ve středu soud v Celle na severu Německa. Bývalého příslušníka jednotek SS v červenci 2015 pravomocně odsoudil zemský soud v Lüneburgu za napomáhání k vraždám nejméně 300 tisíc Židů. Ti zemřeli v nacistickém vyhlazovacím táboře Auschwitz-Birkenau v plynových komorách v období mezi květnem a červencem 1944.
Oskar Gröning.
Oskar Gröning. | Foto: Reuters

Berlín - Bývalý dozorce z Osvětimi Oskar Gröning musí navzdory svému vysokému věku 96 let nastoupit do vězení k odpykání čtyřletého trestu. Rozhodl o tom ve středu soud v Celle na severu Německa na základě odborných posudků.

Bývalého příslušníka jednotek SS v červenci 2015 pravomocně odsoudil zemský soud v Lüneburgu za napomáhání k vraždám nejméně 300 tisíc Židů, kteří zemřeli v Osvětimi v plynových komorách v období mezi květnem a červencem 1944.

"Na základě expertiz, které jsme obdrželi, se soud domnívá, že odsouzený je schopen výkonu svého trestu navzdory svému vysokému věku," uvedl odvolací soud ve středečním prohlášení.

Rozhodnutím dal za pravdu státnímu zastupitelství v německém Hannoveru, které ke stejnému závěru došlo už v srpnu. Obhajoba naopak žádala o odklad nástupu trestu.

Soud ve středu uvedl, že vzhledem k vysokému věku odsouzeného může být zohledněna jeho zvláštní lékařská péče.

Bývalý dobrovolník jednotek Waffen-SS se přiznal k tomu, že odklízel a evidoval zavazadla deportovaných vězňů a počítal jejich peníze. Média ho proto označují za osvětimského účetního.

Gröning se tedy neúčastnil přímo násilností, ale podle německé justice svou prací podporoval systematické vyvražďování, což podle dnešního výkladu práva v Německu stačí k trestní odpovědnosti.

V Německu se v posledních letech konaly možná poslední soudní procesy, v nichž se ze svých činů zodpovídali členové personálu nacistických vyhlazovacích táborů.

Loni začal proces s bývalým zdravotníkem z Osvětimi Hubertem Zafkem, také šestadevadesátiletým, který byl obviněn z 3681 případů napomáhání k vraždě tím, že se podílel na vpouštění smrtícího plynu do plynových komor.

Letos v září ale soud v severoněmeckém Neubrandenburgu oznámil, že už není schopen sledovat soudní proces, neboť trpí demencí. Další dva odsouzení devadesátníci z nedávné doby, John Demjanjuk a Reinhold Hanning, mezitím zemřeli.

Válka je nelidská a je popřením humanitárních hodnot. Znamená nejen mrzačení a vraždění protivníka, ale i vlastní duše, říká psycholog Tomáš Radil. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy