I v Jordánsku padla vláda, pád krále ovšem nikdo nechce

Petr Jemelka Petr Jemelka
1. 2. 2011 16:05
Jordánský král Abdulláh II. rezignaci přijal, novým premiérem bude Maarúf Bachit
Odvolaný premiér Sámir Rifáí
Odvolaný premiér Sámir Rifáí | Foto: Reuters

Ammán - Jordánský král Abdulláh II. v reakci na dvoutýdenní protesty tisíců občanů rozpustil vládu premiéra Sámira Rifáího.

Sestavením nového kabinetu vzápětí pověřil svého bývalého vojenského poradce a někdejšího premiéra Maarúfa Bachita. Jeho úkolem bude uvést do života skutečné politické reformy, řekl král - jinými slovy uklidnit rozezlené obyvatelstvo.

O rezignaci premiéra a jmenování jeho nástupce informovala s odkazem na tiskovou zprávu královského paláce jordánská tisková agentura Petra News.

Protesty se do Jordánska, které sousedí s Irákem, Izraelem, Saúdskou Arábií a Sýrií, přenesly z Tuniska a Egypta.

Lidé se scházeli zejména v metropoli Ammánu, ale i v dalších městech. Stejně jako Tunisané a Egypťané jsou i Jordánci nespokojení s nízkou životní úrovní, vysokou nezaměstnaností a pouze omezenou formou demokracie.

Vláda se pokusila občany uklidnit příslibem dotace ve výši 125 milionů dolarů (zhruba 2,3 miliardy korun) na věci základní potřeby a pohonné hmoty, ničeho tím však nedocílila.

Opozice proto kromě reforem, jež by vedly ke zvýšení životní úrovně, žádá, aby byli vláda a premiér voleni lidmi, nikoliv králem.

V současné době totiž sice lidé volí do parlamentu, ale vládu sestavuje výlučně jordánský král Abdulláh II. Po abdikaci krále nicméně Jordánci při zatím poslední rozsáhlé demonstraci v sobotu nevolali.

 

Právě se děje

Další zprávy