Vůdce islamistické opozice je zpět v Tunisku

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
30. 1. 2011 19:42
Po 20 letech ho vítali ho příznivci i transparenty proti teokratické vládě
Rašíd Ghannúší
Rašíd Ghannúší | Foto: Reuters

Tunis - Představitel tuniské islamistické opozice Rašíd Ghannúší se po dvaceti letech v exilu vrátil do své vlasti.

Přivítaly jej stovky jeho příznivců, ale na letišti byli také stoupenci laické společnosti s transparenty brojícími proti fundamentalismu, teokracii a islámskému právu šaríi.

Rašíd Ghannúší uprchl zvůli režimi prezidenta Zína Abidína bin Alího. Jeho fundamentalistická strana byla v Tunisku zakázána už rok po svém založení na začátku 80. let. Ve 2. polovině 80. let byla tolerována, nicméně už předtím se rozštěpila na umírněný a radikální proud.

Ghannúší od roku 1992 žil v Británii.

Podle pozorovatelů je jeho návrat nejokatějším symbolem změn, které Tunisko zažívá. Už jeho návratu předcházelo uvolnění omezení médií, zakázané politické strany se mohou opět registrovat a amnestováni jsou političtí vězňové.

Prezident Zín Abidín bin Alí v důsledku nepokojů, které začaly v Tunisku už v prosinci původními protesty proti vysoké nezaměstnanosti, nakonec utekl do Saúdské Arábie.

Nová tuniská administrativa, v čele s prozatímním prezidentem Fuádem Mbazaou, požádala mezinárodní policejní organizaci Interpol o pomoc se zatčením uprchlíka u jeho rodiny.

Tunisko se uklidňuje

Situace v zemi se pomalu uklidňuje, ale speciální mezinárodní komise by měla v zemi vyšetřovat lednové násilnosti, které si podle tuniských zdrojů vyžádaly nejméně osm desítek mrtvých a podle OSN téměř 120.

Švýcarsko zahájilo vyšetřování účtů, jež patřily svrženému prezidentovi bin Alímu a jeho blízkým a které švýcarské banky zmrazily už téměř před dvěma týdny kvůli podezření z praní špinavých peněz.

Miliony ve Švýcarsku

Jejich obsah byl podle AFP odhadnut na desítky milionů švýcarských franků (stovky milionů Kč). Nicméně podle mluvčí švýcarské policie není jisté, jestli jsou zmrazené účty skutečně spojené s prezidentem.

Už v pátek Švýcarsko upravilo seznam zhruba 50 osob, jichž se zmrazení týkalo: šest dalších osob bylo na seznam připsáno a jedna naopak vyškrtnuta, jelikož byla na seznamu omylem.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 31 minutami

Biden schválil nejrozsáhlejší investice do klimatu a zdravotnictví v dějinách USA

Americký prezident Joe Biden v úterý podepsal zákon o rozsáhlých investicích do ochrany klimatu a zdravotnictví. Klimatický balíček pošle 369 miliard dolarů (8,9 bilionu korun) do obnovitelných zdrojů energie a na snížení emisí, podle listu The Guardian představuje dosud nejvýznamnější úsilí USA v boji proti klimatické krizi. Odborníci odhadují, že zákon by mohl do roku 2030 vést ke snížení emisí v USA přibližně o 40 procent ve srovnání s úrovní z roku 2005, píše list. Norma také omezuje ceny některých léků a zavádí minimální daňovou sazbu pro velké společnosti.

Demokraté návrh prezentují jako krok ke snížení inflace. Přijetí zákona je pro Bidenovu administrativu významným úspěchem.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Zemřel režisér německý Petersen, proslavil ho Nekonečný příběh Dokonalá bouře

Ve věku 81 let v Los Angeles zemřel německý filmový režisér Wolfgang Petersen. Jako jeden z mála německých filmových tvůrců se dokázal prosadit v Hollywoodu. Natočil akční filmy jako Dokonalá bouře (2000) nebo Smrtící epidemie (1995), ale i kultovní a dobrodružný Nekonečný příběh (1984). O jeho úmrtí informovala agentura DPA.

Petersen zemřel v pátek ve svém domě v losangeleské čtvrti Brentwood na rakovinu slinivky, uvádí filmový magazín Deadline.

Rodák z německého Emdenu na pobřeží Severního moře maturoval na prestižním hamburském gymnáziu, později studoval divadelní vědu a nakonec absolvoval berlínskou filmovou a televizní akademii. Začínal jako herec a asistent režie v Hamburku, sám točit začal po škole.

Za kamerou stál při natáčení několika dílů krimiseriálu Místo činu a výrazně na sebe upozornil celovečerní prvotinou Jeden z nás dvou (1974).

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

V Zimbabwe zemřelo na spalničky 157 lidí, nakažených rychle přibývá

Na spalničky v Zimbabwe zemřelo 157 lidí, přičemž za necelý týden se úmrtnost zdvojnásobila. Úřady viní náboženské sekty, které nevěří v účinnost očkování a jejichž příslušníci své děti nenechávají imunizovat.

Podle agentury Reuters je nejvíc případů v populaci neočkovaných. Celostátně za minulé čtyři dny stoupl počet nakažených z 1036 na 2056, oznámila ministryně informací Monica Mutsvangwaová. Podle ní je nejvíc případů v rodinách příslušníků náboženských sekt, jež nevěří v účinnost očkování.

Ministerstvo zdravotnictví zintenzivnilo očkovací program před zářijovým začátkem školního roku, vláda se snaží komunikovat s místními a náboženskými představiteli a získat pro očkování jejich podporu.

Reuters píše, že spalničky jsou dalším zdrojem zátěže pro zimbabwské zdravotnictví, které se dlouhodobě potýká s nedostatkem léků a stávkami zdravotníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy