Ujednáno. Země G20 se shodly na volném obchodu. Klimatické cíle podpořili všichni kromě USA

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
8. 7. 2017 19:54
Summit členů největších světových ekonomik G20 v Hamburku skončil. Jednání světových lídrů se neslo ve stínu masivních protestů v ulicích, při kterých bylo zraněno přes 200 policistů a zatčeny desítky demonstrantů. V závěrečném prohlášení se země shodly na otevřeném obchodu. Devatenáct z nich potvrdilo i cíle klimatické dohody, USA měly jako jediné výjimku.
Na snímku uprostřed dcera amerického prezidenta Ivanka Trumpová. Vzbudila menší poprask, když na chvíli svého otce zastoupila.
Na snímku uprostřed dcera amerického prezidenta Ivanka Trumpová. Vzbudila menší poprask, když na chvíli svého otce zastoupila. | Foto: Reuters

Hamburk - Dvoudenní summit skupiny velkých světových ekonomik G20 v Hamburku je u konce.

Setkání světových lídrů provázely násilné protesty levicových radikálů, v ulicích hořela auta a policisté museli davy rozhánět vodními děly. Během demonstrací bylo zraněno přes 200 policistů a zatčeny desítky demonstrantů.

Členské země se v závěrečném prohlášení přihlásily k volnému obchodu a 19 z nich se vyslovilo i pro rychlé naplnění cílů pařížské klimatické dohody. S tím podle očekávání nesouhlasily Spojené státy, ostatní členové jejich odlišný postoj ale vzali na vědomí.

O tom, zda se závěrečné prohlášení vůbec podaří schválit, panovaly během dvoudenního summitu pochybnosti.

Hlavním důvodem byl zejména odlišný pohled amerického prezidenta Donalda Trumpa na otázky volného obchodu a ochrany klimatu. Trump opakovaně hovoří o zavedení protekcionistických opatření a v červnu rozhodl, že Spojené státy odstoupí od pařížské dohody o ochraně klimatu.

V obou otázkách se nakonec vyjednávačům podařilo najít kompromis.

Devatenáct členů uskupení dalo najevo, že je Pařížská dohoda nezvratná a že ji chtějí rychle naplnit. Zároveň přijali formulaci Washingtonu, že Spojené státy chtějí s ostatními zeměmi úzce spolupracovat a pomáhat jim "v čistším a účinnějším využití fosilních paliv".

Právě v části o klimatu je závěrečné prohlášení nezvyklé, většinou totiž taková komuniké obsahují jen pasáže, které podporují všichni členové G20.

První setkání Trumpa s Putinem

Během summitu proběhla taky řada bilaterálních jednání. Jednoznačně nejsledovanějším z nich bylo první oficiální setkání amerického prezidenta Donalda Trumpa a jeho ruského protějšku Vladimira Putina, které trvalo dvě a půl hodiny.

Ruský prezident na tiskové konferenci po skončení summitu vyjádřil důvěru ve zlepšování vztahů mezi Moskvou a Washingtonem.

Řekl, že navázal osobní vztah s Donaldem Trumpem, který přijal i jeho ujištění, že Moskva loni nijak nezasahovala do prezidentských voleb v USA. Putin také uvedl, že Moskva se nehodlá vměšovat ani do blížících se voleb v Německu.

Hostitelka summitu, německá kancléřka Angela Merkelová, neskrývala radost z toho, že se Putin s Trumpem poprvé setkali právě v Hamburku. Některé záležitosti, například konflikt v Sýrii, totiž podle ní mohou vyřešit pouze USA a Rusko.

Trump navíc ocenil vůdčí schopnost kancléřky Merkelové, kterou v minulosti tvrdě kritizoval. Označil ji za naprosto neuvěřitelnou a inspirující a vyzdvihl i její skvělou organizaci summitu.

Francouzský prezident Emmanuel Macron poznamenal, že summit pomohl zachovat nutnou rovnováhu v otázce boje proti klimatickým změnám i v otázce volného obchodu. Zároveň oznámil, že hodlá na 12. prosince svolat do Paříže nový celosvětový summit, který se bude zabývat prosazením kroků na ochranu klimatu.

Britská premiérka Theresa Mayová v Hamburku vyjádřila přesvědčení, že její země dosáhne kvalitní dohody ohledně odchodu z Evropské unie. Upozornila, že některé členské země G20, například USA, Japonsko, Čína a Indie, projevily značný zájem o vybudování nových bilaterálních obchodních vztahů s Británií.

Zapálená auta, vyrabované obchody

Summit provázelo rozsáhlé násilí v ulicích. Levicoví radikálové, protestující proti kapitalismu a globalizaci, rabovali obchody, zapalovali auta, útočili na policisty a blokovali příjezdové cesty k zóně, kde se jednání konalo. Policisté proti násilnickým demonstrantům použili vodní děla.

Sobotních demonstrací se ale podle policejních odhadů zúčastnilo jen asi 55 000 lidí a jejich průběh byl relativně klidný. Původní odhady hovořily až o 100 000 demonstrantech.

Celkem od začátku násilností ve čtvrtek večer utrpělo zranění přes 200 policistů, informace o počtu zraněných v řadách demonstrantů nejsou k dispozici.

Hasiči od pátku zlikvidovali kolem 70 větších i menších požárů. Záchranka vyjela ke 126 zákrokům.

Členy G20 jsou Spojené státy, Británie, Francie, Německo, Itálie, Kanada, Japonsko, Rusko, Argentina, Austrálie, Brazílie, Čína, Indie, Indonésie, Jižní Korea, Mexiko, Saúdská Arábie, Jihoafrická republika a Turecko. K nim se pak samostatně řadí Evropská unie jako dvacátý člen.

V době konání summitu 20 nejmocnějších zemí světa v německém Hamburku se místní hasiči potýkali s požárem prodejny luxusních vozů Porsche. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy