Ujednáno. Země G20 se shodly na volném obchodu. Klimatické cíle podpořili všichni kromě USA

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
8. 7. 2017 19:54
Summit členů největších světových ekonomik G20 v Hamburku skončil. Jednání světových lídrů se neslo ve stínu masivních protestů v ulicích, při kterých bylo zraněno přes 200 policistů a zatčeny desítky demonstrantů. V závěrečném prohlášení se země shodly na otevřeném obchodu. Devatenáct z nich potvrdilo i cíle klimatické dohody, USA měly jako jediné výjimku.
Na snímku uprostřed dcera amerického prezidenta Ivanka Trumpová. Vzbudila menší poprask, když na chvíli svého otce zastoupila.
Na snímku uprostřed dcera amerického prezidenta Ivanka Trumpová. Vzbudila menší poprask, když na chvíli svého otce zastoupila. | Foto: Reuters

Hamburk - Dvoudenní summit skupiny velkých světových ekonomik G20 v Hamburku je u konce.

Setkání světových lídrů provázely násilné protesty levicových radikálů, v ulicích hořela auta a policisté museli davy rozhánět vodními děly. Během demonstrací bylo zraněno přes 200 policistů a zatčeny desítky demonstrantů.

Členské země se v závěrečném prohlášení přihlásily k volnému obchodu a 19 z nich se vyslovilo i pro rychlé naplnění cílů pařížské klimatické dohody. S tím podle očekávání nesouhlasily Spojené státy, ostatní členové jejich odlišný postoj ale vzali na vědomí.

O tom, zda se závěrečné prohlášení vůbec podaří schválit, panovaly během dvoudenního summitu pochybnosti.

Hlavním důvodem byl zejména odlišný pohled amerického prezidenta Donalda Trumpa na otázky volného obchodu a ochrany klimatu. Trump opakovaně hovoří o zavedení protekcionistických opatření a v červnu rozhodl, že Spojené státy odstoupí od pařížské dohody o ochraně klimatu.

V obou otázkách se nakonec vyjednávačům podařilo najít kompromis.

Devatenáct členů uskupení dalo najevo, že je Pařížská dohoda nezvratná a že ji chtějí rychle naplnit. Zároveň přijali formulaci Washingtonu, že Spojené státy chtějí s ostatními zeměmi úzce spolupracovat a pomáhat jim "v čistším a účinnějším využití fosilních paliv".

Právě v části o klimatu je závěrečné prohlášení nezvyklé, většinou totiž taková komuniké obsahují jen pasáže, které podporují všichni členové G20.

První setkání Trumpa s Putinem

Během summitu proběhla taky řada bilaterálních jednání. Jednoznačně nejsledovanějším z nich bylo první oficiální setkání amerického prezidenta Donalda Trumpa a jeho ruského protějšku Vladimira Putina, které trvalo dvě a půl hodiny.

Ruský prezident na tiskové konferenci po skončení summitu vyjádřil důvěru ve zlepšování vztahů mezi Moskvou a Washingtonem.

Řekl, že navázal osobní vztah s Donaldem Trumpem, který přijal i jeho ujištění, že Moskva loni nijak nezasahovala do prezidentských voleb v USA. Putin také uvedl, že Moskva se nehodlá vměšovat ani do blížících se voleb v Německu.

Hostitelka summitu, německá kancléřka Angela Merkelová, neskrývala radost z toho, že se Putin s Trumpem poprvé setkali právě v Hamburku. Některé záležitosti, například konflikt v Sýrii, totiž podle ní mohou vyřešit pouze USA a Rusko.

Trump navíc ocenil vůdčí schopnost kancléřky Merkelové, kterou v minulosti tvrdě kritizoval. Označil ji za naprosto neuvěřitelnou a inspirující a vyzdvihl i její skvělou organizaci summitu.

Francouzský prezident Emmanuel Macron poznamenal, že summit pomohl zachovat nutnou rovnováhu v otázce boje proti klimatickým změnám i v otázce volného obchodu. Zároveň oznámil, že hodlá na 12. prosince svolat do Paříže nový celosvětový summit, který se bude zabývat prosazením kroků na ochranu klimatu.

Britská premiérka Theresa Mayová v Hamburku vyjádřila přesvědčení, že její země dosáhne kvalitní dohody ohledně odchodu z Evropské unie. Upozornila, že některé členské země G20, například USA, Japonsko, Čína a Indie, projevily značný zájem o vybudování nových bilaterálních obchodních vztahů s Británií.

Zapálená auta, vyrabované obchody

Summit provázelo rozsáhlé násilí v ulicích. Levicoví radikálové, protestující proti kapitalismu a globalizaci, rabovali obchody, zapalovali auta, útočili na policisty a blokovali příjezdové cesty k zóně, kde se jednání konalo. Policisté proti násilnickým demonstrantům použili vodní děla.

Sobotních demonstrací se ale podle policejních odhadů zúčastnilo jen asi 55 000 lidí a jejich průběh byl relativně klidný. Původní odhady hovořily až o 100 000 demonstrantech.

Celkem od začátku násilností ve čtvrtek večer utrpělo zranění přes 200 policistů, informace o počtu zraněných v řadách demonstrantů nejsou k dispozici.

Hasiči od pátku zlikvidovali kolem 70 větších i menších požárů. Záchranka vyjela ke 126 zákrokům.

Členy G20 jsou Spojené státy, Británie, Francie, Německo, Itálie, Kanada, Japonsko, Rusko, Argentina, Austrálie, Brazílie, Čína, Indie, Indonésie, Jižní Korea, Mexiko, Saúdská Arábie, Jihoafrická republika a Turecko. K nim se pak samostatně řadí Evropská unie jako dvacátý člen.

V době konání summitu 20 nejmocnějších zemí světa v německém Hamburku se místní hasiči potýkali s požárem prodejny luxusních vozů Porsche. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 26 minutami

USA podpořily Hongkong, Peking to označil za vměšování

Americká Sněmovna reprezentantů schválila tři zákony, jimiž podpořila demonstranty v Hongkongu, kteří ve velkoměstě bojují za posílení demokracie.

Přijatá opatření se nelíbí Pekingu, který Washington vyzval, aby se nevměšoval do záležitostí Číny. Hongkongští prodemokratičtí zákonodárci zároveň přerušili výroční proslov Čínou podporované správkyně města Carrie Lamové.

Jeden z návrhů zákona přijatých v úterý dolní komorou amerického Kongresu odsuzuje kroky Číny při řešení situace v Hongkongu. Demonstranti zde už několik měsíců protestují proti plíživému omezování svobod ze strany Pekingu a dožadují se demokratických reforem.

před 36 minutami

V Katalánsku policie zadržela 25 demonstrantů, zraněných je nejméně 74

Pětadvacet osob zadržela policie při úterních demonstracích v Barceloně a dalších katalánských městech, které vypukly po pondělním rozsudku nad separatistickými politiky.

Potyčky s policií, v něž úterní demonstrace mnohdy přerostly, si vyžádaly nejméně 74 zraněných, informoval dnes list La Vanguardia. Španělská vláda násilí odsoudila a uvedla, že jejím cílem je zachovat v Katalánsku bezpečnost.

Nejvíce lidí místní policie podle listu La Vanguardia zadržela během střetů ve městě Tarragona (13), dalších osm ve městě Lleida, tři v Barceloně a jednoho ve městě Sabadell.

Další zprávy