Egyptská učitelka ostříhala své žačky, dostala podmínku

ČTK ČTK
6. 11. 2012 19:42
Ženě vadilo, že dívky neměly na hlavě muslimský šátek

Luxor (Egypt) - Egyptská učitelka, která ustřihla vlasy dvěma žačkám za to, že neměly na hlavě muslimský šátek, byla v úterý odsouzena k půlročnímu podmínečnému trestu.

Říjnový incident se stal v jihoegyptské provincii Luxor a vyvolal debatu o vlivu muslimských kruhů, které po volbách Egyptu vládnou.

Učitelka Imán abú Bakarová patří k ultrakonzervativním muslimům. Nosí nikáb, takže z obličeje jsou jí vidět pouze oči.

Dívky ve své třídě požádala, aby chodily do školy se zahalenou hlavou. Jelikož dvě neuposlechly, přikázala jim stát dvě hodiny s rukama nad hlavou a pak jim ustřihla vlasy.

Sama tvrdila, že to nebyly ani dva centimetry. Původně byla potrestána přeložením na jinou, administrativní práci, a pozastavením měsíčního platu.

Jenomže otec dívek a také egyptské středisko pro práva dětí podali stížnost a učitelku obvinili z týrání.

Součástí v úterý vyneseného rozsudku je také pokuta, která v přepočtu činí 158 korun. Obhájce verdikt považuje za nepřiměřeně přísný a řekl, že se jeho klientka odvolá.

Egyptské ženy si většinou hlavu zahalují, ale není to povinné. Teď, po nástupu Muslimského bratrstva k moci, se méně nábožensky založené kruhy bojí, že bratrstvo začne prosazovat striktní požadavky v odívání.

 

Právě se děje

před 5 minutami

U Černožic se při předjíždění čelně střetla dvě vozidla, tři lidé zemřeli

Při dopravní nehodě u Černožic na Královéhradecku v neděli dopoledne zemřeli tři lidé. Silnice I/33 je uzavřena, policie dopravu odklání po jiné trase, řekla mluvčí krajské policie Alena Kacálková.

U Černožic se srazila dvě osobní auta. Ředitel dopravní policie Jiří Zlý uvedl, že jedno z osobních vozidel předjíždělo, přičemž se čelně srazilo s protijedoucím autem.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Česká firma Lanex dodá Rusku lana na upevnění tankerů za miliony

Výrobce lan a produktů z technického textilu Lanex z Bolatic na Opavsku získal v Rusku unikátní zakázku na dodávku vysokopevnostních lan, která budou sloužit v přístavech k upevnění velkých tankerů. Dodá sedm tun lan za více než pět milionů korun, řekla Ivana Gračková, mluvčí skupiny BR Group, do níž Lanex patří.

Vysokopevnostní lodní lano o průměru 48 milimetrů dodá firma společnosti Morservis z Novorossijsku. "Celá dodávka je ve finančním objemu přesahujícím pět milionů korun a expedovat se bude nejpozději do 20. června. Lana jsou tak pevná, že na ně můžete zavěsit třeba kamion. Nahrazovat budou i lana ocelová," řekla Gračková. Zakázka je podle ní výjimečná celkovým objemem i velkým průměrem lana.

Zdroj: ČTK
Další zprávy