Chorvatsko zpřísnilo pravidla pro dětské turisty

Redakce DOM
5. 5. 2008 20:20
Nezletilí musí mít ověřený souhlas rodičů
Chorvatsko, ilustrační snímek
Chorvatsko, ilustrační snímek | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Cesta českých turistů do Chorvatska se před sezonou zkomplikovala.

Upozornila na to Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA), která nabádá: Pozor, než pošlete své děti k Jadranu.

V Chorvatsku totiž začal platit nový zákon, který říká, že dětský turista, který do země přijede bez svých zákoných zástupců, s sebou musí mít ověřené dobrozdání od rodičů.

"Všichni nezletilí Češi do 18 let, kteří letos pojedou do Chorvatska s plnoletou osobou - ať už je to babička, strýc či přátelé -  s sebou nově musí mít souhlas zákonného zástupce ověřený kompetentním orgánem v České republice," uvedl člen prezidia a mluvčí AČCKA Tomio Okamura.

Tento úředně oveřený doklad musí obsahovat řadu osobních údajů - například o osobě, v jejíž doprovodu přijíždí. Nezbytné je sepsat i důvod pobytu či dobu, po kterou souhlas platí.

Asociace se proti přísnému zákonu ohradila: "Nad to nechápeme, proč nás chorvatská strana informovala o tomto novém zákoně až nyní, těsně před sezonou," uvedl Okamura.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Základní část NHL se bude hrát až do poloviny května

Vedení NHL rozhodlo o prodloužení základní části soutěže až do 16. května. K tomuto kroku vedlo elitní ligu odložení hned osmi zápasů Vancouveru kvůli nákaze nemocí covid-19. NHL nicméně stále počítá s tím, že ve zkrácené sezoně odehraje každý z týmů v souladu s původním plánem všech 56 utkání dlouhodobé fáze. Zatím však není jasné, kdy začnou vyřazovací boje o Stanley Cup.

Přestože bylo ve zhuštěném programu základní části, při němž čeká za normálních okolností každý klub 82 zápasů, odloženo od začátku sezony z důvodu koronavirové pandemie 54 utkání a dalších pět kvůli potížím s počasím, nenabrala NHL zatím nijak dramatický skluz. Původně měla dlouhodobá fáze skončit 8. května, již dříve byla prodloužena do 11. května.

Tým Canucks byl v rozehrané soutěži zasažen nákazou dosud nejvýrazněji. Různé formy koronaviru byly diagnostikovány u 21 hráčů a čtyř dalších zaměstnanců klubu. Kanadský celek, který má odehráno nejméně utkání (37) v soutěži, hrál kvůli tomu naposledy 24. března. Dnes už ale může začít s tréninkem, do zápasového zatížení pak naskočí v pátek soubojem s Edmontonem.

O začátku play off nebylo zatím rozhodnuto. "NHL bude i nadále sledovat a pečlivě vyhodnocovat průběh základní části, teprve pak bude definitivně oznámeno datum, kdy se začne hrát o Stanley Cup. S posledními změnami a posunutým koncem základní části v Severní divizi je ale možné, že zápasy prvního kola play off začnou ve Východní, Centrální a Západní divizi o pár dnů dříve než v Severní divizi," uvedla liga v tiskové zprávě.

S prodloužením základní části NHL se však zmenšil časový prostor hráčům, kteří posílí národní týmy na mistrovství světa v Lotyšsku. Rovněž posunutý šampionát, jehož spolupořadatelem mělo být původně i Bělorusko, začne v pátek 21. května. Hned v jeho úvodní den půjdou do akce i čeští hokejisté, které čeká souboj s Ruskem. Finále turnaje je pak naplánováno na neděli 6. června.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Pomohu republikánům příští rok vyhrát volby do Kongresu, přislíbil Trump

Bývalý americký prezident Donald Trump chce pomoci republikánům ve volbách do Kongresu v roce 2022. Řekl to v sobotním projevu k dárcům Celostátního výboru Republikánské strany (RNC). Zároveň však ostře zkritizoval lídra republikánské menšiny v Senátu Mitche McConnella a poznamenal, že je stále zklamaný z přístupu svého někdejšího viceprezidenta Mikea Pence. Informovala o tom agentura Reuters.

Trump k dárcům ve floridském Palm Beach promluvil na večeři ve svém letovisku Mar-a-Lago. Podle Reuters dal najevo, že jej stále trápí, že není prezidentem, přestože ho ve volbách 3. listopadu porazil demokrat Joe Biden, který je nynějším šéfem Bílého domu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy