Dokumenty přinášejí novou pravdu o Vietnamské válce

Tomáš Rákos
13. 1. 2008 18:58
McNamara padělal incident v Tonkinském zálivu
Lhal McNamara? FAS tvrdí, že ano.
Lhal McNamara? FAS tvrdí, že ano. | Foto: Archiv prezidentské kanceláře USA

Washington - Lze učebnicové podání historických událostí brát za neměnné? V žádném případě. I když jde o tolikrát zpracovanou a popsanou válku, jakou byla ta Vietnamská.

Nejnovější obrat v pohledu na působení amerických vojsk v jihovýchodní Asii přinášejí nově odtajněné dokumenty z Národní bezpečnostní agentury, o které požádala Federace amerických vědců (FAS).

Bombardování vlastních řad, nebo zásadní zveličení incidentu v Tonkinském zálivu: to jsou jen některé závěry vyplývající z pětisetstránkové dobové zprávy.

"Měli jsme už dříve různé náznaky, ale až teď poprvé máme k dispozici kompletní studii," řekl AFP Steven Aftergood z FAS.

"Sparťané v temnotě"

Podle FASu studie shrnuje zaměření amerického rádiového zpravodajství v jihovýchodní Asii od konce druhé světové války. Popisuje zachycení vzkazu vietnamského vůdce Ho Či Mina svému sovětskému protějšku Josephu Stalinovi v roce 1945, stejně tak evakuaci amerických špionů ze Saigonu po odchodu amerických vojáků o třicet let později.

Zprávy "Sparťané v temnotě" ukazuje, jak byla vietnamská tajná služba schopná infiltrovat americkou radiovou komunikaci a několikrát navést dělostřelectvo a letectvo na vlastní cíle.

"O tom jsem nikdy předtím neslyšel," komentoval pro AFP Aftergood. Ve FASu vede projekt, jenž se zabývá zkoumáním vládních tajemství.

McNamara si vymýšlel

Nejzásadnější jsou ale informace o incidentu v Tonkinském zálivu z roku 1964. Tehdejší americký ministr obrany Robert McNamary severovietnamské síly obvinil z útoku na americké lodě.

Důkazy posléze předložil Kongresu a prezident Lyndon Johnson vedl zemi do války.

Podle FASu šlo - viděno očima amerického rádiového zpravdoajství - o lež. Nejen že důkazy o nočním útoku neexistovaly, hlavně k němu vůbec nedošlo.

"Jde o zásadní přehodnocení historických záznamů," dodal Aftergood.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Baseballisté Houstonu vyřadili Yankees a jsou ve finále MLB

Baseballisté Houstonu budou podruhé během tří let hrát Světovou sérii. Astros se dostali do finále MLB po výhře nad New York Yankees 4:2 na zápasy. Postupovou výhru trefil homerunem José Altuve.

Světová série začne v Houstonu v úterý a soupeřem vítězů ligy z roku 2017 bude při premiéře ve finále soutěže tým Washington Nationals.

Houston Astros porazili Yankees v sobotním šestém utkání 6:4. V dohrávce poslední deváté směny zajistil domácímu týmu triumf dvoubodovým odpalem za bariéru Altuve. "Nejsme ve Světové sérii díky mně, ale díky celému týmu," řekl nejužitečnější hráč série.

Podobně Astros vyhráli nad Yankees i druhé utkání série, v kterém až v druhé nastavené směně rozhodl homerunem Carlos Correa.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Svitavsku v noci hořel neobývaný dům. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev

Škodu za půl milionu korun způsobil v noci na neděli požár rodinného domu s dílnou v Mikulči na Svitavsku. Oheň do rána likvidovalo sedm hasičských jednotek.

Plameny zničily převážně dílnu a hospodářskou část stavení, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. "Obytnou část se podařilo hasičům ochránit. Vyšetřovatelka dnes dopoledne zjistila, že příčinou vzniku požáru v Mikulči bylo uložení hořlavých látek v blízkosti kamen," uvedla Horáková. Objekt je neobývaný, při příjezdu hasičů byl celý v plamenech. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Indonéský prezident Widodo se v Jakartě ujal úřadu na dalších pět let

Inaugurace opětovně zvoleného indonéského prezidenta Jokoa Widodoa se konala za přísných bezpečnostních opatření, před deseti dny se totiž muslimští radikálové pokusili zavraždit jednoho z ministrů, který je stále hospitalizován. Nad pořádkem v ulicích dohlíželo 30 tisíc policistů a vojáků.

Indonésané Widodoa zvolili v dubnu v přímých volbách na další pětileté období, které bude poslední, jak ukládá ústava. Očekává se, že prezident v nejbližší době oznámí složení vlády. Widodo pochází ze skromných poměrů a už jako dítě musel pracovat, aby pomohl rodině. Než se stal roku 2012 guvernérem Jakarty, studoval lesnictví a působil jako starosta ve městě Solo. Jeho popularita však postupně slábne, píše agentura AFP. V září Indonésie zažila studentské protesty, nepokoje v provincii Papua a vláda také s obtížemi zvládala rozsáhlé požáry na Borneu a Sumatře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy