Díru v Boeingu způsobil za letu výbuch kyslíkové láhve

gaz
29. 8. 2008 7:43
Qantas provizorně odstavil 6 svých letadel
Letadlo společnosti Qantas, které bylo kvůli vzniklému otvoru v trupu nuceno nouzově přistát na letišti v Manile
Letadlo společnosti Qantas, které bylo kvůli vzniklému otvoru v trupu nuceno nouzově přistát na letišti v Manile | Foto: Reuters

Canberra - Vyšetřování odborníků potvrdilo, že za výbuchem na palubě letadla australských aerolinií Qantas, který donutil stroj 25. července nouzově přistát ve filipínské Manile, bylo selhání jedné z kyslíkových bomb.

Sama společnost došla v interním šetření ke stejnému výsledku.

I nadále však letečtí inspektoři tápou v tom, co explozi zapříčinilo. Výbuch bomby vytvořil v obřím Boeingu 747-438 s 365 lidmi na palubě třímetrovou díru.

Exploze láhve, ale proč?

„Opravdu nevíme, proč láhev selhala - a to je klíčovou otázkou pro vyšetřování," citovala agentura AP výkonného ředitele Australského úřadu pro bezpečnost dopravy (ATSB) Juliana Walshe.

Podle něj bude šetření i nadále pokračovat.

Už v dubnu upozornil Americký úřad pro letectví (FAA), že kyslíkové láhve některých letounů 747 představují nebezpečí a nařídil v USA jejich kontrolu.

"Vydáváme tuto (direktivu), abychom předešli selhání podpory kyslíkové bomby za těch nejkritičtějších letových podmínek, které by způsobilo uvolnění kyslíkové bomby a uniknutí kyslíku," stojí v tehdejší zprávě FAA, ze které citoval britský deník The Times.

Mluvčí Australského bezpečnostního úřadu pro civilní letectví (CASA) Peter Gibson však v reakci na to uvedl, že direktiva FAA se netýkala samotných lahví s kyslíkem, ale stojanů, ve kterých jsou uchyceny.

Nejbezpečnější společnost?

Podle inspektorů byla inkriminovaná láhev poprvé zkontrolována těsně předtím, než byla přivezena na palubu, a poté i šest týdnů před nehodou.

Australská letecká společnost Qantas je považována za jednu z nejbezpečnějších na světě. Krátce po manilském incidentu se však objevilo několik dalších bezpečnostních problémů na palubě jejích letadel.

CASA tak nařídila kontrolu bezpečnostních standardů aerolinek. Qantas kvůli pochybení při údržbě prozatímně přestal používat šest ze svých letounů.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Haftarovy síly získaly zpět klíčové město na západě Libye

Síly odštěpenecké vlády polního maršála Chalífy Haftara se v neděli opětovně zmocnily klíčového města na západě Libye, které bylo od května pod kontrolou jednotek podporujících libyjskou vládu uznávanou OSN. S odvoláním na mluvčího Haftarovy armády (LNA) o tom dnes informuje agentura AP.

Libyi sužuje konflikt různých frakcí už od pádu diktátora Muammara Kaddáfího v roce 2011. Haftarovy jednotky, které se opírají o podporu Egypta, Spojených arabských emirátů a Ruska, minulý rok v zahájily ofenzívu ve snaze dobýt metropoli Tripolis a svrhnout tamní vládu Fáize Sarrádže. Tu uznává OSN a podporuje ji mimo jiné Turecko.

Zdroj: ČTK
Další zprávy