Slušný tón, drsná slova. Prezidentské "dvojky" Harrisová a Pence se v duelu nešetřili

Daniel Anýž Daniel Anýž
8. 10. 2020 10:38
Po prezidentské debatě se v americké televizi střetly také "dvojky" kandidátů na hlavu Spojených států - republikánský viceprezident Mike Pence a jeho demokratická vyzyvatelka Kamala Harrisová. Duelu dominovala pandemie koronaviru, neměl však jasného vítěze. Do voleb zbývají čtyři týdny.
"Pane viceprezidente, já mluvím, mluvím já." Pence a Harrisová hájili tvrdě své lídry. | Video: Reuters

Debata, během které seděli oba politici za ochrannými plexiskly a mezi jejich stolky byl rozestup více než 3,5 metru, měla mnohem klidnější průběh než divoký, chaotický duel mezi Donaldem Trumpem a Joem Bidenem minulý týden.

Ve vzájemných útocích byla ale i viceprezidentská debata vyhrocená. "Američané byli svědky největšího selhání prezidenta v historii naší země," zkritizovala například Harrisová výkon administrativy prezidenta Trumpa během pandemie.

Harrisová osočila Trumpa, že před Američany zatajoval skutečný stav. "Věděli, co se děje, ale neřekli vám to. Věděli to a tajili to," uvedla Harrisová. Podobně jako Joe Biden prezidenta nepřímo obvinila, že zhoršil dopady pandemie, která si v USA vyžádala už přes 211 tisíc mrtvých.

Kamala Harrisová a Mike Pence ve viceprezidentské debatě za plexiskly.
Kamala Harrisová a Mike Pence ve viceprezidentské debatě za plexiskly. | Foto: Reuters

Nezvládnutím pandemie podle Harrisové Trumpovi "propadlo právo" být znovu zvolen. Pence oproti tomu upozornil, že experti na jaře varovali, že pandemie koronaviru by mohla mít v USA až dva miliony obětí.

"A chci, aby Američané věděli, že od prvního dne bylo pro prezidenta Donalda Trumpa prvořadé zdraví amerických lidí," snažil se Pence přesvědčit, že postup Trumpova týmu naopak zamezil mnohem horším ztrátám.

Na otázku, zda by se nechala očkovat vakcínou, až bude připravena k použití, Harrisová odpověděla: "Když nám to řekne Donald Trump, že bychom se měli nechat, neudělám to." Dodala, že by uvěřila jedině odbornému doporučení zdravotníků.

"Přestaňte hrát politické hry s lidskými životy," napadl ji za to Mike Pence. Podle viceprezidenta Bílý dům věří, že USA do konce roku budou mít vakcínu. Právě tato výměna názorně ilustruje širší rámec, v kterém se noční viceprezidentská debata odehrála.

Nemoc jako požehnání

Většina Američanů si myslí, že Trump pandemii nezvládl, ukazují průzkumy. Pro Bidenův tým je to klíčové téma kampaně, snaží se, aby se volby staly referendem o Trumpově vedení země v době krize.

Prezident, který podle posledních průzkumů na Bidena ztrácí nejvíce od začátku kampaně (podle šetření pro list Wall Street Journal 14 procentních bodů), čtyři týdny před volbami sází vše na to, že Američany naopak přesvědčí, že nejhorší mají za sebou a díky jeho opatřením bude pandemie už velmi brzy minulostí.

Trump se sice sám nakazil a o uplynulém víkendu se musel uchýlit do vojenské nemocnice v Bethesdě u Washingtonu, ale od první chvíle, kdy se v pondělí vrátil do Bílého domu, projektuje obraz silného lídra, který nemoc hladce překonal.

V pondělí Američanům vzkázal, aby se nebáli, že on sám se "cítí lépe než před dvaceti lety". O den později přirovnal onemocnění covidem-19 k běžné chřipce. A ve středu před debatou kandidátů na viceprezidenta zveřejnil video, kde prohlásil, že nemoc pro něho byla "požehnáním od Boha".

Podle prezidenta se totiž díky tomu potvrdil "lék" na koronavirus. Trump tím má na mysli experimentální medikaci, "koktejl" na bázi uměle vytvořených protilátek, který mu v nemocnici podávali.

Jde o dosud neschválený preparát od firmy Regeneron, podle Trumpa je prý už ovšem povolení připraveno k podpisu. "Já tomu říkám lék," uvedl Trump a dodal, že zajistí, aby byl co "nejdříve, zadarmo, v každé nemocnici, kde bude potřeba".

Moucha uprostřed přestřelek

Vedle dominantního tématu pandemie se noční viceprezidentská debata, kterou moderovala novinářka Susan Pageová z listu USA Today, věnovala dalším osmi oblastem. Například ekonomii, klimatické změně a vztahům s Čínou. Oba kandidáti, Pence i Harrisová, to často využívali spíš k vzájemným útokům než k představení svých vlastních programů.

Viceprezident Pence obvinil senátorku Harrisovou, že prosazuje "krajně levicovou agendu", a uvedl, že Bidenova administrativa by "zvedla daně americké střední třídě". Harrisová na oplátku varovala, že "další čtyři roky Donalda Trumpa by znamenaly konec reformy zdravotnictví", kterou prosadil v roce 2010 prezident Barack Obama.

Pence a Harrisová se v debatě nicméně respektovali zdaleka více než Trump a Biden v "přestřelce" minulý týden. Ale i tak bude jednou z vět, kterou si Američané z debaty zapamatují, upozornění "já mluvím, já mluvím". Harrisová se tak ohrazovala proti tomu, když jí Pence skákal do řeči.

Dalším "pamětihodným" momentem bude možná moucha, která se na dvě minuty usadila na hlavě viceprezidenta. Což se následně stalo zdrojem šprýmů. Jeden si přisadil Joe Biden, když se na Twitteru objevil s plácačkou na mouchy.

Ve výsledném dojmu debata neměla vítěze, američtí komentátoři mluví o remíze. Na dosavadním trendu souboje o Bílý dům patrně nic nezměnila. Donald Trump, který na Bidena v průzkumech ztrácí, stále potřebuje tento nepříznivý vývoj zvrátit.

Příležitostí by mohla být 15. října v Miami druhá prezidentská debata v televizi. Trump avizuje, že je připraven se zúčastnit. Biden oznámil, že debata by se měla uskutečnit pod podmínkou, že Trump bude mít už negativní test na covid-19.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Evropská unie bude mít krizový zdravotní úřad HERA, má zabránit další pandemii

Evropská unie bude mít od příštího roku nový úřad, který má evropský blok v reakci na covidovou pandemii lépe připravit na další krizové situace. Evropská komise ve čtvrtek představila podrobnosti chystaného zdravotního úřadu označovaného zkratkou HERA, který bude mít za úkol uchránit unijní státy před opakováním těžkých dopadů koronavirové nákazy. Brusel chce na jeho fungování v příštích šesti letech vyčlenit miliardu eur (25,5 miliardy korun) ročně.

Unie loni čelila kritice za pomalou reakci na první vlnu pandemie. Komise proto na podzim přišla s návrhy na posílení společné zdravotní politiky. Kromě zvýšení objemu společného nákupu léků či rozšíření pravomocí Evropského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) a Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA) iniciovala i vznik nového krizového orgánu.

"HERA je dalším stavebním kamenem silnější zdravotní unie a velkým krokem vpřed pro naši připravenost na krize," prohlásila dnes předsedkyně komise Ursula von der Leyenová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy