reklama
 
 

Další start soukromé rakety Falcon 9 se odkládá na neurčito

1. 9. 2015 14:12
Nákladní loď Dragon společnosti SpaceX měla v červnu dopravit zásoby k ISS. Nosná raketa Falcon 9 ale explodovala zhruba dvě a půl minuty po startu, a firma proto další lety zakázala.

Los Angeles  - Americká soukromá společnost SpaceX oznámila, že lety svých nosných raket Falcon 9 ještě "několik měsíců" neobnoví.

Vesmírné mise společnosti Space X byly pozastaveny v červnu poté, co jedna z raket krátce po startu explodovala. Ředitel společnosti Elon Musk dříve naznačoval, že by lety mohly být obnoveny už tento měsíc.

Prezidentka a provozní ředitelka SpaceX Gwynne Shotwellová ale přiznala, že obnova letů potrvá déle, než se předpokládalo.

"Další let se uskuteční až za několik měsíců," řekla v pondělí Shotwellová na tiskové konferenci v kalifornské Pasadeně.

Experti se teď podle ní snaží zjistit další případné technické nedostatky, jež by se u raket mohly projevit. "Chceme se z toho neúspěchu poučit," vysvětlila Shotwellová, kterou citovala agentura AFP. Další raketa by podle ní navíc měla být výkonnější.

Nákladní loď Dragon společnosti SpaceX měla v červnu dopravit zásoby k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Nosná raketa Falcon 9 ale explodovala zhruba dvě a půl minuty po startu. Příčinou byl patrně únik hélia. Šlo již o devatenáctý start této nosné rakety a o sedmý zásobovací let Dragonu.

Škoda 2,6 miliardy

Zmíněná vesmírná loď je v současnosti jediným nákladním plavidlem, které je určeno k opětovnému přistání na Zemi. Evropské i ruské zásobovací lodě při návratu po vstupu do atmosféry shoří.

Předešlé lety Dragonu byly vesměs úspěšné.

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) vyčíslil ztrátu z neuskutečněného červnového letu na 110 milionů dolarů (přibližně 2,6 miliardy Kč).

autoři: ČTK, Zahraničí | 1. 9. 2015 14:12

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama