Mimořádná zpráva

Další start soukromé rakety Falcon 9 se odkládá na neurčito

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
1. 9. 2015 14:12
Nákladní loď Dragon společnosti SpaceX měla v červnu dopravit zásoby k ISS. Nosná raketa Falcon 9 ale explodovala zhruba dvě a půl minuty po startu, a firma proto další lety zakázala.
Modul Dragon krátce po oddělení od nosné rakety Falcon 9.
Modul Dragon krátce po oddělení od nosné rakety Falcon 9. | Foto: Aktuálně.cz

Los Angeles  - Americká soukromá společnost SpaceX oznámila, že lety svých nosných raket Falcon 9 ještě "několik měsíců" neobnoví.

Vesmírné mise společnosti Space X byly pozastaveny v červnu poté, co jedna z raket krátce po startu explodovala. Ředitel společnosti Elon Musk dříve naznačoval, že by lety mohly být obnoveny už tento měsíc.

Prezidentka a provozní ředitelka SpaceX Gwynne Shotwellová ale přiznala, že obnova letů potrvá déle, než se předpokládalo.

Podle sdělení americké vesmírné agentury NASA nosná raketa Falcon 9 z dosud neznámých příčin explodovala zhruba dvě minuty po vypuštění. NASA zveřejnila video katastrofy.
2:50
Podle sdělení americké vesmírné agentury NASA nosná raketa Falcon 9 z dosud neznámých příčin explodovala zhruba dvě minuty po vypuštění. NASA zveřejnila video katastrofy. | Video: Reuters

"Další let se uskuteční až za několik měsíců," řekla v pondělí Shotwellová na tiskové konferenci v kalifornské Pasadeně.

Experti se teď podle ní snaží zjistit další případné technické nedostatky, jež by se u raket mohly projevit. "Chceme se z toho neúspěchu poučit," vysvětlila Shotwellová, kterou citovala agentura AFP. Další raketa by podle ní navíc měla být výkonnější.

Nákladní loď Dragon společnosti SpaceX měla v červnu dopravit zásoby k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Nosná raketa Falcon 9 ale explodovala zhruba dvě a půl minuty po startu. Příčinou byl patrně únik hélia. Šlo již o devatenáctý start této nosné rakety a o sedmý zásobovací let Dragonu.

Škoda 2,6 miliardy

Zmíněná vesmírná loď je v současnosti jediným nákladním plavidlem, které je určeno k opětovnému přistání na Zemi. Evropské i ruské zásobovací lodě při návratu po vstupu do atmosféry shoří.

Předešlé lety Dragonu byly vesměs úspěšné.

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) vyčíslil ztrátu z neuskutečněného červnového letu na 110 milionů dolarů (přibližně 2,6 miliardy Kč).

 

Právě se děje

před 26 minutami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

před 47 minutami

Prováděcí zákon k brexitové dohodě prošel první zkouškou, poslanci ale odmítli projednávací plán

Britští poslanci posunuli prováděcí zákon k brexitové dohodě do další fáze legislativního procesu. Návrh prošel první zkouškou v dolní komoře britského parlamentu, když jej po druhém čtení podpořilo 329 zákonodárců, zatímco proti bylo jen 299. Britská média úvodní vítězství vlády očekávala. Poslanci ale později odmítli plán projednávání prováděcího zákona k brexitové dohodě. Vadí jim, že jim vláda na schvalování zákona vyhradila jen tři dny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy