Clintonová má šanci vyhrát ještě před otevřením volebních místností

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
12. 10. 2016 19:30
Demokratická strana zaznamenává rekordní počet registrací voličů a zájem o předčasné nebo korespondenční hlasování. Ve státech, kde mívali tradičně náskok republikáni, je demokraté dohánějí. Tam, kde demokraté ztrácejí, pak republikáni přicházejí o voliče ještě rychleji. Celkem už korespondenční hlasy odevzdalo přes 450 tisíc Američanů.
Hillary Clintonová.
Hillary Clintonová. | Foto: Reuters

Washington – O nástupci Baracka Obamy se možná rozhodne ještě před prezidentskými volbami, které Spojené státy čekají 8. listopadu. A to díky předčasnému či korespondenčnímu hlasování, které letos využívá rekordní počet voličů, píše list The New York Times.

Jsou to přitom především voliči Demokratické strany, jichž je například na Floridě či v Severní Karolíně více, než tomu bylo před čtyřmi lety.

"Jsme si jistí, že v těchto volbách odevzdá svůj hlas více voličů, než tomu bylo kdy jindy v historii," řekl novinářům manažer kampaně Hillary Clintonové Robby Mook.

Je přesvědčen, že v klíčových státech, jako jsou Florida, Severní Karolína nebo Nevada, může být "hotovo" ještě před otevřením volebních místností.

Odvolilo už přes 450 000 lidí

Podle kampaně Hillary Clintonové dosáhl podíl korespondenčních hlasů v tradičně nejvyrovnanějších státech 40 procent. Pokud se republikánští voliči neprobudí, může Donald Trump prohrou na Floridě ztratit veškeré šance na místo v Oválné pracovně Bílého domu, připomíná list.

"Jsme doslova na vrcholu registrací voličů pro naši kampaň," citují NYT Mooka. Nárůst spatřuje hlavně mezi Hispánci.

Významný úspěch slaví demokraté v Severní Karolíně, kde v roce 2012 získal Mitt Romney na začátku hlasování náskok před Barackem Obamou.

Nyní tu počet registrací voličů Demokratické strany stoupá, zatímco republikáni zaznamenávají pokles. Podle předběžného výzkumu tu demokraté oproti posledním volbám získali o 17 procent více voličů než před čtyřmi lety, zatímco republikáni jich 27 procent ztratili.

Republikánská strana v předčasném hlasování zaostává proto, že nemá žádný významný příliv nových voličů. A náskok v některých oblastech naopak ztrácí.

Například v Iowě, kde podpora demokratů oproti posledním volbám klesá, začal Trump po první superdebatě ztrácet voliče ještě rychleji. Tam, kde byly síly dříve vyrovnané, se pak výhoda obrací na stranu demokratů.

Britský The Guardian připomíná, že v předčasném a korespondenčním hlasování dosud získávali převahu tradičně republikáni. Podle televize CNN už svůj hlas odevzdalo přes 450 000 Američanů, a to ještě před nedělní debatou.

Jak a kdy se Donald Trump rozhodl kandidovat na amerického prezidenta, tak o tom se v části novinářských a politicko-zákulisních kruhů nepochybuje. | Video: Pavel Tomášek
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy