Chile zatkla 98 agentů Pinochetovy tajné policie

gaz
27. 5. 2008 15:10
Jde o vůbec největší proces s diktátorovými lidmi
Pinochet a někdejší bolívijský diktátor Hugo B. Suarez.
Pinochet a někdejší bolívijský diktátor Hugo B. Suarez. | Foto: Reuters

Santiago de Chile - Chilský soudce Victor Montiglio v pondělí nařídil vzít do vazby 98 bývalých příslušníků chilské tajné policie. Důvodem je smrt 119 levicových aktivistů v rámci tzv. Operace Colombo v roce 1975.

Podle chilského tisku se jedná o dosud největší akci chilské justice proti příslušníkům bezpečnostních složek bývalého diktátora.

Mezi obviněnými je i šéf tajné policie DINA Manuel Contreras, který si nyní již odpykává dvanáctiletý trest kvůli "zmizení" levicového aktivisty Miguela Ángela Sandovala ve stejném roce. 

První akce Operace Condor

Operace Colombo byla podle chilské prokuratury první akcí v rámci tzv. Operace Condor. Při ní vojenské režimy Jižní Ameriky v sedmdesátých a osmdesátých letech spolupracovaly na likvidaci levicových aktivistů, kteří se před represí uchýlili do zahraničí.

Akce chilské tajné policie byla připravena do nejmenších detailů. Aby nevzbudilo zmizení více než stovky aktivistů podezření, zařídila chilská vláda podle listu La Nación vznik argentinského časopisu Lea a brazilského deníku O Día.

V těch se objevily zprávy tvrdící, že se příslušníci chilské levice postříleli mezi sebou.

Chilský tisk poté tyto zahraniční "zprávy" přejal. Ve skutečnosti byla většina levicových aktivistů "zmizena" na území Chile.

Chilský ministr spravedlnosti Carlos Maldonado prohlásil, že se jednalo o operaci "obzvláště odpornou, nejen proto, že znamenala zavraždění mnohých členů opozice vůči vojenskému režimu, ale také navíc (používala) dosti odpudivé způsoby, jak to zakrýt."

Pinochet spravedlnosti unikl

Odhaduje se, že během celé sedmnáctileté vlády Augosto Pinocheta nechal režim zavraždit okolo 3000 lidí a 35 tisíc nechal mučit - byla mezi nimi i současná prezidentka Michelle Bacheletová. 

Soudce Montiglio v souvislosti s Operací Colombo roku 2005 obvinil i samotného Pinocheta, ten však o rok později zemřel, aniž by byl proces doveden do konce. Bylo mu 91 let.

Operací Condor se zabývá i italská justice. Ta kvůli smrti 25 Italů vydala zatykače na 146 občanů šesti jihoamerických zemí.

Čtěte také: Italský soud vydal 146 zatykačů kvůli Operaci Condor

 

Právě se děje

před 49 minutami

D1 na Vysočině klouže, varují silničáři. V noci sněžilo, vyjely desítky sypačů

Okolo Jihlavy na 115. kilometru dálnice D1 platí varování před náledím, mezi 90. a 120. kilometrem může být vozovka kluzká. Podle dispečinku krajské správy silnic v kraji přes noc sněžilo, venku byly desítky sypačů. Na silnicích uvízlo několik kamionů, po ránu ale problémy se sjízdností silničáři nezaznamenali.

Sněžilo už v neděli v podvečer. "Venku bylo asi 90 sypačů, jelikož sněžilo i v noci, začaly znovu jezdit asi ve 2:00. Sem tam nějaký kamion v noci někde klouzal, ale teď už to jezdí," řekl dispečer.

Přes den bude na Vysočině zataženo, sněhových přeháněk ale bude podle meteorologů ubývat. Večer se může ojediněle tvořit mlha. Nejvyšší odpolední teploty budou od jednoho do tří stupňů Celsia.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Britský princ Harry řekl, že je smutný, že musel vzdát svých královských povinností. Královně a lidem chtěl prý sloužit dál

35letý Harry to uvedl v projevu před zástupci své charitativní organizace na podporu lesothských dětí Sentebale Harry podle agentury Reuters řekl, že konečný výsledek není tím, co zamýšlel, jinak to podle něj však nebylo možné. 

Buckinghamský palác v sobotu oznámil, že princ Harry a jeho choť Meghan už nebudou disponovat titulem královská výsost, nebudou plnit pracovní povinnosti plynoucí z příslušnosti ke královské rodině a nebudou placeni z veřejných prostředků.

"Doufám, že snadněji pochopíte, k čemu jsme dospěli, že si nechám odstup od všeho, co jsem znal, abych učinil krok směrem k tomu, co bude doufám pokojnější život," prohlásil Harry. S manželkou Meghan předtím oznámili, že chtějí své povinnosti omezit, finančně se osamostatnit a žít střídavě v Británii a Severní Americe.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Miliardář Skala prodal budovu Albatrosu na Národní třídě, píše list

Bývalý Dům dětské knihy a sídlo nakladatelství Albatros na rohu Národní třídy a ulice Na Perštýně v Praze koupil od realitního magnáta Václava Skaly byznysmen Daniel Farnbauer. Uvedl to v pondělí deník E15. Albatros v minulých letech prodělal rozsáhlou rekonstrukci, která skončila loni na podzim. Osm z deseti podlaží si podle deníku následně pronajala coworkingová společnost Spaces.

Skala vlastnil Albatros jako fyzická osoba, nikoli přes svou Pražskou správu nemovitostí (PSN). Farnbauer budovu kupuje prostřednictvím firmy Real Estate Albatros. Ani jedna ze stran se k prodeji či výši transakce nevyjádřila.

Budova Albatrosu byla postavena ve druhé polovině 60. let minulého století podle návrhu architektů Stanislava France, Luďka Hanfa a Jana Nováčka. První větší renovaci zažila v 90. letech. Poté v budově sídlila Česká spořitelna, která ji prodala Skalovi v roce 2008.

Zdroj: ČTK
Další zprávy