Pinochetovi policisté jdou sedět. Za vraždy a mučení

gaz
20. 3. 2008 14:30
Mezi odsouzenými je i generál a dva plukovníci
Bývalý diktátor Pinochet (vlevo)
Bývalý diktátor Pinochet (vlevo) | Foto: Reuters

Santiago de Chile - Chilský soud odsoudil 24 bývalých policejních důstojníků kvůli masakrům na počátku sedmdesátých let.

Po převratu bývalého diktátora Augusto Pinocheta se podíleli na vraždách, únosech a mučení jedenatřiceti lidí.

Podle chilského deníku La Nación se jedná o vůbec největší počet lidí, kteří byli v souvislosti s Pinochetovou érou odsouzeni. Bývalí policisté byli usvědčeni z podílu na masakrech v okolí města Osorno na jihu Chile v září a říjnu 1973.

Doživotní trest obdržel plukovník Adrián Fernandéz, který byl odsouzen za 6 vražd, 10 případů mučení a 15 únosů. Pět důstojníků půjde do vězení na dvacet  let a čtyři na patnáct let. Zbytek dostal nižší tresty.

Oběti "komunisté"

Obětí režimu diktátora, který vládl v letech 1973 až 1989, bylo okolo tří tisíc. Většina lidí byla zavražděna v prvních měsících Pinochetovy vlády.

Cílem teroru byli "komunisté", což však bylo velmi vágní pojmenování, které zahrnovalo všemožné příslušníky levice či opozice jako humanitární pracovníky, žurnalisty, učitele nebo odboráře.

Fernandézův doživotní trest je teprve pátým, který byl v chilské historii vynesen za porušování lidských práv v období vlády Pinocheta.

Sám diktátor se soudu vyhýbal s odkazem na svůj zdravotní stav. Zemřel v domácím vězení v prosinci 2006, aniž by byl kdy odsouzen.  

 

Právě se děje

před 45 minutami

V konfliktu na východě Ukrajiny dochází k porušování příměří, dva vojáci zabiti

Situace na frontě v Donbasu na východě Ukrajiny, částečně ovládaném proruskými separatisty, se zhoršila. Během uplynulých 24 hodin separatisté pětkrát porušili příměří, dvakrát pak během pátku. Dva ukrajinští vojáci byli zabiti a další dva utrpěli zranění, hlásí ukrajinská média s odvoláním na velení ukrajinské armády. Separatisté naopak obviňují z porušování příměří ukrajinské jednotky.

"Během uplynulého dne ukrajinské jednotky zaznamenaly pět porušení příměří ze strany ozbrojených uskupení Ruské federace," uvedla armáda podle agentury Interfax-Ukrajina. "V důsledku nepřátelské palby utrpěli dva ukrajinští vojáci zranění neslučitelná se životem," dodalo armádní komuniké.

Kyjev obviňuje Rusko z vojenské podpory separatistů, což Moskva popírá. Ukrajinské úřady a média běžně označují nepřátelské vojáky za "ruské žoldnéře" a "okupanty". Konflikt si od jara 2014 vyžádal více než 13 000 mrtvých. Velké boje ustaly po uzavření mírových dohod v Minsku v únoru 2015, ale přestřelky čas od času propukají bez ohledu na nově uzavíraná příměří a v politickém urovnání konfliktu se dosud žádného průlomu nedosáhlo.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Novém Zélandu schválili v referendu eutanazii a odmítli rekreační marihuanu

Novozélanďané schválili v referendu legalizaci eutanazie, odmítli ale legalizovat marihuanu pro rekreační účely. Vyplývá to z předběžných výsledků, které dnes zveřejnila místní volební komise. Konečné výsledky budou k dispozici až příští týden. Podle listu The New Zealand Herald je ale možnost, že budou příznivci marihuany nakonec přece jen slavit vítězství, nepatrná.

Obyvatelé Nového Zélandu v obou referendech hlasovali 17. října, kdy se konaly i parlamentní volby. V nich zvítězila Strana práce dosavadní premiérky Jacindy Ardernové.

Podle předběžných výsledků, které dnes zveřejnila volební komise, se pro legalizaci eutanazie vyslovilo 65,2 procenta voličů. Legalizaci marihuany pro rekreační účely odmítlo 53,1 procenta hlasujících.

Nyní zbývá sečíst ještě asi 17 procent odevzdaných hlasů. Jedná se z velké části o hlasy Novozélanďanů žijících v zahraničí. Konečné výsledky obou referend by měly být k dispozici 6. listopadu.

Podle novozélandských médií je výsledek v případě hlasování o eutanazii prakticky jistý. Dodatečný téměř půlmilion hlasů by ještě mohl změnit výsledek referenda o marihuaně, šance je ale podle médií relativně nízká.

Mluvčí novozélandské premiérky k výsledkům referend uvedla, že Ardernová v obou případech hlasovala pro legalizaci. Před samotným hlasováním předsedkyně vlády odmítla říci, jak bude sama hlasovat. "Po zveřejnění konečných výsledků příští týden bude postupovat v souladu s vůlí lidu," řekla premiérčina mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy