Italský soud vydal 146 zatykačů kvůli Operaci Condor

gaz
26. 12. 2007 9:27
Jednoho již policie dopadla
Mezi obžalovanými je i bývalý šéf argentinské junty Jorge Rafael Videla (vpravo). Na fotu z roku 1978 s chilským diktátorem Augusto Pinochetem.
Mezi obžalovanými je i bývalý šéf argentinské junty Jorge Rafael Videla (vpravo). Na fotu z roku 1978 s chilským diktátorem Augusto Pinochetem. | Foto: Wikipedia

Řím - Italský soud vydal v pondělí 146 zatykačů na občany šesti jihoamerických zemí. Měli se v rámci takzvané Operace Condor podílet na smrti 25 Italů v průběhu sedmdesátých let dvacátého století.

Jeden z obviněných byl podle BBC již zatčen. Je jím šedesátiletý bývalý důstojník uruguajské námořní tajné služby Nestor Jorge Fernandez Troccoli, který již několik let žije v jihoitalském Salernu.

Výslech Troccoliho má proběhnout v Římě 26. a 27. prosince.

Rychle než zemřou...

Carlos Prats (vpravo) podporoval chilského prezidenta Salvadora Allendeho (vlevo). V září 1974 se mu to v Buenos Aires stalo osudným.
Carlos Prats (vpravo) podporoval chilského prezidenta Salvadora Allendeho (vlevo). V září 1974 se mu to v Buenos Aires stalo osudným. | Foto: Wikipedia

Vedle Uruguajců byly vydány zatykače i na občany Argentiny, Bolívie, Brazílie, Chile a Paraguaye. Šest obžalovaných již zemřelo, mezi nimi i bývalý chilský diktátor Augusto Pinochet.

Většina z obviněných žije v Latinské Americe a podle agentury Reuters není zatím jasné, jestli italský soud požádá příslušné státy o jejich vydání. Někteří z nich jsou již latinskoamerickými státy vyšetřováni.

Podle italského práva je možné vyšetřovat zabití italských občanů, i pokud k tomu došlo mimo území Itálie. Italské soudy se touto kauzou zabývají již od devadesátých let

Bratrská spolupráce

Operace Condor byla společná akce tajných služeb pravicových jihoamerických vojenských diktatur v sedmdesátých a osmdesátých letech. Vedle zmíněných zemí se jí účastnil i Ekvádor.

Cílem operace byla pomoc při unášení, mučení a vraždění levicových aktivistů a politiků, kteří ze svých domovských zemí utekli před vojenským terorem do exilu.

Pomník na washingtonském Sheridanově naměstí. Zde zemřeli při výbuchu Orlando Letelier a jeho pětadvacetiletá asistentka Ronni Moffittová.
Pomník na washingtonském Sheridanově naměstí. Zde zemřeli při výbuchu Orlando Letelier a jeho pětadvacetiletá asistentka Ronni Moffittová. | Foto: Wikipedia

Mezi nejznámější oběti Operace Condor patří chilský generál Carlos Prats, který byl šéfem armády před Augustem Pinochetem, bývalý bolivijský prezident José Juan Torres a chilský exministr Olrando Leterier.

Konec s amnestiemi

Latinskoamerické vojenské junty si před předáním moci civilistům zajistily rozsáhlé amnestie. Ty jsou však v poslední době novými levicovými vládami rušeny.

Do vazby tak byl v prosinci vzat poslední vojenský prezident Uruguaye Gregorio Alvarez (vládl v letech 1981 až 1985) a k 25 letům vězení odsouzen bývalý šéf argentinské armády Cristino Nicolaides (ve funkci 1982 až 1983).

Čtěte také:
Argentinský kněz jde na 29 let do vězení. Za mučení
Pinochet: Voják, vůdce, psanec

 

Právě se děje

Další zprávy