Soudce: Zatčení Pinochetových nesouvisí s politikou

gaz
5. 10. 2007 11:40
Příbuzní zemřelého diktátora jsou obviněni z korupce
Maria Veronica Pinochet Hiriart, dcera bývalého diktátora Augusto Pinocheta po zatčení
Maria Veronica Pinochet Hiriart, dcera bývalého diktátora Augusto Pinocheta po zatčení | Foto: Reuters

Santiago de Chile - Policie v Chile včera zatkla ženu a pět dětí bývalého diktátora Augusta Pinocheta. Podezřívá je ze zpronevěry 27 milionů dolarů.

Peníze měly být ještě za Pinochetovy vlády převedeny na soukromé účty v cizích bankách. Informuje o tom agentura Reuters.

Vedle Pinochetových příbuzných bylo zatčeno i 17 dalších osob, mezi kterými jsou například bývalý diktátorův sekretář, důstojníci z jeho armády a jeho přátelé a známí.

Zatčení - až na bývalou diktátorovu ženu Maríu Lucíu Hiriart Rodriguez - byli převezeni do několika různých věznic hlavního města Santiaga de Chile. Čtyřiaosmdesátiletá Hiriartová je v nemocnici, po zatčení totiž nervově zkolabovala.

Rodina křičí: Politická pomsta

Soudce Carlos Cerda zdůraznil, že zatčení rodiny nebylo politicky motivováno, ale proti každému bude vzneseno individuální obvinění.

V chilském tisku se však objevily spekulace, že celý incident je politickou hrou vlády, která má zájem odvést pozornost od jiných problémů.

Vnuk bývalého diktátora Rodrigo García v chilské televizi obvinění označil za "politickou pomstu" a důkaz toho, že se soudní moc "bohužel podřídila tlaku politiků".

Maria Lucia Hirirart, vdova po bývalém diktátorovi
Maria Lucia Hirirart, vdova po bývalém diktátorovi | Foto: Reuters

Zadržení právně napadl i obhájce obžalovaných Pablo Rodríguez.

"Je to ilegální a neoprávněné rozhodnutí," řekl deníku La Cuarta. "Rozhodnutí, které je v rozporu se základními hodnotami lidského práva, a proto musí být opraveno Odvolacím a Nejvyšším soudem."

200.000 stran důkazů

Soudní dokumenty týkající se případu mají více než 200.000 stránek.

Pinochet převzal moc v zemi 11. září 1973 skrze krvavý převrat proti vládě socialistického prezidenta Salvadora Allendeho. Do roku 1990, kdy byl sesazen, bylo v zemi zavražděno 3000 lidí, 28.000 jich bylo mučeno a stovky odešly do exilu.

Obětí mučení se stala i současná chilská prezidentka Michelle Bacheletová.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Italský ministr zahraničí Di Maio končí v čele Hnutí pěti hvězd

Italský ministr zahraničí Luigi di Maio ve středu oznámil, že končí ve funkci šéfa vládní strany Hnutí pěti hvězd (M5S). Informovala o tom agentura AP. Svým stoupencům v Římě Di Maio řekl, že jedna éra skončila, on svou práci dokončil a nyní bude důvěřovat svému nástupci, že dále úspěšně povede stranu kupředu. Hnutí pěti hvězd podle Di Maia nyní dočasně povede senátor Vito Crimi, nový vůdce bude vybrán v následujících měsících po kongresu strany. Italská média ještě před tímto oznámením uváděla, že Di Maiův krok by neměl znamenat konec vlády, kterou od loňska tvoří koalice M5S a Demokratické strany.

"Dnes tu jsem proto, abych oznámil svou rezignaci z čela Hnutí pěti hvězd," řekl ministr svým příznivcům. Třiatřicetiletý Di Maio stranu vedl od září 2017. Hnutí pěti hvězd se v posledních měsících potýkalo s vnitřními spory, v obou komorách parlamentu odešlo do frakcí jiných stran či do frakce smíšené několik zákonodárců. Poslední dva to udělali v úterý, připomněla agentura APA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy