České tanky vyrazí do boje s Islámským státem. Míří do Iráku

Jan Gazdík Jan Gazdík
6. 2. 2015 5:30
První část zakázky zahrnuje více než sto renovovaných obrněnců a tanků, celkově jde o kontrakt v hodnotě stovek milionů korun.
Foto: Vojtěch Marek

Šternberk - Desítky novotou vonících bojových vozidel pěchoty BVP-1 a tanků T-72 jsou seřazeny v hale výrobního a opravárenského závodu Excalibur Army ve Šternberku. A další s hlomozem přijíždějí na nádvoří firmy. Iráčtí experti si je pečlivě prohlížejí, namátkou kontrolují a zjevně nelitují, že se v nouzi smrtelného ohrožení silami takzvaného Islámského státu obrátili právě na Čechy.

"Jde o první část zakázky na více než stovku renovovaných obrněnců a tanků. Jde o práci na několik let v hodnotě stamilionů korun," říká Jaroslav Strnad, majitel holdingu Excalibur Group, kam Excalibur Army patří.

Iráčané si přitom zákazníka vybírali mezi evropskými, ale i ruskými či ukrajinskými zbrojovkami. A na Čechy padla volba kvůli příznivému poměru vysoké kvality, ceny, ale také rychlosti dodaných zbraní.

"Jde o mimořádně významnou - a nebojím se říci ojedinělou - pomoc Česka v boji proti mezinárodnímu terorismu, když pominu komerční aspekt," říká bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý.

Připomíná tím, že důležitý kontrakt schválilo české ministerstvo zahraničí, obrana, ale i vnitro. V minulosti podle generála "převálcovali české zbrojaře v jejich pokusech exportovat zbraně bývalé Varšavské smlouvy nejednou Rusové či Ukrajinci nízkou až dumpingovou cenou".

V tomto případě ale Iráčané přihlíželi i k vysoké kvalitě opravených zbraní, jejich rychlému dodání i vyspělému technickému a servisnímu zázemí firmy Excalibur Army.

"Jde o silnou a dobře organizovanou firmu. Není náhodou, že si ji Irák vybral," dodává generál. Někdejší sovětskou výzbroj si Iráčané zvolili konečně i proto, že s ní mají zkušenosti, nepotřebují pracné zaškolování, ale i kvůli její spolehlivosti a odolnosti.

"Než jsme si s Iráčany plácli, provedli si v našem podniku zevrubný ´zákaznický audit´. Jsou to profesionálové, kteří přesně věděli, co chtějí a zda jim to můžeme v požadovaném čase nabídnout," řekl Aktuálně.cz jeden z manažerů Excalibur Army.

Iráčtí experti nenechali ani včera při ostré přejímce zbraní nic náhodě.

Nejprve kontrolovali náhradní díly, které tvoří příslušenství dodávky. Poté se pustili do kontroly bojových vozidel a tanků. "Každý kus si prohlédli zvenku, zda má předepsané vybavení, následovalo nastartování a kontrola systémů," popisuje přejímku mluvčí společnosti Andrej Čírtek.

Vybraná vozidla si Iráčané dokonce vyzkoušeli i při ostré jízdě na polygonu firmy a jejich řidiči je podle mluvčího ani trochu nešetřili. "Přebírka proběhla bez problémů. Iráčtí partneři byli spokojeni. Jde o jeden z nejvýznamnějších obchodů v historii Excalibur Army," řekl Aktuálně.cz zakladatel a majitel společnosti Jaroslav Strnad.

Rovněž předseda senátního výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost František Bublan (ČSSD) je přesvědčen, že zmíněná dodávka bojové techniky je tou nejlepší pomocí České republiky Iráku v jeho boji proti fanatickým islamistům.

"Posílat naše či spojenecké vojáky do Iráku je vyloženým nesmyslem. Proto nemám s tímto zbrojním kontraktem nejmenší problém. Časem bychom mohli nabídnout - pokud se tak už neděje - i školení technických specialistů k údržbě a servisu zbraní, které do Iráku dodáváme či ještě dodáme," doporučuje senátor Bublan. Naráží tak na apel prezidenta Miloše Zemana, který nabádá k polnímu tažení proti islamistům.

V dramaticky se měnících bezpečnostních poměrech v Evropě (ať už jde o válku na Ukrajině, anebo teroristické údery islamistů) bychom se podle Jiřího Šedivého měli zbavit předsudků vůči domácímu zbrojnímu průmyslu. "Solidní zbrojařina navíc byla a vždy bude tahounem strojírenského průmyslu a v poslední době i elektroniky či spojovacích a navigačních systémů. Nad tím vším bere ovšem dnes vrch schopnost efektivní obrany. A ta je bez vyspělého zbrojního průmyslu nemožná," dodává Šedivý.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 minutami

Sesuv ledovce v Itálii má druhou oběť z Česka

Sesuv ledovce v italských Dolomitech má druhou oběť z Česka. Je to dosud pohřešovaný muž. Další lidé z Česka se zatím nepohřešují, uvedla mluvčí ministerstva zahraničí.

 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ten Hag má první posilu, do United přichází bek z Feyenoordu

První letní posilou fotbalistů Manchesteru United se stal nizozemský obránce Feyenoordu Tyrell Malacia, který s šestým týmem uplynulé sezony anglické ligy podepsal čtyřletou smlouvu s možnou opcí na další rok. Podle britských médií zaplatili United za dvaadvacetiletého reprezentanta zhruba 13 milionů liber (asi 374 milionů korun), případné bonusy se můžou vyšplhat na dalších 1,7 milionu (asi 49 milionů).

Malacia, který má surinamskou matku a otce z Curacaa, prošel akademií Feyenoordu. Za jeho áčko debutoval v prosinci 2017 v utkání Ligy mistrů s Neapolí. Loni dostal pozvánku do národního týmu Curacaa i do nizozemské reprezentace. Vybral si evropský tým, zatím v něm má na kontě pět zápasů.

V uplynulé sezoně patřil s 50 zápasy k nejvytíženějším hráčům Feyenoordu, jemuž pomohl k třetímu místu v lize a postupu do finále Evropské konferenční ligy. V United, které před sezonou převzal nizozemský trenér Erik ten Hag, by měl Malacia bojovat o místo v základní sestavě s Lukem Shawem a Alexem Tellesem.

Další zprávy