Čech, jemuž zemřela rodina, se bojí nepokojů. Chce domů

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
15. 8. 2013 14:40
Násilnosti už se přesunuly i do Hurghady, zabili tam člena Muslimského bratrstva
Foto: Reuters

Káhira - Český turista, jehož žena a dcera před více než dvěma týdny zemřely v Hurghadě, žádá úřady, aby mu - vzhledem k situaci v zemi - povolily vycestovat.

Informovala o tom mluvčí českého ministerstva zahraničí Johana Grohová.

Češky byly nejspíš otráveny, výsledky pitvy v Egyptě ale stále nejsou známy. Otec od rodiny musí v zemi zůstat, aby byl k dispozici při vyšetřování.

Politická situace v Egyptě se vyhrotila ve středu, kdy zemřelo při násilnostech vyvolaných vládním zásahem proti příznivcům svrženého prezidenta Muhammada Mursího přes 400 lidí.

Jen několik hodin poté, co český občan požádal o povolení odcestovat do vlasti, přinesla agentura DPA zprávu, že už se násilí rozšířilo i do letoviska, kde se Čech zdržuje. Vojáci zabili nejméně jednoho stoupence Muslimského bratrstva.

"Naše konzulka je s českým občanem stále v kontaktu. Muž vzhledem k událostem posledních dní v Egyptě žádá o to, aby mu bylo umožněno vycestovat. My tuto informaci předáme egyptským úřadům," uvedla mluvčí Černínského paláce.

Český turista se chce již od počátku vrátit do České republiky, nyní ale svou žádost poprvé spojil právě s vyhrocením násilí v Egyptě.

Tohoto se podezřelý Čech bojí:

Šestatřicetiletá žena a její osmiletá dcera zemřely na konci července v hotelovém pokoji v Hurghadě.

Našel je manžel a otec, jenž řekl, že všichni tři trpěli střevními a žaludečními problémy. Verzi o otravě z jídla ale zpochybnil ředitel nemocnice v Hurghadě, který v českých médiích řekl, že obě mrtvé měly žaludky rozleptané silným jedem.

Otec rodiny musí zůstat v Egyptě a být k dispozici vyšetřovatelům. Už mu byl vrácen pas, po dobu dvou měsíců ale nesmí vycestovat ze země.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Skokani Polášek a Sakala postoupili na SP ve Wisle z kvalifikace

Pouze dvojice českých reprezentantů Viktor Polášek a Filip Sakala uspěla v kvalifikaci na nedělní závod Světového poháru ve skocích na lyžích ve Wisle. Roman Koudelka a Vojtěch Štursa na postup do úvodní individuální soutěže sezony nedosáhli.

Polášek skočil v kvalifikaci 114 metrů a obsadil 38. místo, Sakala zapsal o metr a půl méně a postoupil z 42. příčky. Koudelka, který vstupuje do 14. sezony v SP, doletěl po snížení nájezdu na 101 metrů. Dlouholetou českou jedničku dělily od postupové padesátky na 54. místě necelé dva body. Štursa obsadil s výkonem 104 metrů 61. příčku.

Nejdelší skok kvalifikace 133 metrů předvedl ze sníženého nájezdu Němec Karl Geiger. Obhájce velkého křišťálového glóbu za prvenství v SP Japonec Rjoju Kobajaši postoupil jako čtvrtý.

Sezonu v Polsku zahájí sobotní závod družstev.

Zdroj: ČTK
Další zprávy