Izraelské osady na palestinském území nejsou překážkou míru, zní z Bílého domu

ČTK ČTK
3. 2. 2017 13:55
Bílý dům se vyjádřil k výstavbě osady, kterou chce Izrael vybudovat na palestinském území. Podle mluvčího nepředstavuje výstavba bytů překážku v mírovém řešení izraelsko-palestinského konfliktu. Prezident Donald Trump se má setkat v polovině února s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem. Předchozí americké vlády se stavěly kriticky k židovské výstavbě nejen ve východním Jeruzalémě, ale i na okupovaném Západním břehu Jordánu, kde v židovských osadách žije na 430 000 lidí. Podle Palestinců osady znemožní vznik územně celistvého palestinského státu, který měl být podle původních dohod na Západním břehu a v Pásmu Gazy.
Izraelská výstavba na Západním břehu.
Izraelská výstavba na Západním břehu. | Foto: Reuters

Washington/Jeruzalém – Výstavba nových bytů pro Izraelce na okupovaných palestinských územích izraelsko-palestinský konflikt vyřešit nepomůže, i když osady nestojí míru v cestě. Ve čtvrtečním sdělení to uvedl Bílý dům. Jeho mluvčí ale dodal, že to není oficiální stanovisko k této záležitosti.

Izrael považuje za důležité, že Bílý dům nemá osady za překážku mírového snažení.

"I když si nemyslíme, že existence osad je překážkou míru, budování nových osad či rozšiřování těch stávajících dosažení tohoto cíle asi nepomůže," uvedl mluvčí Bílého domu.

Prezident Donald Trump se má setkat v polovině února s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem.

Předchozí americké vlády se stavěly kriticky k židovské výstavbě nejen ve východním Jeruzalémě, ale i na okupovaném Západním břehu Jordánu, kde v židovských osadách žije na 430 000 lidí. Podle Palestinců osady znemožní vznik územně celistvého palestinského státu, který měl být podle původních dohod na Západním břehu a v Pásmu Gazy.

Zástupce skupiny reprezentující osadníky Oded Revivi reakci Bílého domu neoznačil za kritiku a řekl, že se těší na spolupráci s přáteli v Trumpově administrativě. Jeho skupina "děkuje Bílému domu za to, že uznal, že osady nejsou překážkou míru". Podle něj je "přirozené a morální budovat v Judeji a Samaří", což jsou biblické názvy pro Západní břeh Jordánu.

Na tom, že Bílý dům nepovažuje osady za překážku míru, postavila reakci i náměstkyně ministra zahraničí Cipi Hotovelyová. "Tato izraelská vláda byla zvolena, aby židovskému národu zajistila právo budovat na všech částech území. My musíme respektovat vůli těch, kteří nás za tímto účelem zvolili. Sám Bílý dům nepovažuje osady za překážku míru, jíž také nikdy nebyly. Je z toho třeba vyvodit závěr, že rozšiřování osad není problém," uvedla Hotovelyová. Překážkou mírového úsilí jsou podle ní Palestinci.

Izraelský velvyslanec při OSN Danny Danon poznamenal, že se zatím nedá říci, jak postoj Bílého domu ovlivní budování osad. "To je těžké říci, neoznačil bych to za názorový obrat o 180 stupňů, ale oni se tou otázkou zjevně zabývají. Bude se o tom mluvit při premiérově jednání ve Washingtonu. Nebudeme se vždy ve všem shodovat," uvedl Danon.

Netanjahu v souvislosti s evakuací nelegální židovské osady Amona, která stojí na palestinském Západním břehu Jordánu, ve středu oznámil, že na Západním břehu vznikne nová osada, která by měla nahradit vyklízenou Amonu. Půjde údajně o vůbec první novou osadu v oblasti za posledních 25 let.

Izraelské ministerstvo obrany minulý měsíc oznámilo plán výstavby 2500 bytů pro osadníky na palestinském Západním břehu. Část bytů podle izraelských médií bude v osadě podporované rodinou zetě amerického prezidenta Trumpa Jareda Kushnera. Palestinské vedení rozhodnutí o další výstavbě označilo za podporu extremismu a terorismu a za překážku pro jakoukoli snahu obnovit mírový proces.

 

Právě se děje

před 9 hodinami

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy