Izraelské osady na palestinském území nejsou překážkou míru, zní z Bílého domu

ČTK ČTK
3. 2. 2017 13:55
Bílý dům se vyjádřil k výstavbě osady, kterou chce Izrael vybudovat na palestinském území. Podle mluvčího nepředstavuje výstavba bytů překážku v mírovém řešení izraelsko-palestinského konfliktu. Prezident Donald Trump se má setkat v polovině února s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem. Předchozí americké vlády se stavěly kriticky k židovské výstavbě nejen ve východním Jeruzalémě, ale i na okupovaném Západním břehu Jordánu, kde v židovských osadách žije na 430 000 lidí. Podle Palestinců osady znemožní vznik územně celistvého palestinského státu, který měl být podle původních dohod na Západním břehu a v Pásmu Gazy.
Izraelská výstavba na Západním břehu.
Izraelská výstavba na Západním břehu. | Foto: Reuters

Washington/Jeruzalém – Výstavba nových bytů pro Izraelce na okupovaných palestinských územích izraelsko-palestinský konflikt vyřešit nepomůže, i když osady nestojí míru v cestě. Ve čtvrtečním sdělení to uvedl Bílý dům. Jeho mluvčí ale dodal, že to není oficiální stanovisko k této záležitosti.

Izrael považuje za důležité, že Bílý dům nemá osady za překážku mírového snažení.

"I když si nemyslíme, že existence osad je překážkou míru, budování nových osad či rozšiřování těch stávajících dosažení tohoto cíle asi nepomůže," uvedl mluvčí Bílého domu.

Prezident Donald Trump se má setkat v polovině února s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem.

Předchozí americké vlády se stavěly kriticky k židovské výstavbě nejen ve východním Jeruzalémě, ale i na okupovaném Západním břehu Jordánu, kde v židovských osadách žije na 430 000 lidí. Podle Palestinců osady znemožní vznik územně celistvého palestinského státu, který měl být podle původních dohod na Západním břehu a v Pásmu Gazy.

Zástupce skupiny reprezentující osadníky Oded Revivi reakci Bílého domu neoznačil za kritiku a řekl, že se těší na spolupráci s přáteli v Trumpově administrativě. Jeho skupina "děkuje Bílému domu za to, že uznal, že osady nejsou překážkou míru". Podle něj je "přirozené a morální budovat v Judeji a Samaří", což jsou biblické názvy pro Západní břeh Jordánu.

Na tom, že Bílý dům nepovažuje osady za překážku míru, postavila reakci i náměstkyně ministra zahraničí Cipi Hotovelyová. "Tato izraelská vláda byla zvolena, aby židovskému národu zajistila právo budovat na všech částech území. My musíme respektovat vůli těch, kteří nás za tímto účelem zvolili. Sám Bílý dům nepovažuje osady za překážku míru, jíž také nikdy nebyly. Je z toho třeba vyvodit závěr, že rozšiřování osad není problém," uvedla Hotovelyová. Překážkou mírového úsilí jsou podle ní Palestinci.

Izraelský velvyslanec při OSN Danny Danon poznamenal, že se zatím nedá říci, jak postoj Bílého domu ovlivní budování osad. "To je těžké říci, neoznačil bych to za názorový obrat o 180 stupňů, ale oni se tou otázkou zjevně zabývají. Bude se o tom mluvit při premiérově jednání ve Washingtonu. Nebudeme se vždy ve všem shodovat," uvedl Danon.

Netanjahu v souvislosti s evakuací nelegální židovské osady Amona, která stojí na palestinském Západním břehu Jordánu, ve středu oznámil, že na Západním břehu vznikne nová osada, která by měla nahradit vyklízenou Amonu. Půjde údajně o vůbec první novou osadu v oblasti za posledních 25 let.

Izraelské ministerstvo obrany minulý měsíc oznámilo plán výstavby 2500 bytů pro osadníky na palestinském Západním břehu. Část bytů podle izraelských médií bude v osadě podporované rodinou zetě amerického prezidenta Trumpa Jareda Kushnera. Palestinské vedení rozhodnutí o další výstavbě označilo za podporu extremismu a terorismu a za překážku pro jakoukoli snahu obnovit mírový proces.

 

Právě se děje

Další zprávy