Zapálené pneumatiky i smršť kamení. Při evakuaci židovské osady Amona bylo zraněno 24 policistů

ČTK ČTK
Aktualizováno 1. 2. 2017 22:03
Na palestinském Západním břehu Jordánu probíhá evakuace židovské osady Amona. Tři sta obyvatel musí opustit své domovy, mnoho jich ale policistům odporuje. Nakonec bylo 16 policistů lehce zraněno, uvedl deník The Times of Israel. Někteří lidé se uzamkli v domech, jiní se připoutali k těžkým předmětům, další nalili olej na silnici, po které postupuje policie. Vystěhování z osady nařídil v roce 2014 Nejvyšší soud. Osada vznikla nelegálně na soukromých palestinských pozemcích, a to i podle izraelského práva.
Osadníci zapálili pneumatiky a vystavěli na přístupových cestách barikády.
Osadníci zapálili pneumatiky a vystavěli na přístupových cestách barikády. | Foto: Reuters

Jeruzalém – Izraelská policie ve středu zahájila evakuaci židovské osady Amona na palestinském Západním břehu Jordánu. Osadu, ve které žije asi 300 lidí, se odpůrci evakuace snažili bránit. Při střetech bylo 24 policistů lehce zraněno, 13 lidí bylo zadrženo, uvedl deník The Times of Israel.

Foto: Reuters

Nejvyšší soud v roce 2014 nařídil demolici, protože osada byla postavena nelegálně, na soukromých palestinských pozemcích. Jako konečné datum pro vyklizení soud stanovil 8. únor.

Osadníci a jejich příznivci zapálili pneumatiky a na příjezdové cesty naházeli kameny. Protestující házeli kamením i na policisty, kteří přišli neozbrojení. Odpůrci evakuace už dříve oznámili, že hodlají protestovat. Někteří z obyvatel se uzamkli v domech, jiní se připoutali k těžkým předmětům, další nalili olej na silnici, po které postupovala policie. Několik rodin s malými dětmi z osady odešlo dobrovolně ještě před zahájením evakuace.

Podle policejního mluvčího Mickyho Rosenfelda asi 3000 policistů postupovalo opatrně a pomalu, nehodlají však dopustit, aby toho odpůrci evakuace zneužili. Večer policie oznámila, že zatím evakuovala 30 domů a z oblasti se jí podařilo dostat na 400 protestujících.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v souvislosti se středečním děním oznámil vznik nové osady na Západním břehu, která by měla nahradit vyklízenou Amonu. Půjde údajně o vůbec první novou osadu v oblasti za posledních 25 let. Úřad premiéra uvedl, že Netanjahu již instruoval speciální tým, aby se poohlédl po nejvhodnější lokalitě. Podle televize Channel 2 by osada měla vzniknout do měsíce a půl.

Foto: Reuters

Amona patří k největším z asi sta osad, které jsou zatím nelegální i z pohledu izraelského práva. Podle mezinárodních zákonů jsou nelegální všechny, protože jsou vybudované na okupovaném území.

Pravicový politik Naftali Bennett, který stojí v čele sionistické strany Židovský domov, ve středu v parlamentu řekl, že po ztrátě Amony bude následovat anexe celého Západního břehu. Občany Amony označil za hrdiny a slíbil, že parlament brzy schválí zákon, který povolí zábor palestinské půdy a ukončí podle něj právní vykořenění osad. Západní břeh Jordánu je místo historických židovských území Samaří a Judea. Osadníci i většina členů současné vlády jsou přesvědčeni, že Židé na ně mají historické právo.

Izraelský vrchní rabín David Lau vyzval obyvatele Amony, aby se vyvarovali násilí. "Evakuace těch rodin vyvolává žal a velkou bolest. Právo je ale třeba respektovat a proti nikomu nelze použít násilí, a už vůbec ne proti bezpečnostním složkám, které pro blaho Izraele pracují ve dne i v noci," řekl Lau.

Amona vznikla v 90. letech na kopci, pod nímž jsou palestinské vesnice. V roce 2006, rovněž 1. února, izraelská policie v osadě zbourala devět domů. I tehdy se odehrály násilné střety mezi osadníky a jejich stoupenci na straně jedné, a policisty a vojáky na straně druhé. Již tehdy se osada stala symbolem vzdoru osadníků.

V současné izraelské koaliční vládě je mnoho příznivců osad. Navrhli zákon, o němž mluvil Bennett a jenž má umožnit nepovolené osady zlegalizovat. Pokud bude schválen, nebude použit retroaktivně, takže na Amonu se už vztahovat nemůže.

Zákon počítá s tím, že osadníci budou moci využívat palestinské pozemky, i když je nebudou moci vlastnit. Palestincům, kteří prokážou vlastnictví, bude nabídnuta kompenzace. Poslední slovo k zákonu bude mít nejvyšší soud.

Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 25 minutami

Nákupy lidé stále spíše odkládají, čekají na otevření obchodů

Tržby v maloobchodě očištěné o kalendářní vlivy se podle dnes zveřejněných dat Českého statistického úřadu letos v březnu meziročně zvýšily o pět procent. V meziměsíčním srovnání měli obchodníci v březnu tržby o 1,6 procenta nižší.

Meziroční srovnání výsledků maloobchodu za březen ovlivnila podle analytiků nízká srovnávací základna z loňska, kdy už se čeští prodejci potýkali s uzavřením kamenných obchodů kvůli pandemii koronaviru. Stejná situace bude podle nich ještě v dubnu. Lidé nákupy ve třetím měsíci letošního roku stále spíše odkládali a čekají, až nebudou odkázáni jen na e-shopy. S uvolňováním opatření by se tak maloobchodní tržby měly zvyšovat. 

Proti loňskému březnu si podle hlavního ekonoma BH Securities Štěpána Křečka polepšily specializované prodejny s výrobky pro domácnost, kterým tržby vzrostly o 18,8 procenta. "Vyšší meziroční tržby ohlásily i prodejny s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci či prodejny s počítači a komunikační technikou. Naopak pokles tržeb nadále trápil prodejny s oděvy a obuví. V následujících měsících proto možná skončí v bankrotu některé módní značky," uvedl.

Tradičně dobré výsledky zaznamenali internetoví prodejci, kterým tržby v březnu meziročně vzrostly o 36,2 procenta. Podle ekonoma Komerční banky Michala Brožky by se v dalších měsících rozdíl růstového tempa e-shopů a kamenných obchodů měl snižovat.

Ekonomka investiční skupiny LOGeco Jana Mücková ale nepředpokládá, že by se u veškerého zboží zákazníci vrátili do kamenných prodejen. Výjimkou podle ní pravděpodobně bude oblečení a obuv. Analytik společnosti Akcenta CZ Miroslav Novák dodal, že na očekávaném zpomalení meziroční dynamiky prodejů přes internet se projeví vysoká srovnávací základna z minulého roku.

před 27 minutami

Pentě klesl zisk o polovinu. Dolů ji táhlo Aero, pomohl naopak Dr. Max a reality

Skupině Penta Investments loni klesl zisk o 48 procent na 3,5 miliardy korun. Kumulativní tržby portfoliových firem stouply o pět miliard na 181 miliard korun. K zisku přispěly zejména lékárny Dr.Max, sázková Fortuna, realitní divize Penta Real Estate a Primabanka. Ztrátové naopak byly pojišťovna Dôvera, polské retailová síť Empik, firma Slovalco a Aero Vodochody. Penta to dnes oznámila v tiskové zprávě.

Celková aktiva portfoliových společností Penty se zvýšila o šest miliard na 291 miliard Kč a do rozvoje svých společností a projektů skupina investovala navzdory pandemii 11 miliard korun, což bylo o 4,6 miliardy meziročně méně.

"Loňský rok byl pro nás po letech výjimečných hospodářských výsledků zatěžkávací zkouškou. Penta má ale dobře rozložené portfolio, v jednotlivých firmách a projektech všichni odvedli skvělou práci. Dosáhli jsme tedy i při významných investicích solidního zisku," uvedl partner Penty Marek Dospiva.

Mezinárodní síť lékáren Dr.Max podle něho sehrála v čase pandemie významnou roli ve všech zemích, kde působí. Její lékárny poskytovaly služby bez omezení a musely být schopné zareagovat i na razantní změnu poptávky po ochranných či dezinfekčních pomůckách. I když opakované lockdowny snížily návštěvu lékáren zejména kvůli celkově menšímu objemu předepisovaných léků, dokázala síť lékáren významně přispět k ziskovosti skupiny Penta. Hospodářský výsledek pozitivně ovlivnily také Fortuna Entertainment Group, Penta Real Estate a Primabanka.

Penta Real Estate dokončila 1139 bytových jednotek (projekty Sky Park, Waltrovka, Terrace), dalších 805 bytů je ve výstavbě (Maison Ořechovka, Bory Home). V roce 2020 předala Penta Real Estate čtyři kancelářské projekty. Prodej pražského projektu Churchill Square byl největší transakcí na českém realitním trhu v kancelářském segmentu. Na konci roku 2020 spravovala Penta Real Estate aktiva v hodnotě 28,9 miliardy Kč.

Penta vznikla v roce 1994 na Slovensku. Jejími zakladateli jsou Marek Dospiva a Jaroslav Haščák. Celkem skupinu řídí šest partnerů a zaměstnává více než 43 000 lidí. Na dani z příjmu a odvodech za zaměstnance zaplatila celkem 6,4 miliardy Kč.

před 54 minutami

Advokát soudu EU: Polská pravidla o trestání soudců porušují unijní právo

Soudní dvůr Evropské unie by měl konstatovat, že polský zákon umožňující kárnému orgánu nejvyššího soudu trestat soudce kritizující justiční reformu je v rozporu s unijním právem. K tomuto závěru dospěl generální advokát nejvyššího orgánu unijní justice, podle něhož nový systém postihů ohrožuje nezávislost polských soudců. Pro soud není nově zveřejněný názor právního poradce závazný, často však k němu při svém rozhodování přihlíží.

Evropská komise se předloni obrátila na soud v Lucemburku kvůli činnosti disciplinární komory polského nejvyššího soudu, o jejíž nestrannosti Brusel pochybuje. O složení komory rozhoduje v Polsku soudcovská rada, jejíž členy převážně volí parlament ovládaný vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS). Polský nejvyšší soud již předloni rozhodl, že soudcovská rada není nezávislá, a zpochybnil tím i personální obsazení a pravomoci komory.

Soud již loni vydal předběžné opatření, jímž nařídil až do rozhodnutí případu činnost komory pozastavit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy