Bílý dům chce od Cháveze vysvětlení, co má s teroristy

sim, Reuters
18. 5. 2008 22:40
Chce znát jeho vazby na kolumbijskou gerilu
Venezuelský prezident má problém.
Venezuelský prezident má problém. | Foto: Reuters

Bogota/Washington - Kontroverzní venezuelský prezident Hugo Chávez si proti sobě znovu popudil Spojené státy. Administrativa Bílého domu jej nezvykle ostře požádala, aby okamžitě vysvětlil své vazby na teroristy.

Za aférou stojí dokumenty nalezené v počítači, který patřil kolumbijským levicovým povstalcům z FARC. Ti už léta bojují proti kolumbijské vládě, na svědomí mají únosy, vraždy, atentáty a figurují na celosvětovém seznamu teroristických organizací. Peníze získávají také obchodováním s drogami.

Nalezená data zkoumal Interpol. Na sklonku týdne jeho znalci potvrdili, že dokumenty, které svědčí o Chávezově podpoře FARC, jsou pravé - nikdo je dodatečně neupravoval, nefalšoval. Dokazují přitom hluboké vazby prezidenta a gerily.

Vedení levicové guerilly FARC
Vedení levicové guerilly FARC | Foto: FARC-EP
Čtěte více:
Důkazy o spojení Cháveze s teroristy jsou pravé

"Prezident Chávez má hodně co vysvětlovat. Dokumenty dokazují, že na obou stranách byly pravidelné kontakty," řekl v rozhovoru pro kolumbijský deník El Tiempo "drogový car z Bílého domu" John P. Walters.

Walters je nejvýše postavený úředník Bushovy administrativy, který má na starosti  protidrogovou politiku, koordinuje všechny programy, jimiž se USA snaží bojovat a omezovat drogy na svém území.

"FARC je skupina, která se snaží násilím svrhnout demokraticky zvolenou vládu. Není možné takto vážné důkazy smést ze stolu jednoduchým popřením," řekl Walters.

Chávez totiž - po zveřejnění zprávy Interpolu - jakékoli kontakty na FARC odmítl. Řekl, že obvinění jsou lživá a že se jedná o cílenou kampaň USA, jejíž cílem je zdiskreditovat ho.

 

Právě se děje

před 9 minutami

EU chce dohodu s Británií, čas se krátí, řekla šéfka Evropské komise

Sporná témata ve vyjednávání Evropské unie s Británií by měla být řešitelná a unie je připravena "být kreativní" při hledání kompromisu. Nehodlá však ohrozit fungování svého jednotného trhu a v případě krachu rozhovorů je připravena na neřízený rozchod se svým bývalým členem. Europoslancům to ve středu řekla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, podle níž o osudu případné dohody rozhodnou následující dny.

Británie opustila po 47 letech evropský blok letos v lednu a od té doby se obě strany dohadují na podobě budoucích vztahů. V posledních týdnech již dopracovaly společné formulace značné části mnohasetstránkového textu společné smlouvy. Trojice hlavních sporných témat - rybolov, pravidla hospodářské soutěže a dohled nad řešením sporů - však stále zůstává otevřená. Přechodné období, po něž se na Británii vztahují unijní předpisy, potrvá přitom jen do konce tohoto roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy