Archiv nacistů: Počty vší i homosexuálů

rst, ČTK, AFP
28. 4. 2006 15:06
Bad Arolsen - Údaje o lékařských experimentech, sexuální orientaci nebo počtu vší lze nalézt v dokumentaci vězňů z nacistických koncentračních táborů.
Nedatovaný archivní snímek ukazuje ženy v koncentračním táboře v Osvětimi-Birkenau, který byl osvobozen Sovětskou armádou 27. ledna 1945.
Nedatovaný archivní snímek ukazuje ženy v koncentračním táboře v Osvětimi-Birkenau, který byl osvobozen Sovětskou armádou 27. ledna 1945. | Foto: Reuters

Nacisté v koncentračních táborech pečlivě uchovávali všechny druhy evidence. To ovšem neplatí například o vyhlazovacím táboře Auschwitz-Birkenau, kde se vězni po příjezdu nepočítali, píše agentura AFP. 

Zpřístupnění obrovského nacistického archivu veřejnosti odsouhlasila minulý týden německá vláda.

Archivy obsahují velký počet podrobných dokumentů a týkají se 17,5 milionu vězňů. Například soupisy oblečení a osobních věcí, které měli vězni při příjezdu do tábora, prohlídky nebo zubařské úkony praktikované na vězních, či dokonce pseudolékařské experimenty.

V registrech úmrtí, které často psali sami vězni, jsou zaneseny nejen příčiny smrti, ale také datum, přesná hodina a jméno nacistického lékaře, který ji konstatoval.

V archivech také nalezneme, kdo byl kde internován či ve kterém závodě byl nuceně nasazen. Bádání je často velmi složité. V dokumentech je například židovské jméno Abramovicz napsané 849 způsoby.

Hitlerovy narozeniny

Dokumenty zacházejí do podrobností. Spis z Mauthausenu z jara 1942 obsahuje záznam o tom, že 20. dubna bylo během několika hodin popraveno 300 lidí. Popravy po sobě následovaly každé dvě minuty. "Byly to Hitlerovy narozeniny, vedení koncentračního tábora mu chtělo dát dárek," vysvětluje archivář z Bad Arolsenu Udo Jost.

Nebo když jeden Rus, který přežil koncentrační tábor Gross-Rosen, požádal centrum v Bad Arolsenu, aby mu vydalo potvrzení o internaci, bylo jeho žádosti vyhověno právě na základě kartotečních lístků týkajících se sčítání vší. "V prosinci 1944 mu našli ve vlasech dvě vši," dokládá Jost.

Další dokumenty pocházejí od gestapa, jako např. zatykače pro urážku rasy, jíž se dopustili Arijci, kteří měli sexuální vztahy se Židy nebo údaje o homosexualitě vězně.

Jiné dosvědčují, jak gestapo zatklo ženu, která porodila míšence a odmítala se dát sterilizovat. Na jiném místě je záznam o údajné schizofrenii nuceně nasazeného muže.

Tyto podrobnosti vysvětlují, proč dosud měli k údajům přístup jen bývalí vězni či jejich příbuzní. Právě pro ně byly také archivy po válce vytvořeny. Přes 300 zaměstnanců dosud ročně vyřizuje tisíce žádostí ze šedesátky zemí.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

Nehoda šesti aut zablokovala hlavní tah z Hradce Králové na Moravu, dva lidé utrpěli zranění

Srážka šesti aut u Ostřetína na Pardubicku zablokovala v pátek v podvečer v obou směrech hlavní tah I/35 z Hradce Králové směrem na Brno a Olomouc. Dva lidé byli při nehodě zraněni.

Informovala o tom mluvčí pardubické policie Eva Maturová. Policie dopravu z obou směrů odkláněla zhruba dvě hodiny na objízdné trasy, kolem 22:00 byla silnice opět průjezdná.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Při srážce vlaku s kamionem na nechráněném přejezdu na Nymbursku se zranily tři děti, jedno z nich těžce

Při páteční odpolední srážce osobního vlaku s kamionem na železničním přejezdu v Běrunicích na Nymbursku se zranily tři děti. Jedno z nich těžce, další středně těžce a jedno lehce.

Celkem záchranná služba ošetřila a odvezla do nemocnice pět lidí, všichni byli z vlaku, řekla mluvčí středočeských záchranářů Petra Effenbergerová. Škodu vyšetřovatelé vyčíslili na více než tři miliony korun.

Nehoda se stala na přejezdu, který není chráněn závorami, je vybaven výstražným křížem a značkou stop.

Další zprávy