Zbraň Hitlera prodána za 117 tisíc eur

man
10. 2. 2006 17:00
New York - Lovecká zbraň kdysi patřící pravděpodobně Adolfu Hitlerovi má nového majitele.

V internetové aukci si ji zájemce koupil za 140 tisíc dolarů (téměř 117 tisíc eur).

Aukce trvala na adrese www.gunbroker.com deset dní. Dlouho se cena držela na třinácti tisících dolarech, až v posledních dnech dramaticky vystoupala. Stránku navštívilo přes třináct tisíc zájemců.

"Dosažená cena je fantastická. Věřím, že pro toho, kdo zbraň koupil, je to dobrá investice," řekl agentuře AP Wes Lane, vlastník aukční síně Midwest Exchange v americkém státě Illinois, která předmět nabízela.

Byla opravdu jeho?

S loveckou zbraní, vyrobenou německou firmou Krieghoff, je jediný problém.

Není totiž zcela stoprocentně prokázáno, že ji vůdce nacistického Německa skutečně nekdy držel v rukou.

Jsou na ní vyryty iniciály A. H. a našli ji v květnu 1945 američtí vojáci poblíž místa, kde Hitler pobýval. Jistota ale chybí.

Spisovatel Randall Gibson, autor knihy The Krieghoff Parabellum, je ale přesvědčen, že zbraň patřila "führerovi".

Podle spisovatele firma darovala zbraně s iniciálami všem hlavním představitelům nacistického Německa, protože si chtěla zajistit jejich přízeň a výhodné zakázky.

A u koho skončila?

Zbraň prodávali příbuzní jednoho z amerických vojáků, který ji kdysi odkoupil. Před deseti lety zemřel a rodina se rozhodla suvenýr prodat.

Část z peněz utržených na aukci chtějí bývalí majitelé věnovat americké Lize proti pomluvám (Anti-Defamation League), židovské organizaci bojující proti antisemitismu a prosazující vstřícnou politiku USA vůči Izraeli.

"Byli bychom raději, kdyby zbraň skončila v muzeu. Takhle existuje nebezpečí, že se dostane do rukou nějakého Hitlerova obdivovatele," citoval zástupce Ligy izraelský deník Jerusalem Post.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Podle francouzského ministra financí Bruna Le Maira dospěli ministři k "excelentní dohodě", která umožní zemím okamžitě využít půl bilionu eur (14 bilionů Kč) z ESM. Obdobná částka by měla být k dispozici později v novém fondu pro zotavení ekonomik. O jeho financování však kvůli vzájemným neshodám ministři nerozhodli.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Exploze kyslíkové nádoby při opravě bojleru poškodila dům nedaleko velvyslanectví ČR v Moskvě

Exploze kyslíkové tlakové nádoby dnes poškodila dům v centru Moskvy, který se nachází v bezprostřední blízkosti českého a slovenského velvyslanectví. Výbuch si vyžádal několik zraněných, uvedla ruská média s odvoláním na záchranáře. Podle mluvčího ambasády ČR jsou všichni pracovníci úřadu v pořádku. Záchranáři zprvu pátrali po desítce pohřešovaných osob, ale všichni o sobě dali brzo vědět, uvedla televize Rossija 24.

Exploze, která podle TASS nastala při opravě bojleru, poškodila desáté patro budovy stojící naproti velvyslanectví Slovenské republiky a vzdálené asi 150 metrů od české ambasády. "S velvyslanectvím je vše v pořádku, všichni pracovníci jsou v pořádku, budova nijak neutrpěla," ujistila slovenská ambasáda podle TASS.

Zdroj: ČTK
Další zprávy