Americký Kongres se omluvil černochům za otroctví

gaz
30. 7. 2008 13:50
O případných reparacích však v deklaraci zmínka není
Foto: Aktuálně.cz

Washington - Sněmovna reprezentantů amerického Kongresu se omluvila za otroctví a segregační rasové zákony, které ve Spojených státech platily do poloviny šedesátých let dvacátého století.

Sněmovna „se jménem lidu Spojených států omlouvá afroameričanům za špatnosti spáchané na nich a jejich předcích, kteří trpěli pod otroctvím a zákony Jima Crowa," citovala z omluvy agentura AP.

Zákony Jima Crowa (přesná etymologie termínu není známa, ale má se za to, že název je odvozen od jména komediální postavičky černého otroka z první poloviny 19. století) platily v mnoha státech USA v letech 1876 až 1965 a předepisovaly segregaci černé a bílé populace na veřejných místech a v institucích.

Teoreticky mělo jít pouze o oddělení, v praxi se však jednalo o diskriminaci černochů. Občané černé pleti měli v autobusech vyhrazeny zvláštní zóny a jejich děti chodily do škol horší kvality.

Reparace nebudou

„Otroctví a Jim Crow představují skvrny na nejskvělejším národě na planetě Zemi," prohlásil po schválení rezoluce její předkladatel, demokrat Steve Cohen.

„Dnešek znamená mezník ve snahách našeho národa napravit chyby minulosti," přizvukovala předsedkyně Klubu černošských kongresmanů Carolyn Kilkpatricková.

Kongres se již v minulosti podle AP omluvil Američanům japonského původu, kteří byli za druhé světové války internováni v koncentračních táborech, nebo domorodým Havajcům za zrušení jejich království na konci devatenáctého století.

Roku 2005 Senát vydal oficiální omluvu za to to, že neprosadil zákony zabraňující lynčování. Přímo za otroctví se omluvilo pět států USA, v Kongresu dosud ale takové snahy narážely. Zákonodárci se obávali, že by s sebou toto gesto mohlo nést riziko vyplácení reparací. Ty současná deklarace vůbec nezmiňuje.

Kanadští indiáni se své omluvy dočkali, přijdou na řadu i američtí?
Kanadští indiáni se své omluvy dočkali, přijdou na řadu i američtí? | Foto: Reuters

Obama uvažuje o omluvě indiánům

Brání se jim i první černošský kandidát na amerického prezidenta s reálnou šancí na vítězství Barack Obama.

„Nejlepšími reparacemi, které můžeme poskytnout, jsou dobré školy v centrech měst a pracovní příležitosti pro nezaměstnané," řekl v neděli před shromážděním šesti tisíc afroamerických, asijskoamerických, hispánských, indiánských a dalších etnických pracovníků médií.

Demokratický kandidát však po vzoru Austrálie a Kanady nevyloučil omluvu původním indiánským obyvatelům Spojených států.

„Já osobně bych byl rád, kdyby tragické momenty z naší historie byly přiznány," řekl Obama. „Jak by oficiální omluva vypadala, jak by byla formulována, to bych rád zkonzultoval s původními americkými kmeny a místními shromážděními," dodal.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Lidé a firmy zatím odevzdali 349 tisíc přiznání, loni 2,7 milionu

Lidé a firmy zatím odevzdali 348 602 daňových přiznání za loňský rok. V případě firem je to 48 525 a fyzických osob 300 077. Data v úterý zveřejnila Finanční správa na twitteru. Loni správa evidovala za rok 2019 zhruba 2,7 milionu daňových přiznání k daním z příjmů. Z toho 2,3 milionu od fyzických osob a 470 000 od firem. Pro letošní rok zatím odhad počtu správa s ohledem na situaci kolem pandemie neuvedla.

Přiznání je třeba letos odevzdat do 1. dubna, v případě využití služeb daňového poradce do 1. července. Nově je pak od letoška i další lhůta, pro ty kteří podají přiznání elektroniky. Těm se termín prodlužuje o měsíc, tedy do 3. května.

Češi mohou daňové přiznání podat více způsoby. Přiznání lze podat v listinné podobě osobně na podatelnách finančních úřadů, poštou nebo elektronicky. Nově je také možné letos podat přiznání přes on-line finanční úřad, který funguje od neděle.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Rohlik Group získala od investorů asi 5 miliard Kč, bude expandovat

On-line prodejce potravin Rohlik Group získal od investorů 190 milionů eur (asi pět miliard Kč). Finance firmě pomohou k rychlejší expanzi na stávajících trzích, pro plánovaný vstup do Německa, ale i v pokračování investic do technologií a zlepšování služby. Společnost o tom v úterý informovala v tiskové zprávě.

Hlavními investory jsou Partech a Index Ventures, dále investice poskytly EBRD, J&T Banka, Quadrille Capital, R2G a dosavadní investor Enern.

Rohlik Group uplynulý kalendářní rok uzavřela s obratem přes 300 milionů eur (7,8 miliardy Kč), což je roční nárůst o více než 100 procent, a 750 000 zákazníky. Rohlik.cz funguje v Česku od roku 2014, předloni vstoupila společnost na maďarský trh a loni v prosinci do Rakouska.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Lidovci budou ve sněmovně žádat zřízení vyšetřovací komise k Bečvě

Na aktuální schůzi Poslanecké sněmovny chce opoziční KDU-ČSL zařadit bod o zřízení sněmovní vyšetřovací komise k havárii na řece Bečvě. Na tiskové konferenci to řekl lidovecký předseda Marian Jurečka. ODS, KDU-ČSL a TOP 09, které budou v podzimních volbách kandidovat v koalici Spolu, o tom hovořily už v lednu.

"Budeme chtít i nadále usilovat o to, aby i na půdě Sněmovny vznikla vyšetřovací komise expertů, poslanců, aby se tématu věnovala pozornost, aby se upravily třeba i legislativní záležitosti. Budeme chtít zařadit na projednání programu této sněmovní schůze bod zřízení vyšetřovací komise k havárii na řece Bečvě," řekl Jurečka. Opoziční strany už v lednu uvedly, že pokud by neuspěly s žádostí o zřízení komise, založí vlastní expertní tým.

Závažná ekologická havárie, kterou podle České inspekce životního prostředí způsobily kyanidy, postihla řeku v úseku pod Valašským Meziříčím na Vsetínsku až po Přerov. Jedovaté látky do vody unikly 20. září, podle odborníků poškodily celý vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy asi na 40 kilometrech toku. Do kafilerie odvezli rybáři přes 40 tun ryb. Kriminalisté případ nadále prověřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy