reklama
 
 

Airbusu, který přistál v řece, vysadily oba motory

19. 1. 2009
Foto: Reuters
Vyšetřovatelé zveřejnili příčiny problémů stroje US Airways
Doporučujeme

New York - Letadlu Airbus A320 společnosti US Airways, které po poruše nouzově přistálo za dramatických okolností v newyorské řece Hudson, přestaly ve stejnou chvíli fungovat oba motory.

Oznámili to vyšetřovatelé z federálního Úřadu pro bezpečnost v dopravě (NTSB) na základě údajů získaných z černé skříňky.

Airbus dosáhl výšky 975 metrů a pak po střetu s hejnem ptáků oba motory vysadily. Cestující zaznamenali ránu z pravého motoru, po níž se prý v kabině začal šířit dým.

Na záznamu z černé skříňky je slyšet, jak pilot hovoří o hejnu  ptáků a vzápětí se ozve rána.

Zázrak na Hudsonu

Kapitán Chesley Sullenberg, který je nyní oslavován jako hrdina, v sobotu vyšetřovatelům řekl, že se musel rozhodnout ve zlomku vteřiny, aby se vyhnul "katastrofickému" nárazu do budov v hustě osídlené obytné čtvrti.

Podle letušky bylo v té době v pilotní kabině "ticho jako v knihovně". Američtí novináři pojmenovali čtvrteční událost jako "zázrak na Hudsonu". Stroj byl už včera vyzvednut z řeky na břeh.

Jeden z pasažérů CNN řekl, že několik minut po startu slyšel velkou ránu a pak všichni cítili zápach paliva. Pilot poté cestující varoval, že jde na nouzové přistání a že to bude "pořádná rána."

Zapřete se nohama a chraňte hlavu

Díky úspěšnému manévru kapitána letadla a rychlé evakuaci pasažérů si neštěstí, které mohlo mít tragické následky, vyžádalo pouze jednu tržnou ránu. Deset lidí bylo ošetřeno v nemocnici kvůli podchlazení.

Očití svědci popsali, že stroj klesal opatrně nosem vzhůru tak, aby se nejdříve hladiny dotkla záď letadla. Posádka letadla vyzvala cestující, aby se pevně zapřeli nohama, předklonili se a chránili si hlavu.

Jeff Kolodjay, který seděl ve 22. řadě u okénka, popsal situaci jako "organizovaný chaos". Poté, co se otevřely nouzové východy, začal letoun nabírat vodu. Lidé si navlékli žluté záchranné vesty a postupovali proti proudu vody k východům.

Letadlo mělo namířeno do Charlotte v Severní Karolíně.

US Airways jsou pátou největší leteckou společností ve Spojených státech, denně odbaví přes tři tisíce letů. Největší havárií v dějinách společnosti je pád Boeingu 737 v Pensylvánii v září 1994. Tehdy zahynulo 132 lidí.

autor: Zahraničí

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama