Ahmadínežád rozlítil parlament, jmenoval se ministrem

Autokratický prezident se ustanovil za ministra ropného průmyslu
Mahmúd Ahmadínežád.
Mahmúd Ahmadínežád. | Foto: Reuters

Teherán - Íránský parlament kritizoval autokratického prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda. Důvodem je skutečnost, že odvolal ministra ropného průmyslu Masúda Míra Kázemího a sám se pasoval na jeho místo.

Podle kritiků, především z řad konzervativců, se tím Ahmadínežád snaží získat kontrolu nad příjmy z prodeje ropy.

"Tento protizákonný a ukvapený krok podkope zájmy Íránské islámské republiky na mezinárodní půdě. Prezident Ahmadínežád udělal ve funkci ministra ropného průmyslu rozhodnutí, která vedou k nezákonným zásahům do státních příjmů a hodlá v tom pokračovat," píše se ve zprávě parlamentu, kde mají konzervativci většinu.

Energetická komise íránského parlamentu proto Ahmadínežáda vyzvala, aby se funkce vzdal.

Podle íránské legislativy může prezident za odvolaného ministra jmenovat nástupce, ale pouze na tři měsíce. Poté musí jmenování nového šéfa resortu posvětit parlament. S Ahmadínežádovým krokem navíc nesouhlasí ani ústavní rada dohlížitelů, která stojí nad parlamentem.

Ahmadínežád jakoukoliv kritiku odmítá, i když oznámil, že na vídeňské jednání Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) nepojede příští týden osobně, ale vyšle jiného člena vlády, zřejmě ministra hospodářství. Írán je druhým největším exportérem OPEC a momentálně organizaci předsedá.

Konečné slovo v otázce příštího ministra ropného průmyslu má mít duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí. Při nepokojích, které vypukly roku 2009 po druhém Ahmadínežádově zvolení, sice za prezidentem stál, ale dle analytiků si nyní Ahmadínežád už touto podporou nemůže být jist.

Analytici, kteří hovoří o mocenském boji v Íránu, dále připomínají, že se v zemi za necelý rok budou konat parlamentní volby. Představitelé opozice v nich zřejmě příležitost nedostanou, takže se čeká souboj různých konzervativních křídel.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté. Televize CNN Prima News uvedla, že zemřel i zraněný muž.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitovaná, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky. Podle Primy muž zemřel po převozu do nemocnice.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy